https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-odpadove-zakony-doporucila-legislativni-rada-vlade-schvalit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové odpadové zákony doporučila legislativní rada vládě schválit

21.10.2019 00:20 | PRAHA (ČTK)
Čtyři nové odpadové zákony se po dlouhé přípravě dostanou v nejbližších týdnech na jednání vlády. / Ilustrační foto
Čtyři nové odpadové zákony se po dlouhé přípravě dostanou v nejbližších týdnech na jednání vlády. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čtyři nové odpadové zákony se po dlouhé přípravě dostanou v nejbližších týdnech na jednání vlády. Legislativní rada vlády (LRV) je kabinetu doporučila schválit, uvedla na webu. Návrhy zákonů upravují mimo jiné nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Začít platit by měly od 1. ledna 2021. Mají ale stále kritiky. Například Českou asociaci odpadového hospodářství (ČAOH) výsledek LRV překvapil, protože v zákonech podle ní zůstaly nejasnosti.
 

Na jaře se v připomínkovém řízení k návrhu odpadové legislativy sešlo více než 3000 podnětů. V dubnu poslali zástupci svazů, asociací zaměstnavatelů, obcí a měst na ministerstvo životního prostředí (MŽP) dopis, ve kterém zákon kritizovali kvůli komplikovanosti a nedostatečné podpory recyklace. MŽP zákony upravila, ale některé dotčené organizace stále tvrdily, že nedostatečně. V půlce září všechny čtyři zákony LRV vrátila ministerstvu k přepracování včetně doplnění analýzy dopadů.

"V září LRV mimo jiné uvedla, že potřeba úprav si vyžádá skutečně významnou časovou dotaci, protože nesrovnalostí je opravdu velké množství. Nyní, po pouhých 28 dnech, je vše jinak," řekl ředitel asociace Petr Havelka. Ekologům kromě nedostatečné podpory recyklace mimo jiné vadí, že zákon prodlužuje dobu skládkování z roku 2024 na 2030.

Podle Dominiky Pospíšilové z tiskového oddělení MŽP se ale Česko díky zákonu posune k modernímu zacházení s odpady. "Principy, na kterých moderní odpadové zákony 21. století stojí, jako především odklon komunálního odpadu od skládkování, nárůst skládkovacího poplatku, zákaz skládkování recyklovatelných, využitelných odpadů v roce 2030, motivační třídicí sleva pro obce i pro občany, vše zůstává tak, aby se mohla ČR posunout ke smysluplnému zacházení s odpady a dodržet evropské recyklační cíle," odpověděla na dotaz novinářů.

Současný návrh zákona o odpadech mimo jiné počítá s postupným navyšováním poplatku za skládkování využitelného odpadu. Zatímco uplynulých deset let se poplatek 500 korun za tunu neměnil, nově by měl v roce 2030 dosáhnout 1850 korun za tunu. Umožňoval by také v roce 2035 skládkování pouze deseti procent komunálního odpadu. Obce budou podle návrhu moct nově motivovat občana k třídění například systémem "Zaplať, kolik vyhodíš" (PAYT). Návrh novely zákona o obalech naopak stanovuje minimální hustotu sběrné sítě, avšak nepočítá se zavedením zálohového systému na PET lahve. MŽP plošné zavedení záloh nepodporuje.

Na novou odpadovou legislativu se čeká už mnoho let, jen LRV jednala za tu dobu o různých verzích několikrát.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist