https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecky-ministr-financi-je-proti-zakazu-prodeje-novych-aut-se-spalovacimi-motory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německý ministr financí je proti zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory

22.6.2022 00:57 (ČTK)
Německá vláda nebude souhlasit s plánem Evropské unie zakázat od roku 2035 prodej nových automobilů se spalovacími motory. Uvedl to německý ministr financí Christian Lindner. Zákaz tento měsíc odsouhlasil Evropský parlament, návrh schválený europoslanci však ještě bude předmětem dalšího unijního vyjednávání.
 

Navrhované opatření je součástí klimatického balíčku, jehož cílem je výrazně snížit emise skleníkových plynů do roku 2030, aby do roku 2050 EU dosáhla uhlíkové neutrality. O návrhu budou nyní jednat zástupci EP a Evropské komise se zástupci Rady EU, tedy členských zemí. Výsledný kompromis bude znovu potvrzovat Evropský parlament i Rada.

Lindner upozornil, že ve světě budou ještě několik desetiletí existovat regiony, kde se budou automobily se spalovacími motory používat. Navrhovaný zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory v unii by podle něj zastavil jejich další vývoj, a to přinejmenším v Evropě a Německu.

"Proto jsem rozhodl, že já ve spolkové vládě, že my ve spolkové vládě s tuto evropskou legislativou nebudeme souhlasit," citovala Lindnera agentura DPA. Upozornila nicméně, že postoj německé vládní koalice v této otázce není jednotný. Lindner a ministr dopravy Volker Wissing, oba liberální svobodní demokraté (FDP), již dali jasně najevo, že návrh odmítají. Mluvčí ministryně ochrany životního prostředí Steffi Lemkeové ze strany Zelených nicméně řekl, že spolková vláda návrh "plně podporuje".

Český premiér Petr Fiala minulý týden uvedl, že ČR bude jako předsednická země EU usilovat o zmírnění zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory od roku 2035, pokud se to nepodaří Francii, která EU předsedá v tomto pololetí. Zákaz by podle něj neměl být stoprocentní, měl by se kvůli dostupnosti vozidel pro občany týkat devíti desetin produkce automobilek.

"Chceme v rámci našeho předsednictví jednat o kompromisním znění legislativy. Budeme usilovat alespoň o to, aby ten zákaz v roce 2035 nebyl 100 procent, ale 90 (procent)," prohlásil Fiala. Podle něj by tak bylo možné zachovat možnost výroby aut se spalovacími motory. "Musí být zajištěna pro občany rozumná cenově dostupná alternativa," dodal předseda vlády.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

22.6.2022 06:10
To to taky trvalo, než se Němci ozvali !
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.6.2022 07:20
ČR jako předsednická země- jako fór dobrý.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.6.2022 08:49
Ti mají starosti. Už mají zajištěný plyn a ropu na nejbližší zimu??
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

22.6.2022 09:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Vzhledem k tomu, že to je předmětem aktuálního dění, tak je nutné to řešit.
Premiér Fiala to také řeší, toho taky peskujete?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.6.2022 09:16 Reaguje na Jaroslav Studnička
Já vím, řeší situaci, o které neví NIKDO NIC.
Dnes se bojuje o příští světový řád a nikdo neví, jak to dopadne.
Jedno se ví ale jasně. Klimatická tragédie se zase přiblíží, zase budou horší sucha a vedra.
Jen nemám vůbec pocit, že tento zákaz něčemu pomůže.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.6.2022 16:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Někdo z těch kecálků, by měl jít konečně příkladem !
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.6.2022 12:46
To jsem na Němce zvědavej ... aby jim to ta koala vydržela.

Jinak tohle jsem nepochopil ... "Budeme usilovat alespoň o to, aby ten zákaz v roce 2035 nebyl 100 procent, ale 90 (procent)," prohlásil Fiala. Podle něj by tak bylo možné zachovat možnost výroby aut se spalovacími motory. "Musí být zajištěna pro občany rozumná cenově dostupná alternativa," dodal předseda vlády."

Kua, jak to myslí? Pokud budou smět automobilky vyrábět jen desetinu aut se spalováky, tak se stane co? První otázka je zda se jim to vůbec vyplatí ... podle mne sotva ... druhá je, zda se ji vůbec vyplatí investovat do vývoje ... ani smykem. Kolik budou ta auta se spalovákem za této podmínky stát??? Rozumně cenově alternativně to fakt nevidím.
A když bude mít třeba polovina lidí zájem o spalovák, bo na emobil mít nebudou, možná chuť, určo prachy, tak co ... budou o tu desetinu produkce jako losovat???

Péťo Péťo ...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

22.6.2022 13:05 Reaguje na Svatá Prostoto
Přesně to mě taky napadlo s těmi 10% 😀
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

22.6.2022 13:05 Reaguje na Svatá Prostoto
Přesně to mě taky napadlo s těmi 10% 😀
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.6.2022 16:04 Reaguje na Svatá Prostoto
Spalováky se zdraží natolik, aby se vyrovnala nabídka/poptávka. TRH!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.6.2022 16:10 Reaguje na Jiří Svoboda
Ehm, to jsem si přečíst nechtěl:-) ... i když se stačí podívat na Norsko, že, tam to šlape jak hodinky.

Jen ta Fialova rozumná cenově dostupná alternativa se mi v překladu někam ztratila:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.6.2022 11:16 Reaguje na Svatá Prostoto
V té době po dýzlu asi už ani pes neštěkne.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist