Vědci z Akademie věd volají po omezení zábavné pyrotechniky, je toxická
Emise z ohňostrojů přináší podle vědců obrovská zdravotní rizika. "Kdyby takové množství nebezpečných látek vypouštěl průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření. Lidé ale tento podivný mix jedů a karcinogenních látek přímo vdechují," uvedl chemik Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR.
Vědci na základě spotřeby pyrotechniky spočítali, že se z ní každý rok do prostředí uvolní zhruba 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu, 1,2 tuny rubidia, 10,5 tuny barya, tuna stroncia a 0,5 tuny mědi. Například baryum se do ohňostrojů přidává kvůli zelené barvě. Za nepříznivé povětrnostní situace se ale během třičtvrtěhodinových ohňostrojů znásobí jeho přítomnost v ovzduší 580krát, upozornil Klusoň.
Zvýšené hodnoty v ovzduší navíc vědci zaznamenávají i několik dní po ohňostrojích. A i po vymizení z ovzduší toxické sloučeniny dále zůstávají v životním prostředí. "Dostávají se do vody a půdy a mohou vstupovat do potravních řetězců,“ upozorňuje hydrochemik a ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR Martin Pivokonský. "Bez ohňostrojů by se řada zmíněných prvků v měřitelném množství v životním prostředí vůbec nevyskytovala,“ dodává.
Velká část pyrotechniky se kupuje z nelegálního prodeje, upozornili vědci s odkazem na údaje České obchodní inspekce. Takové petardy a rakety obsahují i látky, které nejsou v Evropské unii povolené. Problematika nebezpečných ohňostrojů však podle vědců není dostatečně diskutována jak na české a evropské, tak ani na globální úrovni.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Karel Zvářal
28.12.2022 04:11Jaroslav Bobr
28.12.2022 20:02 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
28.12.2022 20:38 Reaguje na Jaroslav BobrOtevřel jsem okno a koukal. Něco po poledni a jdou dvě asi dvanáctileté školačky. Najednou rána jak z děla! Rychlý pohyb rukou, odhod k dalším vchodovým dveřím - BÁC! Blíží se k našemu vchodu a už na ni volám: Ještě jednou tě kačenko uvidím, tak si mě nepřej! Od té doby byl klid, a kolikrát mě už napdlo, že takto vyběhnu "dělat pořádek" do noci. Ale zde ten výsledek by byl velmi pochybný, spíše kontraproduktivní.
Takže zopakuji, že jsem pro zákaz prodeje, a všem, komu v bytě či sklepě to bouchne v prackách, to upřímně přeji. A pokud bude veřejný zájem na světelné show, má ji organizovat město, a ne aby každý debil běhal po městě a házel lidem celý prosinec pod okna dělbuchy.
Karel Zvářal
28.12.2022 20:41 Reaguje na Karel ZvářalJaroslav Bobr
28.12.2022 21:18 Reaguje na Karel Zvářalsmějící se bestie
28.12.2022 07:15Břetislav Machaček
29.12.2022 09:36Lze uhlídat pár policisty tisíce lidí, kteří si chtějí bouchnout- nevěřím!
Lze zakázat prodej a držení "zábavné" pyrotechniky- lze, ale není k tomu
vůle, protože každá korunka z DPH se vládě hodí.
Je zajímavé, že leckde lze prodej zakázat a nebo alespoň radikálně omezit
na nějakou velmi drobnou "zábavnou" pyrotechniku. Brzo ale možná bude nutné
používat petardy jako poslední možnost k odrazení šelem při útocích na ovce
a možná časem i lidi. Bohužel pokud neznají přímou souvislost mezi výbuchem
a ohrožením života, tak nepomůže ani ta petarda.
Petr Brok
29.12.2022 15:59 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
29.12.2022 18:23 Reaguje na Petr Brokstávající ohrada. Kdysi jsem zažil krávy splašené dvěma psy
a neudržel je ani ostnatý drát. Zkrvavené prorazily oplocení
a s lidmi ze statku jsme je naháněli a uklidňovali celý den. To bude teprve mazec, až budou krávy pobíhat vesnicí a po cestách a vás budou obviňovat, že jste je neměl dostatečně
zajištěné před útěkem. Nepřeji vám to, ale já znám lidi z
"Gorolie", kteří už chov domácích zvířat vzdali a jiní to
zvažují, protože vlk je nedotknutelná modla a ovce jsou
"pouhými" domácími zvířaty. Hodnota obou je prý rozdílná
a připomíná mi to "hodnotu" VIP a bezdomovce, když je oba
postihne totéž. Prostě je to o rovnosti těch rovnějších
a nikoliv o rovnosti tvorů jako takových.