https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nikdo-nezvrati-revoluci-tykajici-se-ciste-energie-v-usa-uvedl-v-amazonii-biden
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nikdo nezvrátí revoluci týkající se čisté energie v USA, uvedl v Amazonii Biden

18.11.2024 11:00 | MANAUS (ČTK)
Nikdo nemůže zvrátit revoluci týkající se čisté energie, která se odehrává ve Spojených státech, prohlásil americký prezident Joe Biden v Brazílii. Informovala o tom agentura AP, podle níž se administrativa příští hlavy státu Donalda Trumpa pravděpodobně chystá omezit současné úsilí země v boji proti změně klimatu. Biden nyní jako vůbec první úřadující prezident USA navštívil amazonský prales.
 
Biden se při návštěvě regionu mimo jiné proletěl vrtulníkem nad místy, kde mohl vidět lodě odstavené na jednom z hlavních přítoků řeky Amazonky nebo škody způsobené požáry, napsala AP. Bidenova administrativa už dříve, a nyní opět, informovala o příspěvcích ve výši desítek milionů dolarů do mezinárodního amazonského fondu, jehož cílem je ochrana deštného pralesa, kterou ovšem financuje především Norsko.

Demokrat Biden nyní uvedl, že boj proti klimatickým změnám byl jedním z důležitých bodů jeho prezidentství. Prosazoval čistší vzduch, vodu i energii, což zahrnovalo legislativu, která představovala nejvýznamnější federální investice v historii do boje proti globálnímu oteplování, píše AP. Cesta do Amazonie je součástí Bidenovy šestidenní výpravy do Jižní Ameriky, nyní zamíří do Ria de Janeira na summit skupiny zemí G20.

V lednu předá Biden úřad republikánovi Donaldovi Trumpovi, který se podle médií chystá opět odstoupit od pařížské dohody o klimatu. Trump už během svého prvního funkčního období od pařížské dohody odstoupil. Poté, co jej v úřadu vystřídal Biden, se USA k dohodě opět připojily.

Amazonie v Jižní Americe se rozkládá na území devíti států. Agentura AFP upozornila, že je to zároveň oblast velmi zranitelná vůči klimatickým změnám i degradaci životního prostředí. Letos zažila nejhorší požáry za téměř dvě desetiletí a také velké sucho.

Nedávná studie ukázala, že amazonský deštný prales ztratil kvůli odlesňování za čtyři desetiletí oblast o velikosti Německa a Francie, píše AFP. Současná vláda brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva tvrdí, že se snaží prales více chránit a prezident se zavázal do roku 2030 zastavit nelegální odlesňování.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (34)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

18.11.2024 12:34
Za Bidena v Americe dosahují rekordní těžby ropy a zemního plynu. Tak bojuje pravý bojovník proti klimatické změně.
https://www.hrot24.cz/clanek/americka-produkce-ropy-a-plynu-i-nadale-trha-rekordy
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

18.11.2024 15:48
Musíte odlišit dvě věci, i když se částečně překrývají: Energetický přechod k čisté energii už nikdo nezvátí, technický pokrok ve světě vítězí. Fotovoltaika dosáhla nedávno 1 terawatt instalovaného výkou, příští rok to už budou terawatta dva, rozvíjí se všechny části obnovitelných zdrojů (energie z větru, vody, biomasy). To vše prospěje životu na Zemi, ekologii a rostoucímu bohatství lidí v chudších zemích.
Na druhou stranu, klimatický alarmizmus strácí půdu pod nohama, stále více vědců si uvědomuje, že to co dělá IPCC je jen politika financovaná určitou skupinou lidí. Politika založená na pochybném modelování vývoje průměrné teploty na Zemi bez důkladného pochopení VŠECH mechanizmů, které teplotu ovlivňují v dlouhé časové škále (klima). Bez znalosti VŠECH vstupních parametrů modelů.
Politika vedoucí v EU k prudkému zdražení elektřiny a ztrátě konkurenceschopnosti EU průmyslu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.11.2024 16:19 Reaguje na Milan Vaněček
Problém je možná v tom, že modelování vývoje průměrné teploty na Zemi zpochybňují lidé, kteří nemají představu ani o těch nejdůležitějších mechanismech oteplování a jen kverulantsky kybicují.

Na způsoby řešení klimatického problému máme názor přibližně stejný.
Odpovědět
MM

Milan Milan

18.11.2024 18:22 Reaguje na Jiří Svoboda
Chce si to přečíst nějakou studii např. o podílu solárů a jejich vlivu na růst teploty ve městech. Udělali ji Japonci na základě 10ti letého pozorování. A moc optimisticky nevyzněla.
A Biden je asi trochu mimo, myslím že když nebudou pořizovací dotace a dotace na výkupní ceny solární energie, nebo ustane politický tlak .... tak myslím bude brzy po solárních terrawatech.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.11.2024 18:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Ale Vaněček tomu rozumí. Dříve byl obrovský propagátor OZE a nyní dost prozřel. To co píše je rozumné.
Odpovědět
JO

Jarka O.

18.11.2024 19:33 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kdo p. Vaněčka osvítil? :-)
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

18.11.2024 20:07 Reaguje na Jarka O.
Někdo prostě ví, má intuici, vidí jak se věci budou vyvíjet. Já to viděl v roce 2000 jako možnost, nyní to vidím jako jistotu, že na světě budou nainstalovány desítky TW výkonu slunečních elektráren. To už nikdo nezastaví, číńané se to naučili levně vyrábět, technický pokrok ještě ZDALEKA nedosáhl svého vrcholu a limity zvyšování účinnosti jsou daleko.

Samozřejmě to začne nejdříve tam, kde to umí a kde je to nejvýhodnější. Proto v Australii už má většina všech domácností svoji fotovoltaiku, proto přes 50% ročních instalací se odehrává v Číně, proto Indie je obrovský budoucí trh (a stále více panelů si sami vyrábí),....
Ale to co se děje v EU je OZE a fotovoltaika na stereoidech, uměle pořád dopovaná. Fotovoltaika dotace už ve světě nepotřebuje, to je klimatická hysterie, která pohání instalace FVE v EU.
Bohužel jaderné energetika se bez provozních dotací neobejde (při dodržení vysokých bezpečnostních standardů).

A baterie, to bude to samé jako fotovoltaika, jen je to o 10-15 let zpožděno. Krátkodobá akumulace je vyřešena.
Ale nikdo nemá očekávat že budou ve světě jen elektromobily, že bude jen fotovoltaika. Obojí dosáhne tak max 50% celosvětově, někde mnohem více někde méně. Staré technologie nezmizí.
Jen fotovoltaika je nová, čistá hi tech PŘÍMÁ výroba elektřiny, jaderná energetika je jen gigavýroba horké páry která pak roztáčí klasické turbiny a ty generátory elektřiny.

Prostě energetický přechod chce svůj čas a žádnou klimatickou hysterii. Tu čistou elektřinu nebudeme mít kvůli tak zvanému řešení klimatické krize. Ale je mnoho důvodů ekologickýc a ekonomických proč lidstvo potřebuje levnou čistou elektřinu, bez nebezpečných odpadů.
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.11.2024 16:41 Reaguje na Milan Vaněček
Nevím. V domácnosti semtam na ohřev vody nebo ušetření je ftv ok. Ale železo slunkem ani větrem neroztavíte a nemocnici nezásobíte. Celkem by byl zajímavý výpočet ekonoma na cenu el z ftv, když ftv vyrábí el asi 25% času, v našem pásmu. V létě je potřeba el minimální, smysl mají ftv u zemědělců kolem rovníku. V USA prý je nařízené montovat ftv na domy pouze s akumulací. Dívala jsem se na povodňové zpravodajství z Floridy a neviděla jsem ani jednu ftv na jejich zaplavených domcích. VtE jsou hrůza pro krajinu. VE jsou levné a výhodné pro samostatnou energetiku, tak je ekolozi blokují. Vyplýtvané dotace měly jít na JE a inovace čistících technologií.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.11.2024 17:36 Reaguje na Milan Vaněček
Tvrzení "Bohužel jaderné energetika se bez provozních dotací neobejde" je tradiční Vaněčkův výmysl. Zaprvé jaderné elektrárny žádnou provozní dotaci (jako mají větrné a fotovoltaické elektrárny) nepožadují, požadují pouze garantovanou výkupní cenu, která je např. v případě ČR nižší než současná tržní cena elektřiny, takže z ní ani žádná provozní dotace zatím nevyplývá, a pokud dostanou jaderné elektrárny stejné investiční dotace jako mají opět větrné a fotovoltaické elektrárny (v desítkách procent investičních nákladů), nebudou potřebovat ani tu garantovanou výkupní cenu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2024 12:29 Reaguje na Emil Novák
Dobrý. Ale když v Německu probíhají aukce na právě garantovanou výkupní cenu, tak pištíte, že je to dotace. U jádra nikoliv. A jádro se postaví z čeho? Z investičních dotací, nebo ze znárodněného Agrofertu?
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.11.2024 12:33 Reaguje na Pavel Hanzl
1) V Německu neprobíhají aukce na garantovanou výkupní cenu ale na tržní prémii, takže tam se jedná o čistou dotaci, protože prémie nikdy nemůže být záporná, zatímco u výkupu elektřiny z nového jaderného zdroje ta "dotace" záporná být může a při cenách elektřiny jaké máme v současnosti by taky záporná byla. Kolikrát vám to musím ještě zopakovat, než to konečně pochopíte?
2) Jádro se postaví z úvěru od bank, žádnou investiční dotaci, na rozdíl od OZE, nepožaduje ani nedostane.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.11.2024 17:44 Reaguje na Milan Vaněček
A nesmysl číslo dvě: fotovoltaika není ani nová (jde o více než sto let starou technologii) ani přímá výroba elektřiny, stejně jako v jaderných elektrárnách jsou pro fotovoltaiku zdrojem energie jaderné reakce, jen v jednom případě jsou médiem pro výrobu elektřiny fotony a ve druhém případě molekuly vody.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

19.11.2024 19:49 Reaguje na Emil Novák
Emile nepiš o tom čemu nerozumíš.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.11.2024 19:51 Reaguje na Milan Vaněček
Vaněčku, nepište o tom čemu nerozumíte a netykejte mi, krávy jsme spolu nepásli.
Odpovědět
JO

Jarka O.

18.11.2024 19:32 Reaguje na Milan Vaněček
Tak, modelování není předpověď. Ukazuje obrázek minulosti a současnosti, budoucnost neumí.
Ale OZE tunel byl a zůstane hnus, a radost z instalovaného výkonu s Vámi nesdílím, naopak je to plýtvání zdroji, to poznám i jako laik.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 14:28 Reaguje na Jarka O.
Právě předpověďi se provádí na modelech, kde je jasně vidět, jak se situace vyvíjí.
Představte si, že vám někde na Horním nádraží ujede vagón a řítí se dolů. Vy víte velmi přesně, jak jede rychle, kolik váží, jaké má v cestě zatáčky a tak můžete velmi přesně říci, kdy a do čeho nabourá i jakou silou.
Klima je sice x násobně složitější, ale ten princip je velmi podobný.
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.11.2024 16:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Ani u vagónu nic nevíte, stačí fouknutí větru nebo kamínek na kolejnici a všechno nastane jinak. To je stejné u atmosféry, nevíte nic, jen se cosi s nějakou pravděpodobností domníváte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 20:06 Reaguje na Jarka O.
Omyl. Na vagón skutečně nemá žádný vliv žádný kamínem nebo fouknutí, to je úplně jinak masivní systém. Cestou může vagón sejmout důchodce na kole, nabo ženskou s kočárkem, tohle skutečně nepředpovíte (to je počasí). Ale na vagón to nemá vliv žádný, to je klima.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.11.2024 15:36 Reaguje na Pavel Hanzl
OK, tak vagón je klima, větřík je člověk a kamínek je CO2, důchodce na kole je La Niňa. Předpovídat modelem můžete, ale nemusí to odpovídat realitě, která nastane, hlavně když to máte založené na omylu. ;)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2024 12:42 Reaguje na Jarka O.
Omyl, asi jsem to špatně vysvětlil. Vagón má desítku tun, je velmi stabilní a když se dá do pohybu, dá se zastavit jen velkou silou. Všechny el ňina atd. jsou jen projevem té změny (přejetý důchodce) ale nic s vagónem neudělají.
Pokud ten vagón sledujete, znáte jeho hmotnost, třecí odpor v ložiscích, odpor vzduchu, sklon kolejí a měříte jeho rychlost a její přírůstek, víte fakt velmi dobře, jakou, nezvládnutelnou energii má a hlavně nabírá. Pokud znáte jeho další trasu, spočítáte zcela přesně, do čeho nabourá a kdy a jakou silou. My tu další trasu neznáme, ale víme, že se nám řítí na hlavu.
Jenom nevím, co má být založeno na omylu, ten vagón je prostě jen Newtonova fyzika, klima je složitější, ale pořád ve stejných jednotkách.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 14:23 Reaguje na Milan Vaněček
Kdo vám preboga nakecal, že "že to co dělá IPCC je jen politika financovaná určitou skupinou lidí"?? Dejte nějaký důkaz, je to přece totální pitomost. Jaké "pochybné modelování", když vůbec nevíte, co se všechno do těch modelech zahrnuje? "Bez znalosti VŠECH vstupních parametrů modelů" jste asi jen vy a vaši dezoláti, co vám to nakecávají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 20:04
Obávám se, že je to už jasný. Green deal je systém, který asi měl šanci celý vývoj přibrzdit až zabrzdit (ne zvrátit), jenže to by ho museli dodržovat na Zemi všichni. A po řekněme 10. letech je jasně vidět, že to prostě dodržovat nebudou ani největší hráči. Ale je to možná už jedno, překonali jsme bod zvratu a pyramidové jevy přebírají celý vývoj a v kombinaci s přemnožováním obyvatel a bičování všech ekonomik do dalších a dalších výkonů (což je prakticky jen vytváření odpadu), už jedeme dole vodou a stále zrychlujeme. Jakou máme ještě šanci to zvrátit? Vybít se v atomové válce? Něco optimističtějšího nemáme? Nic mě nenapadá.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

18.11.2024 20:15 Reaguje na Pavel Hanzl
To co EU nazývá Green Deal je hysterická politická reakce, která za 10 let vyšumí. Ale co zůstane v celém světě je obrovský technický pokrok ve výrobě čisté elektřiny s potenciálem velmi levné výroby a masového rozšíření. Energetický pokrok už nikdo nezastaví, ale to neznamená rušit (někdy dokonce před ukončením životnosti) staré technologie výroby elektřiny. Změna chce čas, to technicky orientovaní lidé vědí, jen snílci a mesiášové si myslí, že to oni dokáží hned, prý pro dobro všech.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 14:17 Reaguje na Milan Vaněček
Na grýndýl je jen ropácká hysterická reakce, že přijdou o příjmy z ropy. Technický pokrok nikdo nezastaví, ani čisté energie a hlavně ani ty špinavé a gigantický nárůst odpadu umocněný přemnožování populace. A tohle zničí klima a tím lidstvo. Vše tomu nasvědčuje, leda by přiletěla černá labuť.
Odpovědět

Radek Čuda

19.11.2024 15:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Koukám, že vy máte nějaké fatalistické období, by mne zajímalo, kam se to vaše nedávné revoluční nadšení podělo:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 20:11 Reaguje na Radek Čuda
Revoluční nadšení je o tom, že když se člověk snaží, tak to jde. To si myslím pořád, jenže člověk se nesnaží. Evropa rozjela velmi správně systém na záchranu planety (ta byla dlouhá století na špici vývoje), jenže dnes na ni už všichni mastí a jedou proti zdi. Sorry jako, to je už jiný svět, já to mám zapár. Já skutečně nevytvořím ty tuny odpadu ročně, co je průměr a nikdy jsem to nedělal.
Odpovědět

Radek Čuda

20.11.2024 14:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Heleďte, já se s váma zrovna o tohle nehádám. Jenže je pak otázkou jestli je úplně nejchytřejší se snažit jak to jen jde a huntovat si kvůli tomu ekonomiku a ostatní s ní související v situaci, kdy to co my třeba i snížíme, tak někdo "vedle" zvýší ... a to i několikrát.

A to je to, oč tu jde ... a v čem mají ty USA podstatně víc rozumu než EU. Ne že by na to dlabaly, ale nedopustí, aby to ohrozilo jejich postavení ve světě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2024 12:22 Reaguje na Radek Čuda
My si nic nehuntujeme kvůli přírodě, to nám nakecávají stále ropaáci. U nás jede těžká byrokracie především proto, že EU je pytel blech a domluva mezi 27. státy, které mají na vše si 40 rozdílných názorů, je napytel. To se píše i v Draghiho zprávě.
Právě Česko mohlo ty nové technologie velmi dobře využít a nabalíkovat se na tom, jenže - čecháčkistán.
Odpovědět
va

vaber

19.11.2024 09:19
Čistá energie je jen jeden z problémů který tato civilizace má a i kdyby se jej podařilo vyřešit , je ještě mnoho dalších, stejně vážných.
Všechny kultury a říše co existovaly v minulosti ,byly posazeny na zadek a zmizely a to existovaly i tisíce let. Co asi čeká tu dnešní. Pokud by se historie opakovala, zmizí jak ty předchozí.
Vládci tohoto světa, svým chováním a řízením světa ,tomu nejvíc pomáhají, plebs však nezůstává pozadu. Svět si ničíme všichni.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 20:18 Reaguje na vaber
Zajímavý názor je, že civilizace je "posazena na zadek". Kratší to být nemůže, ale příčina tam není.
Žádná, slovy ŽÁDNÁ civilizace hitorie (co známe), nebyla globální a nečelila globální katastrofě, kterou sama vytvořila. To je novum, tož mudrujte.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.11.2024 09:56
Víte já proti nedotovaným OZE v některých částech Světa a pro některé
činnosti problém nemám. Pokud někomu stačí třeba soláry k napájení
strojů pouze ve dne, tak ať je provozuje. Pokud se k nim ekonomicky
vyplatí i zálohy a akumulace, tak ať je má. Nelíbí se mi pouze to
dotování na úkor těch, kteří potřebují STÁLÝ příkon za stabilní cenu,
aby nerozkolísal výrobu podle toho, zda svítí a fouká. Ať si OZE
tedy lidé provozují v ostrovních systémech , ale ať do sítě dodávají
POUZE STÁLY výkon. Jak to udělají je mi fuk, ale ať se kvůli tomu
nezdražuje výsledná cena. Slízávat smetanu není žádné umění a je
to POUZE PŘÍŽIVNICTVÍ na ostatních! Za Bidenem se za dva měsíce
zavře "voda" a pamatujte na má slova, že modlou EU bude Trump.
EU nic jiného nezbývá, než se přizpůsobit POSLEDNÍMU příteli,
který EU zůstal a bez kterého by EU zůstala jako kůl v plotě.
Takže se zelení soudruzi opájejte poslední dva měsíce tím,
že je zelený směr nezvratný, ale připravte se na přehodnocení
nejen směřování, ale hlavně jak rychle se to může změnit. Pokud
USA navýší těžbu ropy a plynu, tak jejich světová cena klesne
a nebude únosné dotovat jiné zdroje energie, když budou ty dva
zdroje o mnoho levnější. Klesne-li cena ropy, tak se nakonec
vyplatí odpojit se od sítě a pořídit si elektrocentrálu. Nač
cpát peníze solárním baronům a státu na přestavbu sítí pro
výkyvy produkce energie z OZE, když se zbavím všech těch plateb
a benefitem bude nezávislost a hlavně STÁLOST dodávek podle mé
vlastní spotřeby. Při vyšší spotřebě zvýším výkon a při nízké
ho snížím a nebo přejdu pouze na obyčejnou baterii. Kamarád
takto zásobuje chatu, kde pouze přípojka by ho stála pomalu
to co kdysi chata a nač platit poplatky za "jistič" pro pár
desítek dnů pobytu za rok. Tak nastartuje centrálu kdy chce
a v noci si vystačí s obyčejným automobilním akumulátorem.
Na centrálu postavil zvukotěsný sklípek a nikdo ani netuší,
že ta centrála běží. Znám pána, který vsadil na kogeneraci
a používá elektrocentrálu poháněnou motorem Tedom spalující
plyn. Topení má kombinované teplou chladící kapalinou motoru,
teplovodním krbem a elektrokotlem s boilerem mařící nevyužitý
výkon elektrocentrály. Výsledek? Je nadmíru spokojen hlavně
proto, že se zbavil závislosti na v jeho obci nestabilní síti.
Kvůli pádům stromů byl i několikrát ročně pár dnů bez proudu
a on se pouze stará o to, aby nechal včas doplnit plyn do
plynojemu. Klesne-li cena plynu, tak bude možná i v plusu.
Odpovědět

Radek Čuda

19.11.2024 15:02
Bez ohledu na téma ... brát Bidena v jeho současném stavu vážně prostě nemá cenu.
Odpovědět
MM

Milan Milan

19.11.2024 21:31
Takhle např. v ČR funguje státní podpora prosazování potřeby a důležitosti OZE: "Ministerstvo financí plánuje omezit provozní podporu obnovitelných zdrojů na pouhých 8,5 miliardy korun ročně, přestože reálná potřeba podle Ministerstva průmyslu a obchodu činí 31,2 miliardy. Krčmář upozornil, že tak drastické snížení může zruinovat tisíce firem, jejichž projekty jsou stále zatíženy nesplacenými úvěry. Vláda tak zásadními změnami pravidel hry odrazuje nové investory".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2024 12:24 Reaguje na Milan Milan
Ale o to více budeme podporovat uhláky. Křetínský vyhrožuje, že vše zavře, když nedostane dotace.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist