Nejcennější partie Jeseníků hlídají ochránci přírody společně s policisty
Chráněná krajinná oblast (CHKO) Jeseníky má 740 kilometrů čtverečních, po většině území mohou lidé chodit bez jakýchkoli omezení. "Ty nejcennější partie - národní přírodní rezervace, kam se kvůli zachování zdejší přírody může jen po značených cestách, tvoří jen pět procent celé CHKO. Mnozí lidé mají pocit, že pokud je sníh, mohou kamkoli. Svou jízdou ve volném terénu ale hranami lyží poničí množství odrůstajících mladých stromků a ruší vzácné druhy živočichů ve velmi náročném zimním období," řekl Šaj.
Ochránci přírody se snaží většinu přestupků vyřešit na místě domluvou, mohou však udělit i několikatisícové blokové pokuty. K tomuto kroku přistoupili například minulý týden, kdy jejich hlídka narazila na dva horolezce, kteří se vydali v Jeseníkách s mačkami a cepíny do nitra rezervace, do centra Velké kotliny. "Věnovali se celodennímu zimnímu lezení na laně v místě, kde přesně před rokem tragicky zahynul mladý skialpinista. Vyrazili přesto, že si byli zákazu vstupu do rezervace předem vědomi," popsali zástupci CHKO.
Šaj navíc upozornil na to, že důvodem omezení vstupu je zde vedle ochrany jedné z nejcennějších lokalit Jeseníků také hledisko bezpečnostní. Jde totiž o nejaktivnější lavinový prostor v Jeseníkách. "Při odchodu z lokality jejich (horolezců) totožnost zjistila stráž přírody. Protože ochrana přírody spolupracuje s Policií ČR, byla v dosahu i její hlídka. V tomto týdnu dostali pokutu v celkové výši 20 000 korun. Velkou část přestupků přitom řešíme domluvou, protože víme, že lidé mnohdy dělají chyby pouze z neznalosti. V tomto případě ale horolezci při projednávání přestupku uznali, že o zákazu vstupu věděli předem," dodal Šaj.
Ochranáři poukazují na to, že základním pravidlem pro pěší, skialpinisty, běžkaře, snowboardisty a další je respektovat celoroční zákaz vstupu mimo značené trasy v národních přírodních rezervacích - jde o širokou oblast Pradědu, oblast Šeráku - Keprníku, Králického Sněžníku, Rejvízu a Skřítku. Při dodržení tohoto pravidla se turisté vyhnou i nebezpečným lavinovým katastrům.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Miroslav Vinkler
21.1.2022 15:27Nemohu si pomoci :-) , to by se za nás nestalo.
Jaroslav Řezáč
22.1.2022 07:52 Reaguje na Miroslav VinklerBřetislav Machaček
22.1.2022 09:52 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMagorům je třeba udílet exemplární tresty například
práce v těchto územích. Pokuta zbohatlíkům nic neříká
a nemajetný ji nezaplatí. Udělat někomu bububu je pouze
povzbuzením pro jiné, že se jim nic závažného nestane.
Takový měsíc kosit louky, jako trest místo dovolené bude
výchovnější, než pokuta 20 tisíc na kterou vydělají
někteří za pár dnů. Výchova prací nikomu neuškodí, ale
spíše prospěje, aby pochopil, že i ta práce může bolet.
No a správa CHKO ušetří za profi firmy za tyto práce.
Bohužel zákony tvoří nefachčenka a z obavy o vlastní
postih takový zákon neschválí. I tu uvidím, kdo se do
mne za to pustí, že chci trestat prací.
Darth Bane
25.1.2022 22:12 Reaguje na Břetislav MachačekMiroslav Vinkler
21.1.2022 15:28Nemohu si pomoci :-) , to by se za nás nestalo.