O dotace Nová zelená úsporám Light na zateplení zažádalo 20 631 lidí
Zatím nejvíce žádostí eviduje úřad ze Středočeského a Moravskoslezského kraje. Lidé nejčastěji žádají o dotace na výměnu starých netěsnících oken, měnit se jich bude více než 100 000, či o zateplení fasády. "Z důvodu velikého zájmu jsme už museli alokaci dokonce jednou navyšovat na tři miliardy korun a chtěl bych opět zdůraznit, že jsme připraveni do programu další peníze přidat," nastínil Hladík.
Hladík zdůraznil, že veškeré poradenství k podání žádostí je pro veřejnost zdarma. Ministerstvo podle něj zaznamenalo případy nekalých praktik. Resort proto připravil identifikační průkazy energetických poradců a informační příručky, které pomohou případům zneužití zamezit.
"Abychom ochránili naše seniory a další oprávněné žadatele před těmito tzv. šmejdy, nově se budou naši poradci prokazovat průkazkami, které umožní zájemcům o dotace jednoduše ověřit, že mají oprávnění poskytovat poradenství k Nové zelené úsporám Light," řekl Hladík.
Poradci programu NZÚ Light nabízejí podle ministerstva komplexní pomoc s vyřízením dotace, mimo jiné žadatelům potvrdí odborný posudek nebo jim poradí při výběru vhodných opatření. Zájemci mohou poradce kontaktovat na webových stránkách programu. V nových informačních příručkách pak podle resortu najdou žadatelé praktické rady k zateplení jednotlivých konstrukcí domu. "Žadatelé si také díky příručce mohou ohlídat, zda stavební firma realizuje opatření správně. Například, zda používá správnou tloušťku izolace," doplnil Hladík.
Příjem žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám Light začal v pondělí 9. ledna, program je financován z evropského modernizačního fondu. Dotace mají podpořit zejména domácnosti v rodinných domech obývaných invalidními důchodci třetího stupně, starobními důchodci nebo lidmi, kteří od 12. září 2022 pobírali příspěvek na bydlení.
Podle Hladíka nyní resort přijímá přibližně 300 žádostí denně, lidé v průměru žádají o 112 000 korun. Z žádostí, které MŽP přijalo, jich je 97 procent před realizací, zbylé tři procenta domácností již daná opatření učinila a tak o peníze žádají zpětně. Do budoucna hodlá ministerstvo rozšiřovat nabídky tohoto programu.
"V současné době vyhodnocujeme pilotní fázi programu a do budoucna počítáme i s rozšířením nabídky možných opatření. Není důvod, aby domácnosti s nízkými příjmy neměly přístup například k vlastní fotovoltaice určené třeba na ohřev vody," nastínil Hladík a dodal, že novinky hodlá představit na jaře letošního roku.
reklama