https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-zelene-usporam-se-kraceni-dotaci-netyka-od-zari-plati-nove-podminky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové zelené úsporám se krácení dotací netýká, od září platí nové podmínky

2.6.2023 19:16 | PRAHA (ČTK)
Izolace
Izolace
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nová zelená úsporám (NZÚ) bude od letošního září financována z Modernizačního fondu, plánované krácení dotací, které vyplývá z vládního úsporného balíčku, se jí tak podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) netýká. Nové podmínky NZÚ, které jdou dostupné na webu, zjednoduší administrativu, dotace se navíc zpřístupní pro další žadatele, především majitele bytů a bytových domů, informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
 

"Zdrojem pro Modernizační fond jsou peníze z výnosů z emisních povolenek. Nejde tedy ani o peníze daňových poplatníků, ani o peníze ze státního rozpočtu, krácení dotací v rámci vládního úsporného balíčku se proto Nové zelené úsporám netýká a ani v budoucnu týkat nebude,“ řekl Hladík.

Více než 55 miliard korun z programu HOUSEnerg Modernizačního fondu zajistí dlouhodobé pokračování podpory úsporných opatření pro domácnosti. Nabídka dotací se díky tomu rozšíří, zvýší se i jednotkové dotace pro vybraná opatření. Kvůli přechodu na nové financování bude mít NZÚ technicko-provozní přestávku od července do září.

Nová podoba NZÚ podpoří vlastníky bytových domů, dotace budou rozděleny podle vlastníka. Základní dotace pro bytové domy zůstávají, nově budou mít lidé možnost výměny starých plynových kotlů. Výhodnější podmínky budou mít společenství vlastníků jednotek (SVJ), bytová družstva i obce.

SVJ a bytová družstva získají možnost čerpat dotaci zálohově, ale i bonusové plnění za každou nízkopříjmovou domácnost. Obce budou moct využít dotace ve výši až 70 procent vynaložených nákladů, stejně jako další vlastníci bytových domů z veřejného sektoru – kraje, nadace nebo příspěvkové organizace.

"Podpoříme nízkopříjmové vlastníky bytových jednotek a družstevních podílů tak, aby kvůli obavám z navyšování pravidelných příspěvků do fondu oprav nebrzdili nákladné renovace domů, uvedl Hladík.

I nadále bude pokračovat NZÚ pro rodinné domy. Rozšíří se podpora výměny zdrojů energie o možnost výměny starých plynových kotlů za tepelné čerpadlo, vyšší bude i dotace na zateplení. Žadatelé, kteří zateplí svůj dům komplexně, nově získají až 950.000 korun, což je o 300.000 Kč více, než tomu bylo dosud. Podpora fotovoltaiky zůstává stejná.

Zachovává se i možnost kombinovat podporu na více různých opatření v jedné žádosti, za každou kombinaci mohou lidé získat bonus 10.000 korun. Program také zvýhodní žadatele z území obce s rozšířenou působností z regionů podporovaných státem.

Zástupci oboru obnovitelných zdrojů energie hodnotili nová pravidla jako pozitivní. "Dvouměsíční prázdniny nejsou vůbec problém. Zjednodušení papírování pro domácnosti a důležitá rozšíření za to jednoznačně stojí. V detailním technickém prodiskutování požadovaném ministrem Hladíkem vidíme příležitost pro osvětu efektivního způsobu využití obnovitelné energie pomocí bezpečných vrtů," uvedl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. Po expertním projednání komora předpokládá doplnění i tepelných čerpadel s vrty.

Změny NZÚ hodnotí pozitivně i Hnutí Duha. "Vítáme, že nastavení Nové zelené úsporám počítá se zvýhodněním nízkopříjmových domácností v bytových domech. Navrhovaný bonus může odblokovat konkrétní projekty na úrovni společenství vlastníků a zároveň přispět k řešení problému energetické chudoby," řekl Karel Polanecký, energetický expert Hnutí Duha.

Hnutí zároveň upozorňuje na to, že dotace nepokryjí jednu z ohrožených skupin. Problém energetické chudoby postihuje podle studie Energetická chudoba zejména nízkopříjmové rodiny s dětmi, mezi nimi nejvíce samoživitelky. Náklady na bydlení v bytových domech často nejsou tak vysoké, aby měly tyto domácnosti nárok na příspěvek na bydlení. "Nárok na bonus by měl připadnout i rodinám, které pobírají příspěvky na děti," řekl Ondřej Pašek, expert na energetiku a dotace Hnutí Duha.

Barbora Bírnová z Platformy pro sociální bydlení upozorňuje na to, že lidé budou muset otevřeně komunikovat o své finanční situaci se sousedy, což může být problematické. "Stát by měl využít postupující digitalizace a poskytovat dotace automaticky na základě údajů v databázích příjemců příspěvků a dávek," uvedla.

Koncem června představí MŽP podle Hladíka podmínky nabídky NZÚ pro mladé rodiny avizovaného programu "Oprav dům po babičce", který má cílit na mladé žadatele.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist