https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/norska-vlada-zamitla-planovany-odstrel-vetsiny-vlku-na-svem-uzemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Norská vláda zamítla plánovaný odstřel většiny vlků na svém území

21.12.2016 14:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vlci jsou na území Norska chráněni především Bernskou úmluvou. Stejný dokument byl přijat i celou řadou dalších evropských zemí, včetně České republiky
Vlci jsou na území Norska chráněni především Bernskou úmluvou. Stejný dokument byl přijat i celou řadou dalších evropských zemí, včetně České republiky
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Walter Vorbeck / vetmeduni.ac.at
Norská vláda poprvé ustoupila tlaku veřejnosti a ekologických organizací z celé Evropy a zamítla plánovaný odstřel 47 vlků, informuje Hnutí Duha. V zemi s jednou z nejmenších populací těchto šelem v Evropě žije celkem 70 vlků. Kdyby vláda žádosti o střílení zvířat vyhověla, znamenalo by to podle ochránců přírody konec životaschopné vlčí populace v této severské zemi.
 

Odstřel téměř padesáti vlků navrhovali norší farmáři a lovci. Ti svolení ke střílení vlků v minulosti už několikrát dostali, připomíná Hnutí Duha. Tentokrát ale jejich žádosti vláda nevyhověla. Povolila odlov pouze patnácti vlků žijících mimo smečky.

“Rozhodnutí norské vlády je velkým vítězstvím nejen pro vlky v Norsku, ale i pro ochranu přírody a občanské inciativy. Ukázalo se, že tlak veřejnosti dokáže změnit i zdánlivě prohranou bitvu a jsme rádi, že jsme norským kolegům z Přátel Země mohli pomoci apelem na norskou velvyslankyni v Praze," řekl Miroslav Kutal, expert na ochranu velkých šelem Hnutí DUHA. Za ochranu norských vlků se postavilo zhruba deset tisíc lidí napříč Evropou. Posílali emaily a veřejné výzvy nejvyšším představitelům norské vlády. Hnutí DUHA poslalo dopis s výzvou k zastavení odstřelů norské premiérce Erně Solbergové a ministru životního prostředí Vidaru Helgesenovi.

Vlci jsou na území Norska chráněni především Bernskou úmluvou. Stejný dokument byl přijat i celou řadou dalších evropských zemí, včetně České republiky.

Vlci jsou podle Kutala důležití pro udržování přírodní rovnováhy. "Přestože je většina evropských populací vlka stabilních, skandinávská patří mezi kriticky ohrožené, především kvůli malé velikosti populace snížené genetické variability. Nyní je potřeba rozumný, na faktech založený management, který sníží konflikty mezi predátory a chovem ovcí,” dodává.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist