https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecko-se-chysta-kvuli-utokum-na-stada-zjednodusit-odstrel-vlku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německo se chystá kvůli útokům na stáda zjednodušit odstřel vlků

23.5.2019 00:28 (ČTK)
Německo se chystá zjednodušit odstřel vlků. Vláda kancléřky Angely Merkelové včera schválila návrh zákona, podle kterého by mělo být napříště možné zastřelit vlka po útoku na hospodářská zvířata, a to i v případě, že není zcela jisté, který jedinec stádo napadl. / Ilustrační foto
Německo se chystá zjednodušit odstřel vlků. Vláda kancléřky Angely Merkelové včera schválila návrh zákona, podle kterého by mělo být napříště možné zastřelit vlka po útoku na hospodářská zvířata, a to i v případě, že není zcela jisté, který jedinec stádo napadl. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Německo se chystá zjednodušit odstřel vlků. Vláda kancléřky Angely Merkelové včera schválila návrh zákona, podle kterého by mělo být napříště možné zastřelit vlka po útoku na hospodářská zvířata, a to i v případě, že není zcela jisté, který jedinec stádo napadl. Informovala o tom agentura DPA. Vlci v Německu žijí v severním pásu od hranic s Polskem a Českou republikou až po hranici s Nizozemskem.
 

Pokud parlament vládní návrh zákona schválí, bude na vlky možné střílet tak dlouho, dokud budou páchat "vážné" škody. Vybít přitom bude možné i celou smečku. Každý odstřel budou muset ale povolit úřady, které vydají časové a místní omezení. Dosud byl odstřel vlků povolen pouze v případě ohrožení lidského života.

Výslovně návrh zákona zakazuje také krmení volně žijících vlků, aby si nezvykali na život v blízkosti lidských obydlí. Míšenci vlků a psů se budou odstřelovat povinně.

Kompromisní podobu zákona, který se zrodil z dlouhé debaty zástupců zemědělců a ochránců zvířat, vládě předložila ministryně životního prostředí za sociální demokracii (SPD) Svenja Schulzeová. Křesťanskodemokratická ministryně zemědělství Julia Klöcknerová ale považuje opatření v návrhu za nedostatečná. Sama prosazovala plošné snížení stavu vlků v Německu, a to jako preventivní opatření, ne pouze v reakci na škodu, kterou napáchají na hospodářských zvířatech. Klöcknerová zdůraznila, že konečná podoba zákona by se ještě mohla změnit při schvalování v parlamentu.

Vlk byl v 19. století v Německu vyhuben a opět se vrátil teprve na přelomu tisíciletí. Podle německého ministerstva zemědělství v zemi opět žije kolem 800 vlků, přičemž jejich počet se každým rokem zvyšuje o 25 až 30 procent. Zhruba každé tři roky se tak jejich stav zdvojnásobí. Jen v roce 2016 bylo v Německu evidováno více než 1000 rozsápaných užitkových zvířat, upozornila agentura DPA.

V současnosti mohou němečtí zemědělci žádat o kompenzace za zvířata, která padnou za oběť vlkům. Dostávají také dotace na stavění elektrických ohradníků.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

23.5.2019 05:46
Krok správným směrem i v tom zeleném Německu.
Odpovědět
Sl

Slovan

23.5.2019 06:40
Vyspělý stát? Snad to Nëmci napadnou u soudu a vyhrajou. Lidstvo páchá genocidu... a palneta nám to vrátí. Ona s tím koneckonců už začala.
Odpovědět
NK

23.5.2019 07:46
To je teda prasárna! Co na to EU, jak je něco takového v 21. století možné?!
Odpovědět
Hu

Hunter

23.5.2019 09:14 Reaguje na
Co na to EU? Generální advokát Evropského soudního dvora jednal o povolení výjimečného odstřelu vlků. Lov vlků považuje za přípustný při splnění určitých přísných kritérií. Regulovaný odstřel vlků není podle něj v rozporu s ochranou druhu stanovenou směrnicí EU o stanovištích. Souhlasí Německo i Federace mysliveckých svazů EU. Lov nesmí ohrozit populaci. Takže krok správným směrem.
Odpovědět
MM

Milan Milan

23.5.2019 08:44
Tak nevím, čeho vám je vlastně líto víc. Těch vlků nebo těch bezbranných hospodářských zvířat, které častěji než z hladu vlk prostě zadáví z lovecké vášně. Vlk už dávno do volné evropské krajiny nepatří, je to zbytečné zelené dobrodružství a teď je budou zabíjet. Takhle lehkovážně rozhoduje člověk o bytí anebo nebytí zvířat? Co to jako je???
Odpovědět
Sl

Slovan

23.5.2019 12:11 Reaguje na Milan Milan
Jediný, kdo na tomhle světě nemá co dělat je člověk. Tvor, který nemá sebemenší úctu k ničemu živému. Prý jsme inteligentnější... možná nekteří... ale určitě ne zemědělci nebo myslivci. Za tohle rozhodnutí bych německou vládu nakopal do prdele. Německo se by se fakt mělo rozdělit, jinak ZASE udělá nějakou katastrofu.
Odpovědět
Hu

Hunter

23.5.2019 12:42 Reaguje na Slovan
Zkuste začít u sebe, třeba se pověste ve stáji na opratích :-), světu tím jistě prospějete.
Odpovědět
LB

Lukas B.

23.5.2019 09:37
ti němci holt dělají všechno hrozně důkladně a z extrému do extrému....
Odpovědět
J

Josef Mozek

23.5.2019 12:09
Napadení hospodářského zvířete = postřílení všech vlků v širokém okolí. Velmi "kompromisní" řešení, opravdový úspěch německých ochránců přírody.
Odpovědět
Sl

Slovan

23.5.2019 12:13 Reaguje na Josef Mozek
"Ochránců" - tohle ochránci nejsou, to jsou idio*i.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.5.2019 17:06 Reaguje na Slovan
Je to naprosto logický důsledek aktivit ekologů.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist