Nejvýznamnější objev učinili loni speleologové v ČR v systému Amatérské jeskyně
Ceny se předávaly na setkání jeskyňářů Speleofórum ve Sloupu na Blanensku. O objevu v Lipovecké ventarole v Moravském krasu informovali jeskyňáři ze Základní organizace (ZO) Holštejnská loni v únoru. "Uspěli mezi dvěma nominacemi. Druhá nominace byla za objevy v Hrubém Jeseníku. Jeskyňáři v Lipovecké ventarole prodloužili svými objevy délku jeskyně zhruba o 900 metrů. Výzkum probíhal ve velmi náročných podmínkách v odlehlých partiích, kam je obtížné se dostat," popsal Lenart. Mimo jiné objevili velký dóm s krápníkovou výzdobou, jenž nazvali Jiná dimenze.
V zahraničních objevech byla konkurence vyšší, sešlo se deset nominací. "Čeští speleologové působí na řadě míst na světě a často i v zemích, které své jeskyňáře ani nemají. To je například v Číně či v Mexiku," řekl Lenart.
Cenu získali jeskyňáři z Českého krasu ze ZO Tetín z Expedice Sokotra. Jde o ostrov, který je součástí Jemenu a nachází se zhruba 300 kilometrů od nejvýchodnější výspy Afrického rohu, tedy Somálska. Od nejbližší jemenské pevniny je vzdálený zhruba 400 kilometrů. "Jedná se o tropický kras, kde objevujete jeskyně téměř v plavkách. Jeskyňáři zde objevili množství jeskyní, v některých jsou obří dómy. Největší objevený nazvali Taneční sál, na délku má 100 metrů a na výšku 30 metrů. To jsou prostory, jaké se v Česku najít nedají," popsal Lenart.
Speleofórum je výroční setkání členů České speleologické společnosti a dalších speleologů z ČR i zahraničí. Koná se jednou ročně v Moravském krasu a jeho hlavní náplní je prezentace výsledků činnosti dosažených v uplynulém roce a při dlouhodobých výzkumech. První ročník se uskutečnil v roce 1982 v Jedovnicích.
reklama