Německá firma si prohlédla nelegální skládku v Jiříkově, odpad odveze Bavorsko
Odpad do Německa měla původně odvézt firma Roth International, od které pochází. Danou lhůtu ale nesplnila. Likvidaci tak převezmou bavorské úřady. Šišková dodala, že podobná prohlídka se bude v pátek konat i v Brně-Horních Heršpicích.
Firma sídlící v Horní Falci, jednom z bavorských regionů, se již dříve ocitla v insolvenci, proto média už v dubnu předpokládala, že náklady na likvidaci odpadu nakonec zaplatí bavorští daňoví poplatníci. Mluvčí bavorského ministerstva životního prostředí Thomas Marzahn k tomu tehdy řekl, že pokud odpad kvůli insolvenci nebude moci odvézt firma Roth International, přistoupí se k takzvanému náhradnímu plnění, kdy odpovědnost převezme Bavorsko.
Hornofalcká vláda v pondělí sdělila, že ve spolupráci s bavorským ministerstvem životního prostředí požádala jistou firmu, aby přímo v Česku vyhodnotila obsah odpadu a poté zajistila jeho odvoz.
Odpad spojovaný s Roth International je v Jiříkově na Bruntálsku a také v Brně-Horních Heršpicích. V Jiříkově, kam první kamiony s německým odpadem přijely v první polovině loňského prosince, se část nákladu podařilo zablokovat před vyložením. Tyto naložené nákladní vozy se následně vrátily do Německa.
Firma Roth International odmítá, že by jednala protizákonně. V této souvislosti poukazuje na českého odběratele, který podle ní možná přivezl odpad do zařízení, která neměla příslušná povolení. Českým příjemcem odpadu z Roth International byla firma Piroplastik. Areál v Jiříkově, kde je odpad bez povolení uložený, vlastní společnost Calves Group. Za obě české společnosti dříve vystupoval Stanislav Kraus, který dříve ČTK řekl, že skládku v Jiříkově co nejrychleji zlikvidují. Uvedl, že i české společnosti se staly obětí podvodu. Později se už k případu nechtěl vyjadřovat.
reklama