https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novorocni-rachejtle-ve-mestech-extremne-znecistuji-ovzdusi-vyplyva-z-dat-chmu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Novoroční rachejtle ve městech extrémně znečišťují ovzduší, vyplývá z dat ČHMÚ

30.12.2022 02:27 | BRNO (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxhere
Petardy, rachejtle a domácí ohňostroje, které lidé odpalují s příchodem Nového roku, jsou ve větších městech často příčinou extrémního znečištění ovzduší. Maximální koncentrace prachových částic naměřené krátce po půlnoci Nového roku bývají na městských stanicích nejvyššími z celého roku, řekl ČTK vedoucí oddělení kvality ovzduší z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.
 

Lidmi odpalovaná pyrotechnika vybuchuje relativně nízko nad zemí a znečištění bývá nejvyšší v místech intenzivních odpalů. Obzvláště pokud je dané místo špatně provětrávané, například kvůli husté zástavbě, typicky jsou to náměstí nebo sídliště. "Ani krátkodobé vystavení velmi vysokým koncentracím znečišťujících látek není pro člověka žádoucí," řekl Brzezina.

Za nadlimitní hodnotu se u částic PM10 (velikost do deseti mikrometrů) považuje množství 50 mikrogramů na metr krychlový ve dvacetičtyřhodinovém průměru. Není výjimkou, že je tento limit na Nový rok na městských stanicích překročen. Hodinová maxima bývají ještě výrazně vyšší, například před rokem byla vůbec nejvyšší koncentrace částic naměřena na stanici Brno-Dětská nemocnice, a to 272 mikrogramů na metr krychlový. Z měření například také vyplývá, že v Praze bývá situace na Nový rok často horší, než byla letos, když hořely lesy okolo Hřenska a do vnitrozemí se šířil mohutný dým.

Podle Brzeziny dává smysl, pokud člověk bydlí v místě, kde se pyrotechnika odpaluje ve velkém, zavřít se doma a větrat až ráno, tedy ve chvíli, kdy se vlivem větru nečistoty v ovzduší rozptýlí. Jak výrazně bude na Nový rok ovzduší znečištěné, záleží na více faktorech. Zásadně ovlivňují kvalitu ovzduší meteorologické a rozptylové podmínky, a to nejen během odpalování ohňostrojů, ale obecně. Pokud je větrno a prší, koncentrace mohou být i přes stejné množství emisí relativně nízké. Naopak v případě zhoršených rozptylových podmínek při bezvětří a teplotní inverzi mohou být koncentrace velmi vysoké. Rozptylové podmínky hrají také klíčovou roli v tom, jak rychle koncentrace po ukončení oslav klesají na běžné hodnoty. Dále také záleží na úrovni znečištění před zahájením oslav. Pokud jsou podmínky už 31. prosince nepříznivé, mohou být koncentrace zvýšené ještě před zahájením oslav a dosahovat po začátku odpalů o to vyšších hodnot.

Při odpalování rachejtlí se do ovzduší dostávají i nežádoucí kovy, které jsou jejich součástí. "Nejčastěji jde o síru a draslík, které obsahuje střelný prach. Vyskytují se téměř ve všech pyrotechnických předmětech. Používají se i další kovy pro dosažení barevných efektů. Jedná se například o baryum, stroncium, sodík či měď. Koncentrace těchto kovů se zvýší i o několik řádů, ale jelikož se v ovzduší jinak prakticky nevyskytují, nejsou pro ně stanovené imisní limity. Částice obsahující tyto kovy nakonec z ovzduší končí ve vodě a v půdě, což rovněž není žádoucí. Nelze opomenout i další negativní vlivy odpalování pyrotechniky, jako jsou velmi zásadní dopady hluku na zvířata, například psy a ptáky. Dále jde o zvýšené riziko požárů a vzniká velké množství odpadu," řekl Brzezina.

Ideální by podle něj bylo, kdyby si lidé novoroční odpalování petard odpustili, ale obecné zákazy má Brzezina za prakticky nevymahatelné. "Zrušení novoročního ohňostroje pořádaného městem také příliš nepomůže, výrazně horší je vliv hromadných odpalů jednotlivci. Nejsem příznivcem nevysvětleného zakazování a omezování, proto řešení vidím spíše v osvětě toho, proč je žádoucí ohňostroje neodpalovat a omezit prodej pyrotechnických předmětů. Některé obchody už k tomuto přistoupily," řekl Brzezina.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

os

orb slavík

30.12.2022 15:18
Jsem přesvědčen, že se dají městské peníze utratit lépe, nežli za hloupé ohńostroje. Nechápu ,jak zastupitelé některých měst dokáží uvolnit finance na takovou zbytnost, třeba i sta tisíce. Hospice, nemocné děti,ochrana přírody atd. atd., tam by to mělo smysl.
Takto po chvilce jepičí krásy zůstane jedovatý smrad a kupa odpadků.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 16:36 Reaguje na orb slavík
Nejhorší jsou asi ty jedy a kovy emitované do ovzduší. Hezký záběr byl ve filmu Andělské oči, kde drogista pořádá ohňostroj a nadšeně křičí, jaké chemikálie na jejich výrobu použil. Od kobaltu, stroncia, síry, olova, mědi a co já vím, byla to snad polovina Mendělejevovy tabulky. (přeháním, pro hnidopichy).
Ale s ovzduším to dost zamává.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.12.2022 17:02 Reaguje na orb slavík
Když to víc pamatuje, při volbách.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.12.2022 08:00 Reaguje na smějící se bestie
Pokud volíte podle ohňostrojů, tak to máte blbý a utáhne vás každý na vařené nudli.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

31.12.2022 10:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak volí ve Praze i jinde.
Já ne !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.12.2022 19:15 Reaguje na orb slavík
asi by jste to měl vysvětlit spíš spoluobčanům, kteří jsou ochotni za to zaplatit...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.1.2023 08:24
V době dávno minulé se na ohňostroje lidé těšili, ale to býval ohňostroj
jeden v režii města a u nás ho dělali vojenští pyrotechnici. Dnes už ale
ohňostroje mnoho lidí obtěžují, nepřímo zabíjejí zvířata, ptáky a plní
zbytečně vzduch jedy. Po půlnoci jsem sledoval, kdo to provozoval a jsou
stále titíž lidé, kteří to považují za vrchol zábavy, neboť se bavit ani neumí. Je mi smutno z toho, kam až společnost dospěla, když ustoupila od
inteligentní zábavy k prostoduchému odpalování rachejtlí za milióny zcela
zbytečně vynaložené na tuto pochybnou "zábavu". Ono je to móda a "soutěž",
kdo toho odpálí více, výše a hlučněji. Příště si toho duchem chudí koupí
více, za víc a mohutněji "oslaví" něco, co je pouhým datem v kalendáři.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist