https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/o-lecebnych-ucincich-konopi-je-stale-malo-dukazu-rika-urad-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O léčebných účincích konopí je stále málo důkazů, říká úřad EU

6.12.2018 00:20 (ČTK)
Konopí se pro medicínské účely používá například i v Česku. / Ilustrační foto
Konopí se pro medicínské účely používá například i v Česku. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
O prospěšnosti využívání konopí k léčebným účelům je k dispozici stále málo důkazů, uvedlo v úterý podle agentury Reuters Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). S tím, jak přibývá zemí, které povolují využívat konopí k léčbě některých onemocnění, je potřeba se více věnovat výzkumu této problematiky, vyzvalo také EMCDDA. Konopí se pro medicínské účely používá například i v Česku.
 

EMCDDA ve své první zprávě věnované léčebným účinkům konopí uvádí, že existují "nevelké" důkazy, že pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou trpícím na svalové křeče. Podobné to je podle něj v případě chronické bolesti, již nezpůsobuje rakovina, nebo epilepsie v dětství. Jako "slabé" hodnotí úřad důkazy o tom, že konopí pomáhá při nevolnostech a zvracení způsobených chemoterapií a že povzbuzuje chuť k jídlu lidí trpících AIDS. "Nedostačující" jsou důkazy o blahodárných účincích konopí v souvislosti s léčbou poruch spánku, úzkostných stavů a posttraumatických stresových poruch.

Podle EMCDDA je potřebný "další výzkum a .... rozsáhlejší a lépe nastavené pokusy nebo studie, které se budou věnovat dávkování a reakcím s ostatními léky i dlouhodobému sledování pacientů".

Konopí se k medicínským účelům využívá v některých částech USA a v Kanadě od 90. let minulého století. V EU je to kromě České republiky třeba v Německu, Portugalsku nebo Dánsku.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

7.12.2018 10:10
Problém vidím v obrovské míře zainteresovanosti téchto institucí / jejich pracovníků na zablokování konopí. Když i americká FDA byla ochotna prokazatelně zfalšovat studii na toto téma ...
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist