https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nocni-smena-vyznam-opylovani-nocnimi-motyly-se-podcenuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Noční směna? Význam opylování nočními motýly se podceňuje

27.5.2020 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Směnu v neslunečné části dne si zabírají tzv. noční motýli a jejich přínos pro opylování je přinejmenším nedoceněný. / Ilustrační foto
Směnu v neslunečné části dne si zabírají tzv. noční motýli a jejich přínos pro opylování je přinejmenším nedoceněný. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Když zapadne slunce a ukládáte se ke spánku, většina denních opylovačů, včel, čmeláků a motýlů, už také odpočívá. Letecký provoz nad kvetoucími rostlinami tím ale nekončí. Směnu v neslunečné části dne si totiž zabírají tzv. noční motýli. A jejich přínos pro opylování je přinejmenším nedoceněný. Píše o tom Conversation.
 

Noční motýli jsou biologicky nevyhraněnou skupinou motýlů, které poněkud zjednodušeně řadíme někam mezi můry. Přitom k nim patří ještě bourcovití, martináčovití, přástevníkovití, bekyňovití, píďalkovití, zavíječovití, molovití… a to zdaleka nekončíme. Společný jim je rys jejich způsobu života. Aktivují v noci. A snad proto uniká naší pozornosti jejich přítomnost, rozmanitost i význam práce, kterou pro nás dělají. I noční motýli se totiž podílí na opylování.

Noční motýl sklepnice obecná.
Noční motýl sklepnice obecná.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

„Pohybují se ve skrytu tmy, takže nás nikdy moc nenapadlo, jak komplexní jejich úloha je,“ říká Richard Elton Walton, entomolog z univerzity v Newcastle. A spolu s kolegy se zaměřil na její propátrání. Jaké rostliny noční motýly lákají? Ani ne tak ty, které by o sobě dávaly vědět pestrobarevnými květy. Upřednostňují spíše ty v bledých tónech, s otevřeným šálkem, hlubším kalichem anebo trubkovitým tvarem. A ty, které v noci intenzivněji voní. V zásadě tak vhodně doplňují činnost druhů, aktivujících ve dne.

Výzkum Waltona a kolegů spočíval mimo jiné v tom, že u světelných lapačů odchytávali noční motýly, z jejich těl stírali sesbíraný pyl a určovali jeho původ. Ukázalo se, že co do výkonu noční směna za tou denní rozhodně nezaostává. A dál? „Mezi lety 1980 až 2013 poklesl průměrný počet denních opylovačů o třetinu, napříč 353 sledovanými druhy,“ říká Walton. „A my momentálně nevíme, jak dalece je tento trend podobný u opylovačů nočních.“ Podle průběžných průzkumů je nad noční Británií zhruba o 10 % méně můr, ale stav dalších skupin je nejistý. Je to problém?

„Mohl by být. Nejsme si totiž zatím vůbec jistí, jak moc zásadní pro opylování rostlin je i tahle noční šichta.“ Třeba zrovna můrovití inklinují k návštěvě podobných druhů rostlin, jako denní motýli, ale v jejich případě se na tom podílí násobně vícero druhů, než u denní směny. Zdá se tedy, že noční směna může do jisté míry kompenzovat propad populací denních druhů a naopak. Pro zdraví ekosystémů je tato dvojí kontrola opylení pravděpodobně velmi podstatná.

Jak nočním motýlům pomoci? Walton do startu doporučuje výsev rostlin, které je potěší a přilákají. Pryskyřníků, pomněnek, prvosenek anebo keřů zimolezu, jasmínu. Denní motýli jsou krásní a oblíbení, ale úspěšné opylování nestojí jen na nich. Je třeba myslet i na jejich ne tolik populární kolegy z noční směny.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jakub Graňák

Jakub Graňák

27.5.2020 18:51
Zajímalo by mě, jestli existuje (kromě škůdců) nějaká oblast týkající se hmyzu, kterou člověčí hovado nepodceňuje.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist