https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/newstrack-india-bude-se-elektronika-dobijet-douskem-limonady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Newstrack India: Bude se elektronika dobíjet douškem limonády?

27.8.2010 11:06 | PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor)
Dobíjení mobilních telefonů, notebooků a další přenosné elektroniky pomocí cukru, doušku sody nebo rostlinného oleje by se brzy mohlo stát realitou. Vědci vyvíjí novou baterii, která by fungovala na stejném principu jako lidské tělo.
 

„Toto je první demonstrace nové třídy biopalivových článků. Když se bude dále rozvíjet, tato zařízení mají potenciál pro výměnu jednorázových a dobíjecích baterií v nejrůznější spotřební elektronice a u dalších produktů. Jedná se o první zařízení na základě jedné z mikroskopických částí miliardy a miliardy buněk, které tvoří tělo,“ řekl serveru Newstrack India Dr. Shelley Minteer, chemik z univerzity Saint Louis v Missouri.

Pro vývoj nových biopalivových článků vědci zvolili jednu z nejúžasnějších součástí buněk - mitochondrii. To je organela, ekvivalent orgánů v těle živočichů na buněčné úrovni, ketrá vyrábí zásoby energie štěpením cukrů a tuků. Při "trávení" cukru a tuků vyrábí takzvaný pyruvát, který podporuje vytvoření ATP (adenosintrifosfát). Ten pak funguje jako zdroj energie pro průběh jiných reakcí v celé buňce.

Tento systém produkce energie na základě využití cukru nebo tuků otevírá možnost nabíjení laptopu nebo mobilních telefonů rostlinnými tuky nebo obyčejnými oleji, uvedl Minteer.

Zařízení se skládá z tenké vrstvy mitochondrií vložené mezi dvě elektrody, včetně elektrody propouštějící plyn. Další potenciální aplikace paliva z buněk mitochondrie bude jejich použití jako zdroje energie pro bezdrátové senzory monitorující teplotu, detekce pohybu a sledování polohy vozidel. Nové biopalivové články také mohou sloužit jako zdroj pohonu pro senzory určené k detekci skrytých výbušnin, tvrdí vědci.

Studie byla představena na 240. Národním setkání Americké chemické společnosti (ACS).

Podle článku „Soon, recharge laptops and cell phones with soda pop, vegetable oil“ zveřejněného na serveru Newstrack India 26. 08. 2010.


reklama

 
Martin Singr
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist