https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecti-experti-varuji-pred-zdravotnimi-dopady-zmen-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Němečtí experti varují před zdravotními dopady změn klimatu - horkem i novými přenašeči

2.6.2023 10:41 (ČTK)
Častěji se budou v Německu vyskytovat komáři tygrovaní, kteří mohou na člověka přenášet horečku dengue, žlutou zimnici nebo virus zika.
Častěji se budou v Německu vyskytovat komáři tygrovaní, kteří mohou na člověka přenášet horečku dengue, žlutou zimnici nebo virus zika.
Foto | John Tann / Flickr
Změny klimatu podle odborníků z německého Institutu Roberta Kocha (RKI) znamenají největší výzvu pro lidstvo. Varují, že kvůli nim v Německu bude více případů úmrtí z horka, rakoviny kůže kvůli zvýšenému ultrafialovému záření nebo i více nemocí způsobených skrytými přenašeči.
 

Kvůli stoupajícím teplotám se musejí lidé v Německu připravit na častější rezistenci vůči antibiotikům a také na vyšší výskyt plicních onemocnění způsobených prachovými částicemi. "Stojíme před opravdu velkým problémem, a to i pro naše zdravotnictví," cituje agentura DPA Elke Hertigovou, jednu z autorek zprávy RKI.

Odborníci upozorňují, že už nyní se kvůli vyšším teplotám v Německu šíří druhy, které pro něj nejsou typické. Jde například o klíšťata z rodu Hyalomma, která přenášejí i skvrnitý tyfus nebo dva druhy virových krvácivých horeček.

Další novou hrozbou jsou bakterie z rodu Vibrio, kterým se dobře daří v poloslané vodě s teplotou nad 20 stupňů Celsia. Do lidského organismu se mohou dostat malými prasklinami v kůži a pacientům s oslabeným imunitním systémem mohou způsobit závažné onemocnění, pokud jim lékaři rychle nenasadí antibiotika. V posledních letech bylo několik případů, kdy se touto bakterií nakazili plavci koupající se v německé části pobřeží Baltského moře. Častěji se budou v Německu vyskytovat komáři tygrovaní, kteří mohou na člověka přenášet horečku dengue, žlutou zimnici nebo virus zika.

Zatímco v současnosti Německo zažívá dvě až tři vlny veder ročně, do konce století mohou být čtyři nebo i šest. Vysoké teploty znamenají riziko hlavně pro starší lidi nebo pro lidi trpící dalšími nemocemi. Agentura DPA uvedla, že v Německu, které má kolem 83 milionů obyvatel, v důsledku veder loni zemřelo asi 4500 lidí.

Institut Roberta Kocha pracuje na komplexní zprávě vyhodnocující dopady změn klimatu na zdraví. Podílí se na ní přes 90 zástupců z více než 30 výzkumných institucí a úřadů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

2.6.2023 10:57
pokud si pamatuji v tuhle dobu bylo více horko v roce 2018 od té doby je léto více méně stejné jako v 80. letech, teplota okolo 20 stupňů není problém horka ale spíše sucha.

Tedy jsme zase u toho, jak zabraňovat vysoušení půdy a malého vodního oběhu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

2.6.2023 15:28
Na druhou stranu bude méně omrzlin a i méně zimních infarktů, kde se přičítá vliv přechodu z vyhřátého bytu do mrazivého dne:
https://www.zdravezpravy.cz/2021/12/16/propad-teploty-zvysuje-riziko-srdecniho-infarktu-az-o-7/
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

2.6.2023 17:10
Výstraha SHMU pred mrazom pre 2.3. jún pre značnú časť Slovenska. Pritom teploty dnes už atakovali 30 stupňov, celý týždeň bolo pekne a pôda je už zohriata.
https://www.shmu.sk/sk/?page=987&id=&d=0&jav=164&roll=#tabs
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist