https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nizozemska-vlada-muze-snizit-kapacitu-amsterodamskeho-letiste-rozhodl-soud
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nizozemská vláda může snížit kapacitu amsterodamského letiště, rozhodl soud

7.7.2023 17:47 | AMSTERDAM (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Toniflap / Depositphotos
Nizozemská vláda může snížit počet letů na amsterodamském letišti Schiphol, jak měla v plánu. Rozhodl o tom dnes místní odvolací soud. Rozhodnutí, které vláda hájí nutností omezit hladinu emisí a hluku, dříve u nižšího soudu napadla skupina leteckých společností z Evropy i ze Spojených států. Konečným cílem vlády je počet letů do roku 2024 snížit o 12 procent na 440 000 ročně.
 

Verdikt je prohrou pro letecké společnosti, včetně nizozemské divize skupiny Air France-KLM a firem Delta Air Lines či easyJet, ale také pro Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Společnost KLM v prohlášení uvedla, že ji rozhodnutí soudu zklamalo a že se jím zabývá.

Vláda oznámila omezení letů v únoru a označila je za dočasné řešení, které má snížit hladinu hluku a řešit i další problémy životního prostředí. Většinovým vlastníkem skupiny Royal Schiphol Group, což je provozovatel amsterodamského letiště, je nizozemský stát. Schiphol patří k nejvytíženějším letištím v Evropě.

Odvolací soud dnešním rozhodnutím zrušil dubnový verdikt soudu nižší instance, podle kterého nizozemská vláda nedodržela správný postup, když letiště Schiphol vyzvala ke snížení počtu letů. Proti dnešnímu rozhodnutí je možné se odvolat k nejvyššímu soudu, uvedla agentura AP.

Odvolací soud v dnešním verdiktu uvedl, že "přikládá značnou váhu zájmu místních obyvatel". Ti si na hluk z letiště už léta stěžují.

Letiště Schiphol uvedlo, že verdikt akceptuje a doufá, že nizozemské úřady co nejdříve vydají nové nařízení o leteckém provozu s jasnými a vymahatelnými limity z hlediska dopadů na životní prostředí. "Nejdůležitější je pro nás, že Schiphol se stává tišším, čistším a lepším letištěm," dodali zástupci letiště.

V loňském roce prošlo amsterodamským letištěm téměř 53 milionů cestujících. Podle sdružení ACI Europe, které zastupuje evropská letiště, má Schiphol nejvíce přímých leteckých spojení ze všech letišť v Evropě. Předstihl v tomto ohledu Istanbul i londýnské letiště Heathrow.

"Narušení provozu je strašné, výkonnost je příšerná a zároveň chtějí zvýšit poplatky," řekl v červnu na výročním zasedání sdružení IATA v Istanbulu jeho šéf Willie Walsh. Schiphol podle něj převzal od Heathrow cenu "nejhoršího letiště na světě".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

7.7.2023 18:32
Že by konečně došlo na letadla ?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist