Německá klimatická aktivistka: Soudní vítězství nad firmou Shell je symbol
"Má to neuvěřitelný symbolický přínos," řekla Neubauerová o středečním verdiktu nizozemského soudu, který nařídil koncernu Royal Dutch Shell do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 45 procent ve srovnání s rokem 2019. "Skutečnost, že taková nadnárodní firma takto přímo dostala od soudu nařízeno snížit emise, to je precedentní případ," řekla. A na symbolice rozsudku podle ní nic nemění ani to, že se firma může odvolat. Firma Shell, která čelí stále většímu tlaku investorů, ekologických aktivistů i vlád, aby se postupně vzdala fosilních paliv a přešla na obnovitelné zdroje energie, již záměr odvolat se oznámila.
"Panuje tady představa, že nyní přijde celá vlna žalob, ale ta vlna už se zvedla. Po celém světě je nyní podáno asi 1700 klimatických žalob," řekla Neubauerová. Je přesvědčená, že každý verdikt, který v klimatickém sporu padne ve prospěch ekologů, je usnadněním pro rozhodování soudců jiných instancí, kteří se žalobami zabývají.
O historickém milníku, který Shell znamená, hovořil s magazínem Der Spiegel právník Remo Klinger, který se věnuje ekologickým tématům. "Pracujeme na žalobách proti německým podnikům," řekl. Neubauerová v rozhovoru se zahraničními novináři zmínila jako příklad velkého soudního sporu žalobu na německou energetickou společnost RWE. "Jistý farmář z Peru zažaloval RWE kvůli tomu, že emisemi vyvolané globální oteplování ohrožuje jeho vesnici," vysvětlila. Případ už natolik pokročil, že je ve fázi důkazního řízení. "Do Peru se chystá expertní skupina, aby situaci přímo na místě prověřila," řekla.
O tom, že je RWE za globální oteplování spoluodpovědná, Neubauerová nepochybuje. "RWE se odhadem podílí na globálních emisí dvěma procenty, proto také musí nést dvě procenta škod," řekla. Také RWE čelí od akcionářů tlaku, aby v přechodu na obnovitelné zdroje energie postupovala rychleji, protože stále ještě velmi spoléhá na fosilní paliva. RWE ale v poslední době ohlásila řadu investic, které jí mají pomoci vyrábět do roku 2040 klimaticky neutrální energii. Takový stav nastane, jakmile budou v energetické produkci vyrovnány emise skleníkových plynů s opatřeními na jejich neutralizaci.
Neubauerová je přesvědčená, že v parlamentních volbám, které Německo čekají v září, budou klimatické otázky jedním z klíčových témat. "Podceňuje se, jak těžké může být na podzim vytvořit koalici," řekla. Podle ní budou poprvé v dějinách Spolkové republiky Německo koaliční vyjednávání pod takto mimořádným klimatickým tlakem. "Zatímco v politických záležitostech se hledají kompromisy, v klimatických otázkách to možné nebude. Není možné posunout klimatické cíle do průsečíku, když jedna strana bude hájit 1,5 stupně Celsia a druhá 3,8. Takhle to v klimatu nefunguje," zdůraznila.
Zmíněných 1,5 stupně Celsia je hodnota globálního oteplení oproti předindustriálnímu období, ke které se signatáři pařížské klimatické dohody z roku 2015 chtějí co nejvíce přiblížit. Ekologové varují, že větší růst teploty by měl nedozírné následky pro planetu.
"Hnutí Fridays for Future je nadstranické, podporujeme každou demokratickou stranu s plánem 1,5 stupně," řekla Neubauerová. Uvedla rovněž, že v demokracii je vznik vládních koalicí nevyhnutelný, důležitý je ale cíl 1,5 stupně Celsia. K dosluhující kancléřce Angele Merkelové pak řekla, že její vláda otevřela cestu k ekologické transformaci Německa.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
karel krasensky
28.5.2021 20:05Pavel Hanzl
31.5.2021 10:35 Reaguje na karel krasenskyKarel Tejkal
29.5.2021 09:46Pavel Hanzl
31.5.2021 10:39 Reaguje na Jirka Černýpavel
29.5.2021 16:54Pavel Hanzl
31.5.2021 10:38 Reaguje na pavelTak dobře, chuj s nějakým člověkem, jenže s ním půjde do pytla i celosvětový ekosystém.
Svatá Prostoto
31.5.2021 11:48 Reaguje na Pavel HanzlJe sice pravda, že v pojetí matky Přírody je to rychle trochu jiné než u nás, ale to je náš problém, ne její:-))).