https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecke-automobilky-upravily-software-u-pulky-z-5-3-milionu-aut
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německé automobilky upravily software u půlky z 5,3 milionu aut

1.2.2018 23:38 | BERLÍN (ČTK)
Němečtí výrobci automobilů zatím aktualizovali software u zhruba poloviny z celkem 5,3 milionu naftových vozů, u nichž se k úpravě zavázali, řekla dnes na tiskové konferenci v Berlíně kancléřka Angela Merkelová.
Němečtí výrobci automobilů zatím aktualizovali software u zhruba poloviny z celkem 5,3 milionu naftových vozů, u nichž se k úpravě zavázali, řekla dnes na tiskové konferenci v Berlíně kancléřka Angela Merkelová.
Němečtí výrobci automobilů zatím aktualizovali software u zhruba poloviny z celkem 5,3 milionu naftových vozů, u nichž se k úpravě zavázali, řekla dnes na tiskové konferenci v Berlíně kancléřka Angela Merkelová. Aby se zabránilo zákazům jízdy dieselových aut v některých německých městech, jsou ale podle šéfky spolkové vlády potřeba další opatření.
 

K úpravě softwaru, která má snížit množství škodlivých emisí, jež vozy produkují, se automobilky Volkswagen, BMW, Daimler a Opel zavázaly loni v létě. Součástí celkového počtu je i 2,5 milionu aut z produkce koncernu Volkswagen, který úpravy kvůli manipulacím s emisemi beztak provádět musí.

Merkelová dnes po setkání s ministerskými předsedy spolkových zemí, kde bylo znečištění ovzduší naftovými vozy jedním z hlavních témat, uvedla, že Německo vedle aktualizace softwaru, která má být dotažena do konce roku, potřebuje i další rychlá a účinná opatření. Vláda se bude zabývat mimo jiné možností hardwarových úprav, které zatím automobilky jasně odmítají. Kdyby se však takové úpravy, mezi něž může patřit třeba namontování modernějších katalyzátorů, měly uplatnit široce, nepředstavovaly by podle Merkelové rychlé řešení.

Rychlá opatření jsou přitom i podle zástupců spolkových zemí potřeba, jinak se nejvíce znečištěná německá města mohou dočkat zákazu jízdy některých dieselových aut. Zásadní rozhodnutí mají v tomto ohledu německé soudy učinit koncem února.

Dosavadní opatření v řadě měst a obcí dostatečnou úlevu nepřinesla. Spolkový úřad pro životní prostředí dnes zveřejnil data za loňský rok, která ukazují, že v 70 německých městech je nadále překračována maximální povolená koncentrace oxidu dusičitého (NO2). Předloni jich bylo ještě o 20 více.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martin Weiser
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist