https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/norilsk-nickel-se-odvola-proti-pokute-za-havarii-u-norilska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Norilsk Nickel se odvolá proti pokutě za havárii u Norilska

9.7.2020 00:35 | MOSKVA (ČTK)
Ministr přírodních zdrojů Dmitrij Kobylkin v reakci prohlásil, že podnik má právo napadnout výši pokuty u soudu, ale že jeho úřad je připraven prokázat způsobenou škodu.
Ministr přírodních zdrojů Dmitrij Kobylkin v reakci prohlásil, že podnik má právo napadnout výši pokuty u soudu, ale že jeho úřad je připraven prokázat způsobenou škodu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Greenpeace
Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.
 

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

Ministr přírodních zdrojů Dmitrij Kobylkin v reakci prohlásil, že podnik má právo napadnout výši pokuty u soudu, ale že jeho úřad je připraven prokázat způsobenou škodu.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Kommersant už dříve napsal, že pokuta, jakkoli rekordní v ruských dějinách, podle analytiků firmou neotřese, mohla by ale výrazně ovlivnit plán letošní výplaty dividend a prohloubit konflikt mezi hlavními akcionáři, podniky miliardářů Vladimira Potanina a Olega Děripasky. Experti podle Kommersantu předpovídali, že o výši pokuty se bude ještě vyjednávat.

Z nádrže norilské elektrárny a teplárny firmy Norilsk Nickel uniklo 29. května do říčního systému asi 15.000 tun paliva, dalších 6000 tun pak do podloží. Rozsah současné katastrofy je srovnán s havárií tankeru Exxon Valdez na pobřeží Aljašky v roce 1989 a je rovněž označován za největší svého druhu v Arktidě.

Norilsk, který má zhruba 180.000 obyvatel, leží asi 300 kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým výrobcem niklu, platiny a palladia.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PE

Petr Eliáš

9.7.2020 08:39
Jen ať dostanou pořádně mastnou pokutu. :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist