https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-pracovni-skupina-timber-bude-podporovat-vystavbu-drevostaveb-v-cr
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová pracovní skupina Timber bude podporovat výstavbu dřevostaveb v ČR

15.8.2024 00:44 (ČTK)
V Česku se v současnosti staví ze dřeva méně než jinde v Evropě. V roce 2022 byl v ČR podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů 14,1 procenta, v Německu to bylo 29 procent, v Rakousku 33 procent a ve Švédsku 90 procent.
V Česku se v současnosti staví ze dřeva méně než jinde v Evropě. V roce 2022 byl v ČR podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů 14,1 procenta, v Německu to bylo 29 procent, v Rakousku 33 procent a ve Švédsku 90 procent.
Zdroj | Delta Group, Maximilian Haidacher
Nová pracovní skupina s názvem Timber bude podporovat výstavbu dřevostaveb v Česku, šířit osvětu a vzdělávat veřejnost v oblasti dřevostaveb, informovala Česká rada pro šetrné budovy, pod jejíž záštitou skupina vznikla. V roce 2022 byl v ČR podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů 14,1 procenta, méně než v Německu nebo Rakousku.
 
"Dřevostavby představují moderní, ekologickou a energeticky úspornou alternativu ke konvenčním stavebním metodám. Pracovní skupina Timber by se měla věnovat vzdělávání a osvětě v oblasti dřevostaveb a jejich zakotvení do legislativního rámce," řekla Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.

Pracovní skupina chce mimo jiné přiblížit úspěšně dokončené dřevostavby v Česku i v zahraničí, věnovat se ceně dřevostaveb, nástrojům finanční podpory nebo tématu pojištění dřevostaveb. Skupina Timber také očekává zvýšení počtu kvalitních staveb a jedním z cílů je zavedení povinnosti začleňovat dřevostavby při výstavbě veřejných budov.

V Česku se v současnosti staví ze dřeva méně než jinde v Evropě. V roce 2022 byl v ČR podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů 14,1 procenta, v Německu to bylo 29 procent, v Rakousku 33 procent a ve Švédsku 90 procent.

Stavbu dřevostaveb omezují například stavební normy pro dřevostavby, sdělil dříve prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Jejich výška je aktuálně omezena na 12 metrů nad zemí, což stavebníky často odrazuje. Na změně normy ale pracuje Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, návrh počítá se dvěma limity výšky dřevostaveb, a to 18 metrů u takzvané čisté dřevostavby a 22,5 metru u kombinované dřevostavby, tedy například s železobetonovou konstrukcí.

Vláda v červnu také schválila strategii, podle které by měly dřevostavby do roku 2035 tvořit až čtvrtinu nově postavených obytných budov v Česku. Dokument také počítá s metodickým pokynem, podle kterého bude povinné u všech rekonstrukcí a nových staveb uplatňovat minimální podíl dřeva nebo jiných obnovitelných materiálů ve výši 20 procent.

Podpořit zpracovatelský průmysl chce i Hospodářská komora, která se spojila s ministerstvem zemědělství a v květnu založila Sekci dřevozpracujícího průmyslu.

Například Asociace dodavatelů montovaných domů ale dříve uvedla, že zájem o dřevostavby roste. V loňském roce bylo v Česku podle asociace postaveno 2595 dřevostaveb, což představuje podíl celkem 14,6 procenta na celkovém počtu nových rodinných domů a drobný nárůst oproti předchozímu roku.

V českých lesích se ročně vytěží 14 až 15 milionů metrů krychlových dřeva, z toho až 30 procent připadá na export a v zahraničí se dřevo často také zpracovává.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

15.8.2024 05:43
Jak chtějí stavět dřevostavby, když se všechno kvalitní dřevo vyváží už 35let do ciziny a mnohdy, jak se říká nastojato/kmeny, no !
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.8.2024 09:41 Reaguje na smějící se bestie
To se dá asi změnit. Problémem asi bude, že se díky aktivitě této skupiny vyvine nějaký stavební systém, který bude ještě dražší než stávající budovy a asi ani nebude o moc více tepelně zaizolován. Samozřejmě na to budou čerpány dotace. O to jde asi primárně, napojit se na státní vemeno.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist