Matěj Pomahač: Vládní poslanec Bureš navrhuje likvidaci národních parků aneb ODS už není konzervativní politická strana

V roce 1810 anglický básník William Wordsworth definoval myšlenku národního parku jako „druh národního majetku, na který má právo a v němž má majetkovou účast každý, kdo má oči na to, aby viděl, a srdce na to, aby se radoval“. Myšlenku si postupně osvojovali představitelé politických stran a první národní park v údolí reky Yellowstone navrhl republikánský prezident Abraham Lincoln.
Dodnes se představitelé politické pravice kasají výroky v duchu „ochrana životního prostředí je konzervativní politická hodnota“.

No a nyní poslanec Jan Bureš z vládní ODS/SPOLU za plného vědomí navrhuje faktickou likvidaci národních parků, která by je otevřela chaotickému developmentu – návrh je psán mimořádně nekompetentně a svědčí o neznalosti odborné problematiky ochrany přírody.
S kolegy si říkáme, že je psán záměrně takto extrémně, aby druhým sněmovním čtením prošly do očí méně bijící nekalosti.
A taky si potvrzujeme, že ODS už dávno není doopravdy konzervativní stranou, ale spolkem prodeveloperských lobbyistů stojících na straně velkého byznysu, ne společnosti ani jejího přírodního základu.
Velmi přehledně to v Deníku Referendum shrnul Jaromír Bláha z Hnutí Duha.
A pár dnešních snímků z tajících sněhů podél krkonošské Mumlavy – i tyto oblíbené divy přírody totiž Burešův návrh ve svých důsledcích ohrožuje.
Petici Divočina na beton můžete podepsat zde.
reklama

Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (41)
Dalibor Motl
11.4.2025 11:23Slovan
11.4.2025 13:47 Reaguje na Dalibor MotlOheň v ČŠ byl zase způsoben lidským faktorem. V této oblasti mnohem víc lidí nadává na velké vykácené plochy lesa mimo NP než na požár v ČŠ.
Ve společnosti se najde vždy určitá část populace, které se něco nelíbí. Jedněm NP, druhým myslivci, třetím pak třeba policie…
To, že je tenhle návrh škodlivý je pak ale zcela jednoznačné a pevně věřím, že nemůže projít.
Dalibor Motl
11.4.2025 15:35 Reaguje na SlovanRadek Čuda
11.4.2025 15:45 Reaguje na Dalibor MotlV tom máte samozřejmě pravdu. Otázkou je, zda by to měl být problém. Je nutno si zkrátka a dobře uvědomit, že příroda funguje ve zcela jiných časových horizontech než člověk a pokud na to nejsme ochotni přistoupit ... a zda ano, to je čistě na každém z nás, kolik lidí, tolik názorů ... tak nemá smsl to nazývat ochranou přírody ale spíše zahradničením, kdy ideálem není lokalita, ve které probíhají přirozené přírodní procesy bez zásahu člověka, ale spíš něco ve stylu anglického parku.
A další omyl je stavět tyto věci ... a i některé další, jako třeba ryze hospodářský les ... proti sobě. Mohou existovat úplně v klidu vedle sebe. Pokud tedy vydržíme se do všeho nezkoušet montovat:-).
Jinak je samozřejmé, že valná část území bude kulturní obhospodařovaná krajina a těch bezzásahových území bude vždy jen zlomek. Ale i ten má svůj význam a není důvod i jemu neponechat určitý prostor.
Slovan
11.4.2025 16:24 Reaguje na Dalibor MotlTen nový les je místo od místa jiný. Že tam převažuje smrk je v dané oblasti naprosto normální, protože tam, kde to vzniklo, je smrk, jak si říká, doma. Pokud by se to vykácelo, odvezlo a vysadilo, jaká by byla věková struktura? Nebyla by náhodou ještě mnohem víc jednotná?
Tvrdíte, že to není dost rychlé a vy se toho nedožijete. A to je přesně to, co říká vlastně vše o vašem pohledu. Chcete to rychle a chcete to tak, jak si vy představujete. Vše ostatní je špatně.
“Zdá se, že pohled na mrtvý les, který mnohým z nás rve srdce, býval na Šumavě obrazem velmi běžným. Ale kdoví, jestli vůbec dokážeme milovat Šumavu s její skutečnou, pravou a pravdivou tváří…”
Tolik citace z vašeho odkazu.
Radek
11.4.2025 17:00 Reaguje na SlovanTaké si dovolím citovat , Já šumavu bez turistů na stoprocent , je to dost podstatný problém a nezmiňovaný ,z jasných důvodů .
Břetislav Machaček
11.4.2025 17:02 Reaguje na Slovannáletových smrků je pod deset let. To znamená, že
je to téměř stejnověká monokultura a hrajeme si
na přirozený prales ? K různověkému smíšenému
lesu šlo dojít i těžbou, když by se ponechaly
ostrůvky smrkových velikánů a okolí se osadilo
třeba pouze rozhozem osiva jinými dřevinami.
Bylo možné těžbu rozložit například do 60 let
a vznikl by les se stoletými smrkovými
velikány + s věkově odstupňovanými jinými
dřevinami a i těmi náletovými smrky. V NP ČŠ
šlo pomoci lesu třeba rozhozem žaludů, bukvic, osiva jedlí, habrů atd. a nespoléhat se, že se
tam dostanou za desítky a stovky let přirozeně.
Březový monokulturní porost není atraktivní
pro ptáky šířící osiva a plody jiných dřevin a
taková sojka nemá důvod odnést ukrýt žalud
kilometry daleko do březového lesa ve kterém
nemá potravu. Totéž neudělá veverka, které
navíc shořely stromy s dutinami a stromy na
kterých by si vystavěla hnízda. Semena bříz
nejsou mimo tetřívka a ptačí drobotiny nijak
pro zbytek zvířat atraktivní a v takovém
lese se jim nebude líbit. No a tak do něho
ani nepřinesou ukrýt a nebo v trusu osiva
jiných dřevin. Bezásah znamená bezpracnost
a v ní se shlédli dnešní líní ochranáři,
kteří přírodu POZORUJÍ a nemíní ji pomoci.
Zdůvodňují to MATKOU PŘÍRODOU, která si bez
lidské práce poradí sama. Ano, ale strašně
pomalu a ne vždy ke spokojenosti lidí.
Na Šumavě současné mladé smrkové monokultury
zase za 50 let sežere komplet kůrovec a v
NP ČŠ možná silně hořlavé břízy za pár let
spolkne zase požár i s těmi vtroušenými jinými
dřevinami. Bez práce nejsou koláče a ani NP!
Dalibor Motl
13.4.2025 16:31 Reaguje na SlovanSlavomil Vinkler
11.4.2025 18:11 Reaguje na SlovanZ důvodu historického nemůže vzniknout přirozený les neboť člověk vyhubil tvůrce přirozeného lesa -obecně megafaunu, nicméně ji nahradil svou činností. Bez bez megafauny či bez té náhradní lidské činnosti nemůže být původní přirozený les, ale cosi jinak umělého i když bezzásahového.
Z důvodů plošných nelze mít představu, že plošné přírodní děje, které mohou být rozsahem desetitisíců km2, udělají na 100km2 NP samy od sebev ysokou biodiverzitu každá ploška jinak. Kůrovec smetl skoro celé česko, požár smatkl půlku čš ač hasiči dělali co mohli. No a proto většina lidí pochopila, že bezzásahovost je smrt našich NP. A tuto nespokojenost vycítili developeři a lobisté a chtějí se na NP vrhnout ze své strany.
Ale znovu: Prvotní!!! chyba je na straně fundamentální ochrany přírody, jak píše Motl.
Slavomil Vinkler
12.4.2025 07:34 Reaguje naSlovan
11.4.2025 20:33 Reaguje na Slavomil VinklerS megafaunou je to tak - své prostředí dokáží ovlivňovat, ale jen dosti omezeně. Krásně je to vidět v Africe. Sloni žijí v savanách, pralesích i pouštích nebo mokřadech. Stejně tak buvoli (v Asii gauři apod.). Mnohem zásadnější jsou srážky a vlhkost. Tam kde jsou monzuny budou lesy i se slony, kde je naopak sucho a nedostatek srážek, tam vzniknout travnaté stepi i bez nich. Jistě, zubři nebo koně mají v našem prostředí svůj vliv, ale “trochu” menší než si myslíte. Ani jeden z nich by nezměnil šumavské bezzásahové oblasti v něco jiného. Ani oba společně - ne v divoké a ploty neomezené populaci.
Slavomil Vinkler
12.4.2025 07:33 Reaguje na SlovanAle víte dobře, že mluvím o požáru nebo kůrovci. A ti nejsou v malých oblastech. No s tou megafaunou máte částečně pravdu. Ale nejde přece o vytvoření zcela jiného biotopu, ale o rozbití jednotného lesa na mikrohabitaty a to víte taky. Bezzásahovou oblast Šumavy zasáhl malinký brouček a to celou a plošně. Ale pokud by tam byl pestrý, pastvou členěný les, škody by nebyly tak plošně rozsáhlé, zvláště pokud by pomohlo i člověk.
Slovan
13.4.2025 09:03 Reaguje na Slavomil VinklerŠumava je naprosto dostatečně rozlehlá - nejedná se pouze o NP, jedná se i o CHKO, VÚ Boletice, Novohradské hory či území za hranicemi - všechno oblasti, které na NP navazují.
Zmlazující se les v NP Šumava vykazuje vysokou prostorovou variabilitu, která by s lidským zásahem nevznikla. Logicky, když popadané stromy vytváří tu taková a tam onaká mikrostanoviště.
Můžete mi vysvětlit, jak by pastva ve vrcholových partiích Šumavy dokázala zastavit kůrovce? Stále tomu nerozumím. Chtěl byste zkrátka vytvořit opět něco umělého, nic víc. Vypusťte na Šumavě ta velká zvířata - ale volně, bez plotů. Jestli pak dokáží změnit nějak zásadně dané oblasti se uvidí. Já si to nemyslím, ale jsem velkým fanouškem rewildingu.
Slavomil Vinkler
13.4.2025 19:10 Reaguje na SlovanVaše metoda je sice taky zdrojem variability, ale jen krátkodobé, dokud to nezaroste.
Slavomil Vinkler
13.4.2025 19:24 Reaguje na Slavomil VinklerSlovan
14.4.2025 14:14 Reaguje na Slavomil VinklerRewilding opravdu není žádný návrat lidí do dob sběračů :-D Rewilding znamená návrat dříve vyhynulých zvířat do (stále) vhodných oblastí (z 99% případů se jedná o přírodní rezervace). Problém pro vás je, že pokud ta zvířata neoplotíte, pak nemusíte získat to, co by se vám tak líbilo, protože ta zvěř v reálné přírodě tak extrémní vliv zkrátka nemá. V dané oblasti byste tímto vytvořil vlastně něco nepřirozeného, lidmi vytvořeného a zničil to, co se podařilo zachovat - tedy přirozené horské smrčiny. Protože ano, ve vrcholových partiích Šumavy to JSOU původní lesy. Nesrovnávejte tuhle oblast s loukami nebo stepami…
Jak říkám - navraťme zubry nebo divoké koně na Šumavu. Ale nechme je běhat volně, bez plotů.
Dalibor Motl
13.4.2025 20:04 Reaguje na SlovanSlavomil Vinkler
13.4.2025 21:51 Reaguje na Dalibor MotlToho nemáme, tak by to měl udělat člověk. Třeba lakatošem, nebo tankem.

Karel Zvářal
14.4.2025 06:29 Reaguje na Slavomil VinklerSlovan
14.4.2025 16:06 Reaguje na Dalibor Motl“Národní park Šumava není jednolitý celek. Přirozená vegetace na Šumavě byla zhruba následující: v nadmořských výškách nad 1100 metrů již 8 000 let roste převážně smrk. S klesající nadmořskou výškou se lesy postupně měnily v jedlobučiny a bučiny.
Vegetaci Šumavy začal člověk podstatněji měnit až zhruba od 18. stol., především v nižších polohách, a to kácením buků, které se používaly ve sklářství. Tak postupně přeměnil původní bučiny na tehdy ekonomicky výnosné smrčiny. Do nejvyšších poloh se člověk prakticky nedostal, a proto zde zůstaly původní horské smrčiny. Menší enklávy smíšených přirozených lesů ale zůstaly i v nižších polohách (např. Boubínský prales).
Na Šumavě tedy můžeme rozlišit v podstatě dva hlavní typy smrčin: (1) horské smrčiny ve vyšších polohách společně s azonálními smrčinami v okolí rašelinišť, celoevropsky cenné pro své relativně původní druhové složení stromů, ale i dalších organismů, vyžadující pro své přežití striktní bezzásahovost (dnešní přírodní zóna a část zóny přírodě blízké); (2) člověkem přeměněné, ekologicky nepříliš hodnotné kulturní smrčiny v nižších polohách. Do značné míry je nacházíme v „zóně soustředěné péče“. Tyto smrčiny budou postupem času přeměněny na lesy s přirozenějším druhovým složením, tedy s převahou buku, případně jedle. Pak získají zpět svůj ekologický význam, a budou cennou součástí národního parku.”
https://www.bc.cas.cz/novinky/detail/5002-dvanact-mytu-o-sumave/
Dalibor Motl
14.4.2025 16:21 Reaguje na SlovanDalibor Motl
13.4.2025 16:34 Reaguje na Slovan
Karel Zvářal
13.4.2025 18:35 Reaguje na Dalibor MotlSlavomil Vinkler
13.4.2025 19:15 Reaguje na Karel ZvářalJako ta červená královna co musí usilovně běžet, aby zůstala na místě.
Radek Čuda
11.4.2025 11:44Současně se z toho vyvozují nějaké obecnější závěry vůči ODS bez toho, aby si autor dal aspoň trochu práce s tím zjistit jaký je postoj k tomu návrhu jak ODS, tak ostatních poslanců za tuto stranu. A toto samozřejmě v článku uvedl.
Že se budu zastávat ODS jsem fakt netušil, ale tohle je fakt fušeřina jak vyšitá ... nebo že by spíš vědomá křivárna?
Honza Honza
11.4.2025 18:58Liberální konzervativní strana musí usilovat o co největší svobodu, co nejmenší stát, co nejméně zákazů, příkazů. NP je zcela nepřirozený subjekt, něco jako Boubínský prales bez býložravců. Místo toho aby NP směřoval ke skutečné fungující přírdě, je vázán nesmyslným, v našich podmínkách nepřirozeným zákonem bezzásahovosti. Aby NP skutečně mohl fungovat, musí fungovat přirozeně = s péčí člověka, bez péče člověka jako malý subjekt v celé přírodě nemůže uspět.
Nepotřebujeme experimenty- pokus aby to nebyl pokus, potřebujeme funkční přírodu, péči o vodu, zachytávat vodu všemi způsoby, měnit les na přirozený smíšený les, s odrůdami, které budou zvládat sucho, péči o diverzitu, aby nám nehynuly rostliny, hmyz. Přírodovědci naopak mají hrozně úkolů před sebou. Budou je muset plnit i přes své ideologické nesmyslné nepřirozené a nepřírodní překážky. NP se bude muset stále více podobat hospodářskému lesu a hosp. les NP. Nelze stále (opět nepřirozeně) čerpat na to peníze z rozpočtu. Náš rozpočet už na to nebude mít, společnost bude mít jiné priority než experiment, Boubínský prales bez býložravců, NP ideologicky bez péče člověka, ve skutečnosti se stále většími úkoly.
Slavomil Vinkler
12.4.2025 07:37 Reaguje naV čem jde ten návrh proti přírodě? že po požáru v NPČŠ chce, aby území Správa zajistila bezpečné?
Teď jsem dívala do návrhu a nechápu tu hysterii.
Souhlasím s panem Motlem, že to, co se událo v národních parcích s lesy být nemuselo, mohlo se jít postupně bez těchto rozvratů.

Karel Zvářal
11.4.2025 21:05
Karel Zvářal
11.4.2025 21:08 Reaguje na Karel ZvářalSlavomil Vinkler
12.4.2025 07:39 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
12.4.2025 08:50 Reaguje na Slavomil VinklerChKO se spoustou maloplošek je podle mýho ideální stav, tj dva v jednom: jak ekologie, tak i ekonomika. I toho t.alpského tam maj, což je jasný signál/důkaz dobré péče o les.
Břetislav Machaček
12.4.2025 10:44 Reaguje na Karel Zvářalto nikoliv pouze z návštěvníků, ale taky z těžby
dřeva problémových dřevin s obnovou odolnějšími.
Odtěžením alespoň části smrkových souší v NP ČŠ
mohl NP vydělat na zalesnění jinými dřevinami a
zamezit tak riziku zničujícího požáru, který
velmi poškodil HLAVNÍ PŘEDMĚT VZNIKU NP ČŠ.
Hlavním předmětem totiž nebyly nepůvodní lesy,
ale pískovcové skály a těm požár značně uškodil.
Náletové břízy jsou silně hořlavé a nemusí být
tak suché, jako kůrovcové smrky. Bříza hoří i
čerstvá a olistěná a to může být mazec, až se
situace zopakuje. Mezi těmi nálety je plno
nedohořelého zuhelnatělého smrkového dřeva a
to je schopno zase vzplanout od těch bříz.
Základem ochrany by měly být nyní pro hasiče přístupné cesty, místní požární nádrže a nebo
průseky ve velkých lesních celcích. Bezzásah
si koleduje o další malér, ale chápu, že nelze
starého psa učit novým kouskům. Ti co to už
zpackali to nepřiznají a raději budou tvrdit
stále to samé, že příroda si poradí sama. V tom
případě ale mají i hasiči pouze přihlížet požáru
a bránit mu pouze v šíření mimo NP. V přírodě
totiž žádní hasiči nikdy nebyli a požár buď sám
po spálení dřevní hmoty dohořel a nebo ho uhasil
nějaký liják. V polských NP běžně odtěžují i ty
kůrovce, běžně tam po svém hospodaří zemědělci
a ty parky jsou jako zdravá zahrádka na rozdíl
od našeho spáleniště v ČŠ a nebo mladé smrkové
monokultury prodírající se mezi soušemi smrků
na Šumavě s perspektivou max. 40 let, než je
zase sežere kůrovec. Mi to už je celkem fuk a
je věcí budoucích generací, zda chtějí domácí
krásné NP a nebo za tou krásou jezdit jinam a
tu vidět cyklický zmar a následnou obnovu.
Tak to totiž v obou NP bude. Nyní obnova a po
čase zase celoplošný zmar.

Karel Zvářal
12.4.2025 12:11 Reaguje na Břetislav MachačekHonza Honza
12.4.2025 06:39Právě záruka neodlesněné nebo jinak nezničené krajiny (a záruka existence i NP) je parlamentní systém, který tyto ekcsesy nedovolí.