Novela zákona zjednodušuje prodej vajec z automatů, omezí domácí porážky
Chovatelé drůbeže, kteří mají maximálně 50 nosnic, mohou nyní prodávat vejce v automatech bez toho, aniž by musela vejce být označena kódem producenta, pokud je jméno a adresa chovatele uvedena v místě prodeje. Nebudou muset také taková vejce třídit podle jakosti a hmotnosti. "Jedná se o hygienický způsob uvádění potravin na trh a nebyl proto důvod neumožnit prodej malého množství vajec zákonem," uvedl ředitel odboru veterinární hygieny SVS Jan Váňa. Stejná pravidla platí také pro prodej na trzích, ve vlastním hospodářství nebo pokud je chovatel použije ve vlastním zařízení stravovacích služeb.
Omezení domácích porážek pro skot mladší 12 měsíců vzešlo z poslaneckých pozměňovacích návrhů. Předkladatelé to zdůvodnili narůstajícím množstvím domácích porážek, což by mohlo vést k tomu, že se na trh dostane maso z kusů dobytka, které neprošlo povinnou veterinární prohlídkou.
Včelaři nově nemusí hlásit krajské veterinární správě případy, kdy jim uhyne více než 25 procent včelstev a hlásit přesun včelstev do jiného kraje. Stále platí povinnost hlásit podezření na výskyt nákazy. Chovatelé také mohou podávat podněty veterinární správě, pokud budou mít podezření na otravu včelstev přípravky na ochranu rostlin.
Chovatelé hmyzu určeného či výrobě zpracované živočišné bílkoviny k lidské spotřebě se nyní musí registrovat i veterinární správy.
Novela také uvádí, že správcem a provozovatelem centrální evidence psů bude Komora veterinárních lékařů, naváže na již zavedené povinné čipování psů. Zákon umožňuje pas zvířete v zájmovém chovu vydávat také vysokým školám s magisterskými studijními programy z oblasti veterinárního lékařství a hygieny, doposud to mohli dělat jen veterináři.
Veterinární lékaři budou povinni zapsat psa do centrální evidence do sedmi pracovních dní od čipování nebo očkování či přeočkování. Ve stejné lhůtě musí také zapsat změny v informacích o chovateli.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
radim buffalo tobias
2.10.2022 10:22Radim Polášek
2.10.2022 18:20 Reaguje na radim buffalo tobiasCo se týká prodejních automatů obecně pro drobné producenty, je na ně ještě brzy, nejdřív je potřeba, aby příslušné robotické a automatické komponenty patřičně zlevnily a současně se staly robustní neboli spolehlivé. I když pokud drobný chovatel prodá jedno vajíčk o za 10 Kč, může mít z 50 slepic příjem denně tak 300 - 400, to je měsíčně od cca dubna po cca září každý měsíc 9 - 12 tisíc. Vyřazení klecových chovů v tomto případě pomáhá, vajíčka díky tomu slušně zdražily, takže 10 kč za jedno domácí vajíčko spousta lidí dá. Aspoň dokud se osobně nepřesvědčí, že vajíčka v akci v supermarketu nyní za cca 3 Kč jsou většinou úplně stejná.
Viktor Šedivý
2.10.2022 22:18 Reaguje na Radim PolášekKlecová byla nejkvalitnější, ale co, budeme toho muset oželet víc, než slušná vejce.
Marcela Jezberová
4.10.2022 13:57 Reaguje na Radim PolášekKlíšťová encefalitida z kravského mléka nehrozí. Klíště není schopné vyprodukovat takovou nálož zárodků, aby nakazilo krávu. Může se to stát u kozy, která je 10x menší, než kráva.
Lukas B.
5.10.2022 10:56 Reaguje na Katka Pazderůkdyž je prodej přímo ze dvora spojen s pokecáním o počasí nebo dokonce kafíčkem nebo štamprdlí, tak je to to nejlepší, co malozemědělství může nabídnout.