https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-mlade-luskouna-v-prazske-zoo-je-samicka-jmeno-vybere-verejnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové mládě luskouna v pražské zoo je samička. Jméno vybere veřejnost

9.7.2024 18:58 | PRAHA (ČTK)
Druhé mládě ohroženého luskouna krátkoocasého narozené v pražské zoo.
Druhé mládě ohroženého luskouna krátkoocasého narozené v pražské zoo.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Mládě luskouna krátkoocasého, které se před týdnem narodilo v pražské zoologické zahradě, je samička. Příznivci zahrady mohou navrhovat do 16. července jména, z nich vyberou chovatelé pětici jmen a o vítězi rozhodne následná anketa. Zoo Praha jméno slavnostně představí 28. července, informoval mluvčí zahrady Filip Mašek.
 
Pohlaví novorozence zjistili pražští chovatelé a následně je potvrdili na základě zaslaných fotografií i odborníci z tchajwanské Taipei Zoo. Jméno na webu iDNES.cz mohou navrhovat lidé ode dneška, následná anketa pak potrvá od 18. do 23. července.

Podle chovatelů a ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka se novému mláděti daří dobře a přibírá. "Mládě přibírá každý den zhruba deset gramů. Pokud vše půjde stejně dobře jako doposud, tak tento týden bude mít už čtvrt kilogramu," uvedl Bobek. "Matka má dostatek mléka a mládě rychle roste. Zatím to vypadá, že ho nebudeme muset přikrmovat, jako tomu bylo loni v případě Šišky," dodal. Na síti X také Bobek uvedl, že se luskounka již pokouší vozit na ocasu matky, což je pro mláďata tohoto druhu typické.

Malá samička je sourozencem samice Šišky, která přišla na svět loni v únoru jako první mládě tohoto druhu odchované v Evropě, a druhým mládětem samice Run Hou Tang a samce Guo Baa. Do Zoo Praha přišli v dubnu 2022 z tchajpejské zoologické zahrady díky partnerské smlouvě mezi Prahou a tchajwanskou metropolí.

Chov luskounů je náročný, a to hlavně kvůli zajištění dostatečného množství vhodné potravy. V přírodě luskouni používají při získávání potravy silné drápy, kterými rozhrabávají mraveniště a termitiště. Kořist pak vybírají lepkavým jazykem. V zoo denní krmná dávka pro jednoho luskouna obsahuje mimo jiné 100 gramů včelích larev, moučné červy, směs pro hmyzožravce, jablko, žloutek, zeminu a další přísady.

Luskouni, kteří jsou označováni jako "oživlé šišky", jsou ohroženi lovem kvůli svému masu a šupinám. Keratinovým šupinám, které chrání tělo těchto nočních tvorů, se v tradiční čínské medicíně připisuje léčivý účinek. Část luskounů žije v Asii, další v Africe.

Pavilon Indonéská džungle, kde se luskouni nacházejí, zůstává otevřený, expozice matky a mláděte je však s ohledem na klidový režim dočasně zakrytá. O tom, kdy budou moci nové mládě luskouna vidět návštěvníci, bude zoo informovat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist