https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecko-kvuli-vysokym-cenam-energii-snizuje-tzv.zelenou-prirazku-za-elektrinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německo kvůli vysokým cenám energií snižuje tzv. zelenou přirážku za elektřinu

15.10.2021 17:32 | BERLÍN (ČTK)
Německo sníží o 42,7 procenta poplatek, který hradí spotřebitelé na podporu obnovitelných zdrojů energie. Berlín chce tímto způsobem pomoci domácnostem lépe se vyrovnat s růstem cen energií. Takzvaná zelená přirážka se nově sníží na 3,723 eurocentu (0,95 Kč) za kilowatthodinu, uvedli provozovatelé sítí. To je nejnižší úroveň od roku 2012. Výpadek příjmů z přirážky stát vyrovná dotací 3,25 miliardy eur financovanou z příjmů z uhlíkových daní.
 

Snížení příspěvku vstoupí v platnost od 1. ledna 2022. Německo a další vlády v Evropě se snaží ulevit spotřebitelům v situaci, kdy ceny plynu prudce rostou.

Loni byl poplatek snížen o 3,9 procenta s cílem pomoci ekonomice dostat se z propadu způsobeného pandemií nemoci covid-19. Poplatek dorovnává rozdíl mezi tržní cenou proudu z obnovitelných zdrojů a jejími pevně stanovenými výkupními cenami, které mají němečtí producenti takzvané zelené elektřiny garantovány na 20 let dopředu. Německo podporuje obnovitelné zdroje v rámci svého plánu na transformaci energetiky, podle kterého by měly ekologicky šetrné elektrárny nahradit výkon jaderných a uhelných zdrojů.

Poplatek tvoří zhruba pětinu účtu spotřebitele za energii. Podle portálu srovnávání cen Verivox běžná domácnost s roční spotřebou 4000 kWh ušetří po snížení poplatku ročně 132 eur (3350 Kč). Celkové náklady na elektřinu se tím ale zřejmě nesníží, protože se výrazně zvýšily náklady na nákup elektřiny, který platí dodavatelé.

Provozovatelé přenosových soustav Amprion, 50Hertz, TransnetBW a Tennet očekávají v příštím roce nárůst výroby energie z obnovitelných zdrojů o 11 terawatthodin (TWh) na 239 TWh. To při očekávaných tržních cenách činí 22,8 miliardy eur, upozornila agentura Reuters.

Šéfka Německého svazu energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) Kerstin Andreaeová uvedla, že snížení poplatku je dobrou zprávou, zejména v souvislosti s prudce rostoucími náklady na nákup elektřiny na velkoobchodních trzích. Nová spolková vláda by pak podle ní měla jako jeden ze svých prvních oficiálních kroků rozhodnout o úplném zrušení tohoto poplatku. Tím by se podle ní trvale ulevilo drobným odběratelům i malým a středním podnikům.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

16.10.2021 08:41
To je jenom flastrování a nic to neřeší.Jedinou cestou návratu k normálu je úplný ústup od zlodějských povolenek a odmítnout GreenDealu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.11.2021 17:38 Reaguje na Václav Kain
Emisní povolenky jsou jen na fosilní uhlí, kterého je v Evropě už dost málo a žádný Green deal se vůbec neprovozuje.
Dvakrát špatně, máte další pokus.
Odpovědět
va

vaber

16.10.2021 09:50
drahá energie ,nejsou čipy,
ekonomika postavená na výrobě aut a zelené energii se hroutí jak domeček karet ,
uvidíme jaké budou dopady v delším časovém úseku,
jak budou státy financovat toto snížení , budou vybírat větší daně? vytisknou více peněz? zadluží se? jen další kroky k vyšší inflaci,
Odpovědět
va

vaber

16.10.2021 10:01 Reaguje na vaber
ekonomika postavená na výrobě aut, je taková obdoba ,těžkého průmyslu v minulém režimu a my se tím chlubíme ,o to větší může být pád
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.10.2021 10:22 Reaguje na vaber
On je to navíc skvělý politický tah. Pro laickou veřejnost se to za nějakou dobu bude prezentovat, že už OZE nepotřebují dotace od spotřebitele :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.11.2021 10:10 Reaguje na vaber
Vám se už zase něco hroutí?
"imperialističtí váleční štváči z Volstrítu jsou už na hranici bankrotu, dekadentní a zdegenerovaný kapitalismus v Západní Evropě vede k chudobě a bídě vykořisťovaných pracujících atd. atd. atd. atd. kurnik šopa jí to četl naposled za komára, ale zato furt.....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.10.2021 11:11
Tohle je jednoduše sprostá kremelská hybridní propaganda.

Světlonoš pravdy Hanzl už několikrát jasně psal, že cena elektřiny v Říši nezadržitelně klesá a nastává všeobecný neropácky blahobyt!!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.11.2021 17:39 Reaguje na Svatá Prostoto
Tyhle kecy o tom, co já nikdy nepsal, jsou příznaky poškození koblihy hybridní válkou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist