Některá města na světě září jasněji než jiná, Praha patří mezi nejtemnější
Ačkoli jde v některých městech o revoluční změnu, výzkum ukazuje, že vzrůstající převaha LED osvětlení může poškodit lidský zrak, napsal britský server Feel Good Contact (FGC). Takzvané světelné znečištění, označované také jako světelný smog, může mít rovněž rušivý vliv na volně žijící živočichy a rostliny.
FGC analyzoval průměrný počet hodin denního světla, hladinu světelného znečištění, úroveň jasu umělých světel a počet postů na instagramu zobrazujících městské osvětlení, a na základě toho vypracoval seznam nejjasnějších měst na světě. Uvádí na něm i Prahu, která skončila jako osmé nejtemnější město světa.
Nejjasnější města
1. Rijád, Saúdská Arábie
Nejjasnější město na světě je saúdskoarabský Rijád. Nejjasnější a nejlidnatější město v zemi leží uprostřed pouště Nafúd - rozlehlé písečné pláně pokrývající 103 600 čtverečních kilometrů. Toto blízkovýchodní město zažívá dlouhá, horká a jasná léta, která kontrastují s krátkým zimním obdobím. S průměrem více než osmi hodin slunečního světla denně patří Rijád přirozeně mezi nejjasnější města na planetě.
Finanční centrum Saúdské Arábie je navíc nasvícené pouličním osvětlením, kancelářskými budovami a každoročním svátkem světel Núr Rijád. To je znát také na úrovni světelného znečištění, která dosahuje téměř 19 milikandelů na metr čtvereční (mcd/m2).
2. Moskva, Rusko
Ruská metropole je proslulá svými vánočními světly a je druhým nejjasnějším městem na světě. I když má Moskva průměrně jen pět hodin denního světla, je město nasvícené spoustou umělého osvětlení. Její světelné znečištění je těsně nad 20mcd/m2, což je nejvíce na seznamu FGC.
Není překvapením, že se toto město pokryté mrakodrapy a známé svými novoročními ohňostroji řadí mezi nejjasnější na planetě. Na instagramu je více než 11 000 příspěvků označených #MoscowLights (moskevská světla), což dokazuje úspěch svátečních světelných show.
3. Washington, Spojené státy
Hlavní město USA Washington je na třetím místě. Díky průměrným téměř sedmi hodinám slunečního světla denně je toto město přirozeně prosvětlené. Během Vánoc se město rozzáří širokou škálou světelných dekorací. Během zbytku roku se o trvalou záři nad městem stará 75 000 pouličních světel. Úroveň světelného smogu ve Washingtonu dosahuje téměř 18 mcd/m2, což je třetí nejvyšší hodnota ze všech světových metropolí.
4. Londýn, Británie
Umístění Londýna mezi nejprozářenějšími městy světa je poměrně překvapivé, vzhledem k tomu, že je Anglie často spojována se zamračeným nebem, deštěm a krátkým létem.
Navzdory průměrným méně než 4,5 hodinám denního světla patří Londýn mezi nejjasnější města světa. To, čeho se mu nedostává na přirozeném světle, dohání pouličním osvětlením a oslavami - od novoročního ohňostroje až po festivaly, jako je Illuminature. Světelné znečištění Londýna je kousek nad 11 mcd/m2.
5. Buenos Aires, Argentina
Jihoamerická metropole červeného vína a steaků je také pátým nejjasnějším městem na planetě. Buenos Aires má průměrně necelých sedm hodin slunečního světla denně, ale město je pokryté umělým osvětlením a jeho hladina světelného znečištění je čtvrtá nejvyšší na světě - 12 mcd/m2.
Nejtemnější města
1. Bogotá, Kolumbie
Jako nejtemnější město na světě skončila kolumbijská Bogotá, která má průměrně jen něco málo přes 3,5 hodiny slunečního světla denně. Její světelné znečištění má hodnotu necelé tři mcd/m2.
2. Reykjavík, Island
Není žádným velkým překvapením, že druhým nejtemnějším městem na světě je islandský Reykjavík. Sice tu zažívají proslulé období "poledního slunce", kdy den může trvat až 22 hodin a slunce nikdy úplně nezapadne, ale dlouhé a temné islandské zimní měsíce znamenají, že Reykjavík má průměrně méně než čtyři hodiny slunečního světla denně. Island také patří k zemím s nejnižší úrovní umělého osvětlení.
3. Lucemburk, Lucembursko
Třetím nejtemnějším městem světa se stal Lucemburk uhnízděný mezi Francií, Německem a Belgií. Lucemburské hlavní město má průměrně necelých pět hodin slunečního světla denně a překvapivě málo je tu také pouličního osvětlení.
Praha se podle údajů FGC umístila jako osmé nejtemnější hlavní město s průměrnými 4,5 hodinami slunečního světla denně a světelným znečištěním 5,21 mcd/m2. Bratislava se dostala na 13. příčku "temnoty" s 5,5 hodinami slunečního světla denně a světelným znečištěním necelých pět mcd/m2.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Petr Eliáš
9.12.2021 15:34smějící se bestie
9.12.2021 16:41Na mnoha místech by se nemuselo svítit od 24"00h., do 4"00h., zvlášť při dnešních cenách elektřiny.