https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-se-odvolaji-proti-povolenemu-geologickemu-pruzkumu-pro-uloziste
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce se odvolají proti povolenému geologickému průzkumu pro úložiště

31.10.2024 13:38 (ČTK)
První úložiště jaderného odpadu na světě ve finském Onkalo.
První úložiště jaderného odpadu na světě ve finském Onkalo.
Foto | kallerna / Wikimedia Commons
Obce, v jejichž katastru by mohlo být úložiště radioaktivního odpadu, se odvolají k ministru životního prostředí proti povolení průzkumu dotčeného území. Jde o lokality v Březovém potoku v Pošumaví, Janochu u Temelína na Českobudějovicku a Horce na Třebíčsku. ČTK to řekl Eduard Sequens z Platformy proti úložišti.
 
"Odvolání, což bude rozklad k ministru životního prostředí, má odkladný účinek. Znamená to, že geologický průzkum daných lokalit nesmí začít," uvedl Sequens. Průzkum má přispět ke konečnému výběru lokality, v níž úložiště nakonec vznikne. Ve vytipovaných místech provede Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) například hloubkové vrty. Lokality většinou zasahují do katastru několika obcí. Z Březového Potoka a Horky se chtějí odvolat všechny dotčené obce. Z Janochu ještě některé tento krok zvažují.

O povolení k průzkumu loni v únoru požádala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Na základě toho MŽP průzkum v minulých dnech povolilo.

Stát by měl nejvhodnější místo vybrat do roku 2030. Hlubinné úložiště má být podle plánů správy konečným řešením životního cyklu radioaktivních odpadů. Původně stát vybíral z devíti lokalit a před čtyřmi roky okruh snížil na čtyři. Kromě Březového potoka, Horek a Janochu jde ještě o Hrádek, kde však zatím ministerstvo životního prostředí geologický průzkum nepovolilo.

V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Původně mělo vzniknout do roku 2065, o urychlení výstavby se mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050. Kromě Česka připravují svá úložiště i další země.

Platforma proti úložišti, která sdružuje 39 obcí a měst a 18 spolků, usiluje o změnu v přístupu státu k nakládání s radioaktivními odpady. Mimo jiné stále prosazuje, aby rozhodnutí o výběru lokality pro úložiště bylo podmíněno předchozím souhlasem dotčených obcí.

Ve třech vytipovaných lokalitách se už uskutečnily jiné práce, pro které není třeba stanovit průzkumná území. Loni to byl například biologický screening rostlin a živočichů. Letos začal takzvaný hydromonitoring chování povrchové a podzemní vody a ochranu vodních zdrojů.

Platforma již dříve uvedla, že když MŽP v roce 2014 povolilo průzkumná území na sedmi z tehdy původních lokalit, soudy po žalobách obcí a spolků šest těchto povolení zrušily. Poukazuje na to, že zpoždění bude narůstat.

"Místo pro hlubinné úložiště, které má garantovat bezpečnost po statisíce let, tak má být vybráno na základě velmi neúplných dat. Takový spěch bude ohrožovat budoucnost obyvatel v jeho okolí," uvedl mluvčí Platformy proti úložištii, horažďovický starosta z lokality Březový potok Michael Forman.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

31.10.2024 16:41
Do dvou let začneme elektřinu dovážet, protože není snaha si zajistit další nové zdroje.
Odpovědět
Zejména zájmena

Zejména zájmena

1.11.2024 00:27
Já bych si nějakej sud klidně vzal nebo i koupil (levně, když je to ten odpad). Prej to má na povrchu nějakých 80°C, takže jen připojit na topnou soustavu v baráku a je to perfektní zdroj vytápění a to pro x generací.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

1.11.2024 07:35
Platforma je dobrovolným, neziskovým společenstvím obcí a spolků, dotčených projektem výstavby hlubinného úložiště radioaktivních odpadů a vyhořelého jaderného paliva.
Platforma není registrovanou právnickou osobou, nemá IČO, sídlo, pouze zasílací adresu.
V článku uvedený pan Sequens, je sekretářem Platformy, který zodpovídá za její administrativu. Není zmocněn k jednání jménem Platformy navenek ani v tisku za Platformu prezentovat svá moudra.
Cílem Platformy je prosadit změnu v přístupu státu k nakládání s vyhořelým jaderným palivem a dalšími radioaktivními odpady, který se nebude omezovat jen na hlubinné úložiště. Platforma dále prosazuje, aby rozhodnutí o výběru lokality pro případné ukládání bylo podmíněno předchozím souhlasem dotčených obcí.
To znamená, ať již bude na území našeho státu rozhodováno o zřízení (a to nejen) hlubinného úložiště kdekoliv, tato platforma bude prosazovat své protiargumenty a programově škodit všude.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist