https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nektere-divize-nemecke-firmy-gazprom-germania-nedostavaji-z-ruska-plyn
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Některé divize německé firmy Gazprom Germania nedostávají z Ruska plyn

12.5.2022 13:05 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Některé divize německé společnosti Gazprom Germania v důsledku ruských sankcí nedostávají z Ruska žádný plyn. Oznámil to německý ministr hospodářství Robert Habeck. Dodal nicméně, že Německo si zajistilo alternativní dodávky a dokáže se s tímto výpadkem vypořádat.
 

Ruský státní plynárenský gigant Gazprom nedávno ve společnosti Gazprom Germania ukončil svou účast. Německo následně ustanovilo správcem firmy Gazprom Germania spolkovou agenturu pro síťové služby Bundesnetzagentur (BNetzA). Ve středu pak ruská vláda informovala o uvalení sankcí na společnost Gazprom Germania a zhruba tři desítky jejích divizí.

Ruský Gazprom uvedl, že pokračuje v dodávkách plynu přes Ukrajinu do Evropy prostřednictvím propojovacího bodu Sudža. Předpokládá však, že objem dodávek dnes klesne na 50,6 milionu krychlových metrů ze středečních 72 milionů. Gazprom rovněž upozornil, že Ukrajina odmítla žádost o dodávky plynu přes stanici Sochranovka. Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy ve středu podle agentury Reuters klesly o čtvrtinu, když provozovatel ukrajinského systému pro přepravu plynu GTSOU dodávky přes Sochranovku přerušil. Tento krok zdůvodnil zásahy ruských okupačních sil do systému pro přepravu plynu, Moskva toto tvrzení odmítla.

Evropská komise (EK) uvedla, že přerušení dodávek přes Sochranovku neohrožuje zásobování Evropské unie zemním plynem. "Ačkoli to může mít vliv na část tranzitu plynu do EU, nepředstavuje to pro EU žádný bezprostřední problém v oblasti bezpečnosti dodávek," sdělila. "Současná situace je zjevně důsledkem kroků ruské strany. Ukrajina je po řadu let spolehlivým tranzitním partnerem," dodala.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že podniky, které se staly terčem ruských sankcí, nemohou dostávat plyn z Ruska. "Na tuto situaci jsme se připravili," řekl německý ministr Habeck. "Trh je schopen ruský plyn nahradit," dodal. "Tento konflikt prokazuje, že energie je zbraň," řekl také.

Evropská unie letos v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu zintenzivnila snahu o snížení závislosti na energetických dodávkách z Ruska. Dnešní údaje spolkového statistického úřadu nicméně ukázaly, že hodnota německého dovozu ropy a plynu z Ruska se v březnu meziročně zvýšila o více než polovinu na 2,4 miliardy eur (zhruba 60 miliard Kč), protože růst cen převážil nad poklesem objemu dodávek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

12.5.2022 20:40
V klidu.Nepanikařte.Pokud nebude plyn a přijde tuhá zima 22-23 a někteří z vás umrznou není problěm.Ted jsem dočetl,článek,že vláda zavedla pohřebné.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.5.2022 06:30 Reaguje na karel krasensky
věř a víra tvá ti pomůže....nikdo netvrdil, že to bude jednoduché
Odpovědět
ZK

Zan K.

12.5.2022 21:25
...řekl, že podniky, které se staly terčem ruských sankcí, nemohou dostávat plyn z Ruska.
Hmm. Takže pro nás dobrý. Na seznamu nejsme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.5.2022 21:38 Reaguje na Zan K.
Jsme. Včetně zrádce Zemana, který jako věrný slouha Kremlu zradil.
Odpovědět
kk

karel krasensky

12.5.2022 22:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud máš dukazy o tom,že MZ je zrádce je tvojí povinnosti toto oznámit orgánum činným v trestním řízení.Pokud ne MLČ.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.5.2022 06:36 Reaguje na karel krasensky
kdo by si se s ním mazal, když za deset měsíců bude šlus ostatně nevím koho ještě dneska zajímá
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2022 08:43 Reaguje na karel krasensky
Já nějak nemůžu řešit, že Zeman zradil Rusko. To si musí vyhodnotit oni a podat na něho trestní oznámení do Haagu, ne?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.5.2022 06:34 Reaguje na Zan K.
s tím bych si úplně nebyl jistý...Český dodavatel energií Vemex se dostal na ruský sankční seznam...dobré je, že jeho tržní podíl je minimální
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist