https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novela-zakona-o-pozarni-ochrane-v-lesich-ma-zrychlit-zasahy-uvedli-hasici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Novela zákona o požární ochraně v lesích má zrychlit zásahy, uvedli hasiči

21.6.2024 00:46 | PRAHA (ČTK)
Požár lesa.
Požár lesa.
Foto | Fir0002 / Wikimedia Commons
Změny v chystané novele zákona o požární ochraně by měly pomoci zrychlit zásahy hasičů v přírodních či přímo lesních porostech, což je zásadní pro snížení rizik a následků přírodních požárů. V reakci na kritiku Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) to uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Sdružení v pondělí uvedlo, že novela zákona přidá nestátním vlastníkům lesů nové povinnosti bez ohledu na přírodní podmínky, praktické možnosti a bez finanční náhrady.
 
Novela zákona, jejíž návrh předložilo ministerstvo vnitra do meziresortního připomínkového řízení, má nastavit pravidla požární prevence v lesích kvůli riziku velkých požárů, jako byl v národním parku České Švýcarsko v roce 2022, i v souvislosti s klimatickou změnou. "Současné právní předpisy problematiku zajištění ochrany v lesích řeší nedostatečně vzhledem k rizikům, která souvisejí s klimatickými změnami, a na která stále častěji ukazují i statistiky lesních požárů," vysvětlila Ochmanová.

Lesníci se podle předsedy sdružení Jiřího Svobody budování nových protipožárních předělů, zdrojů hasební vody a případnému zpřístupnění území novými lesními cestami nebrání, pokud budou smysluplné. Musí ale podle něj být realizované po dohodě s vlastníkem a za finanční náhradu.

Lesníci uvedli, že novela například požaduje zpřístupnění lesních cest a jiných komunikací pro vjezd požární techniky a provedení požárního zásahu v souvislém lesním porostu s výměrou nad 50 hektarů. Podle nich by se požadavek měl týkat i lesních svážnic, ty ale podle sdružení nemají dostatečné zpevnění a jsou obtížně sjízdné v horším počasí. Vlastníci lesů by rovněž podle sdružení u takzvaných určených lesních cest měli zajistit dostatečný průjezdní profil ořezáváním větví nejméně do čtyř metrů výšky, což podle SVOL výrazně zvýší jejích náklady.

Podle Ochmanové ale jde o mylný výklad. Návrh, který se týká především národních parků, chráněných krajinných oblastí nebo národních přírodních rezervací, podle ní nepožaduje zpřístupnění nebo budování lesních cest s nedostatečným zpevněním pro vjezd požární techniky. Pouze překvalifikuje již stávající cesty, které jsou dostatečně pevné a široké, na "cesty určené pro vjezd požární techniky a vedení požárního zásahu". U takových cest by majitelům vznikla povinnost drobné údržby, Ochmanová ale zdůraznila, že výdaje spojené s údržbou budou díky umožnění včasného zásahu znamenat větší ochranu majetku nejen pro majitele lesů, ale i pro obce a občany v jejich okolí.

Svoboda uvedl, že lesníci očekávali, že požár v Českém Švýcarsku přiměje politiky a odborníky k hledání způsobů prevence a k diskusi se všemi zainteresovanými, navrhovaná opatření ale podle něj byla připravená od stolu, nerespektují přírodní překážky, neberou v potaz vlastnická práva ani náklady spojené s realizací.

Proti tomu se hasiči důrazně ohradili. "Důvodem, proč novela zákona o požární ochraně v této podobě vzniká, jsou naopak poznatky získané přímo v terénu: důkladné analýzy velkého lesního požáru národního parku České Švýcarsko v roce 2022, zkušenosti ze zahraničí a také poznatky o změně klimatu," uvedla Ochmanová. Navrhovatelé materiál konzultovali při unijní poradní misi expertů na lesní požáry, která se v Česku uskutečnila letos v únoru. Mluvčí ale doplnila, že ve většině bodů jsou hasiči otevření další diskusi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

IP

Ivo Přikryl

21.6.2024 12:20
Mají hasiči spočítáno, v jakém poměru budou zachráněné hodnoty k nákladům a škodám (chráněná území), které novela vyvolá?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist