Nenasytná Evropa je stále silně závislá na dovozech surovin, tvrdí EEA

„Neudržitelné využívání zdrojů je skutečně globální problém a evropská ‚nenasytná‛ poptávka po surovinách je cítit po celém světě,“ prohlašuje Jacqueline McGladeová, výkonná ředitelka EEA. „Evropská unie by si ale měla uvědomit, že s rostoucími nároky na zásoby omezených zdrojů by mělo přijít i efektivnější využívání materiálů a odpadů.“ Evropský dovoz surovin v roce 2011 činil 1600 milionů tun, tedy asi 3,2 tuny na obyvatele. Drtivou část z tohoto množství tvoří paliva.
Průměrná hrubá roční spotřeba materiálů se blíží patnácti tunám na jednu osobu. Část této masy se v ekonomice přemění na ‚věci‛, část se promění v odpady a emise. Podle šestého pilíře environmentálního akčního programu z roku 2002 se EU měla stát „ekonomikou pracující se zdroji nejefektivněji na světě“, která by rovněž s důrazem na dlouhodobou udržitelnost snižovala množství generovaných odpadů. Ze zprávy vyplývá, že tento plán byl naplněn jen z malé části.
Zpráva dále reaguje na stávající desetiletý strategický plán rozvoje, který běží od roku 2010. Jeho hlavní cíle – oživit úsilí o konkurenceschopnou ekonomiku, která bude zajišťovat vysoký standard života obyvatel, ale s nižšími dopady na životní prostředí – jsou totiž podle této zprávy nedosažitelné. Pokud se tedy neodehrají patřičné výrazné změny v uspořádání modelu produkce a spotřeby celé EU.
I když je prý patrný pokrok v technologii zpracování odpadů, pořád ještě evropská ekonomika generuje na obyvatele ročně pět tun odpadů, včetně těch nebezpečných. Na jednoho obyvatele připadá asi půl tuny komunálního odpadu ročně. V poslední době došlo k mírnému omezení produkce odpadu, které zřejmě souvisí s ekonomickou krizí.
Každopádně odpadové hospodářství EU se zlepšuje. Oproti roku 1995, kdy se recyklovalo nebo kompostovalo okolo 17 procent komunálního odpadu, v roce 2010 se v zemích EU, Norsku a Švýcarsku zvedla míra recyklace na 38 procent. A průměru 60 procent všech obalů je recyklováno.
EU by se ráda stala ‚recyklující‛ společností. Recyklace coby součást zelené ekonomiky přináší jak lepší využívání zdrojů a jistotu dodávek surovin, ale také může ekonomice dodat jisté množství cenných surovin. V současnosti recyklace pokrývá velký podíl evropské spotřeby papíru a lepenky nebo oceli a železa. Zato dodávky recyklované mědi, betonu nebo plastů jsou pod 10 procenty.
Zpráva mezi benefity dobrého recyklačního hospodářství uvádí nejen naplnění schválené legislativy, ale i lepší využívání materiálů, které neskončí na skládce, ale znovu se použijí. Ušetří se tím emise skleníkových plynů, vytvoří nová pracovní místa. Mezi roky 2000 a 2007 narostl počet zaměstnání v recyklační oblasti o 45 procent.
reklama