Nevyužité stovky milionů korun z rekultivace lomu ČSA půjdou na rozvoj tamních obcí
"Přesná výše finanční úspory bude známa až po schválení plánu sanací a rekultivací ze strany Českého báňského úřadu. Řádově by se mělo jednat o stovky milionů korun. Je to vlastně nejlepší win-win situace, kdy těžařská firma dostojí svým závazkům, příroda se postará o obnovu území a místní obce získají prostředky na svůj rozvoj po ukončení těžby. Půjde o obce, které se nachází ve stejném katastru jako lom ČSA,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Nevyužité peníze bude spravovat Státní fond životního prostředí ČR, který je podle ministerstva následně použije na projekty v regionu.
Dominantní vlastnický podíl k pozemkům v lomu ČSA má Česká republika, pozemky na jeho území spravuje převážně státní podnik Diamo, dále pak Povodí Ohře, Státní pozemkový úřad či Národní památkový ústav. Na území lomu, k němuž má dominantní vlastní podíl stát, vznikne maloplošné zvláště chráněné území o rozloze zhruba 11 kilometrů čtverečních. V něm bude podle ministerstva pokračovat rekultivace s využitím ekologické obnovy. Území tak bude de facto ponecháno přírodě, což má podpořit rozmanitost tamní přírody a krajiny. Návrh tak počítá například s přirozeně napouštěným jezerem.
Území lomu ČSA chce stát využít také k instalaci solárních elektráren. Plán rekultivace pak obsahuje také územní rezervu pro případné budoucí vybudování přečerpávací elektrárny.
Rekultivace formou přirozené obnovy krajiny v současné době pokračuje například na části velkolomu Čertovy schody ve středních Čechách, v pískovně Cep na Třeboňsku nebo v pískovně Erika na Karlovarsku.
"Přirozená obnova znamená finanční přínos pro obce v regionu a také pro státní rozpočet. Podle původních plánu by bylo nutné financovat hydrické rekultivace, lesnické výsadby a výrazné úpravy terénu, což příroda udělá zadarmo, rychleji a efektivněji. Ušetřené finanční prostředky nezůstanou těžaři, ale na základě rozhodnutí vlády je získá Státní fond životního prostředí ČR pro využití v regionu,“ podotkl náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař (TOP 09).
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Honza Honza
23.2.2024 14:08Jarka O.
23.2.2024 14:41 Reaguje na Honza HonzaJaroslav Řezáč
24.2.2024 10:41 Reaguje na Jarka O.To je jako jásat nad panelem FVE ale už nechápat, že s ním neuděláte nic jiného než jednu varnou konvici a to ještě za "jasných" podmínek.
Nehledě na to, že když velká část zaujatých straší nedostatkem vody, kde jí chtějí brát?
Ten důlní vřed v podstatě celé své okolí odvodnil dost důkladně.
Nedělejme si iluze, že odtok podzemní vody funguje jen v Turowě a ČSA je vyjímkou.