https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-kotle-muze-ziskat-dalsich-5000-stredoceskych-domacnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové kotle může získat dalších 5000 středočeských domácností

22.1.2019 16:05 | PRAHA (ČTK)
Cílem programu je zlepšit stav ovzduší i pomoci domácnostem splnit povinnost výměny kotlů.  Ilustrační foto.
Cílem programu je zlepšit stav ovzduší i pomoci domácnostem splnit povinnost výměny kotlů. Ilustrační foto.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ve středních Čechách by mohlo vyměnit své staré kotle za nové ekologické dalších 5000 domácností. Kraj připravuje žádost do nové dotační výzvy pro období 2019 až 2023. Na zlepšení ovzduší v regionu ministerstvo životního prostředí vyčlení 575 milionů korun. Krajští zastupitelé by měli program schvalovat na dubnovém zasedání, žádosti o dotace bude možné podávat elektronicky od 3. června, uvedla dnes Helena Frintová z krajského úřadu.
 

"Předmětem podpory přidělované fyzickým osobám bude výměna kotle na uhlí a na dřevo, které jsou v první a druhé emisní třídě na pevná paliva s ručním přikládáním, za kotle na biomasu, automatický kotel pouze na biomasu, plynový kondenzační kotel anebo tepelné čerpadlo," uvedl hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO). Kombinovaný kotel na uhlí a biomasu tak již nebude podporován, jako tomu bylo v minulosti.

Cílem programu je zlepšit stav ovzduší i pomoci domácnostem splnit povinnost výměny kotlů. Kovács připomněl, že v září 2022 skončí možnost provozování kotlů první a druhé emisní třídy, což bylo stanoveno zákonem v roce 2012. V Česku je v provozu odhadem 300.000 nevyhovujících kotlů.

V regionu už byly v minulosti na kotle vyhlášeny dvě dotační výzvy, kraj lidem rozdělil na státních dotacích stovky milionů korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist