https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-uvazuji-o-odvolani-proti-povolenemu-geologickemu-pruzkumu-pro-uloziste
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce uvažují o odvolání proti povolenému geologickému průzkumu pro úložiště

18.10.2024 13:06 (ČTK)
Kontejner na radioaktivní odpad. Ilustrační foto
Kontejner na radioaktivní odpad. Ilustrační foto
Tři obce, v jejichž katastru by mohlo být úložiště radioaktivního odpadu, zvažují, že se odvolají proti povolení průzkumu dotčeného území k ministrovi životního prostředí. Průzkum má přispět ke konečnému výběru lokality, v níž úložiště nakonec vznikne. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) rozhodne, zda úložiště bude v Březovém potoku v Pošumaví, Janochu u Temelína na Českobudějovicku, nebo Horce na Třebíčsku. O možném odvolání obcí dnes informovala v tiskové zprávě Platforma pro úložiště. Obce jsou odhodlané se bránit i u soudu.
 
Ve vytipovaných místech provede SÚRAO například hloubkové vrty. Povolení průzkumu ale neznamená zelenou pro geologické práce, jejichž zpoždění roste, sdělil dnes ČTK mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, horažďovický starosta z lokality Březový potok Michael Forman.

O povolení k průzkumu loni v únoru požádala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Na základě toho MŽP průzkum v minulých dnech povolilo. "Obce, kterým hrozí stavba hlubinného úložiště, jsou připraveny využít na obranu svých zájmů všech dostupných prostředků. Včerejší (čtvrteční) povolení průzkumných území po více jak roce a půl od podání žádostí SÚRAO ukazuje, jak složité to pro vládu, která odmítla slíbené narovnání práv obcí při rozhodování, bude. Již je naprosto jasné, že plánovaný harmonogram nemůže byt dodržen a pokud na něm vláda bude trvat, bylo by to zřetelně na úkor bezpečnosti," uvedl Forman.

Platforma uvedla, že když MŽP v roce 2014 povolilo průzkumná území na sedmi z tehdy původních lokalit, soudy po žalobách obcí a spolků šest těchto povolení zrušily. Poukazuje na to, že zpoždění bude narůstat. Vláda podle ní schválila zkrácení harmonogramu přípravy úložiště, o kterém má být rozhodnuto do roku 2028. Na klíčové geologické práce, plánované původně na sedm let, nezbude dle platformy ani poloviční čas.

"Místo pro hlubinné úložiště, které má garantovat bezpečnost po statisíce let, tak má být vybráno na základě velmi neúplných dat. Takový spěch bude ohrožovat budoucnost obyvatel v jeho okolí," uvedl mluvčí Platformy proti úložišti, která sdružuje 39 obcí a měst a 18 spolků a usiluje o změnu v přístupu státu k nakládání s radioaktivními odpady. Mimo jiné stále prosazuje, aby rozhodnutí o výběru lokality pro úložiště bylo podmíněno předchozím souhlasem dotčených obcí.

Ve třech vytipovaných lokalitách se už uskutečnily jiné práce, pro které není třeba stanovit průzkumná území. Loni to byl například biologický screening rostlin a živočichů. Letos začal takzvaný hydromonitoring chování povrchové a podzemní vody a ochranu vodních zdrojů.

Stát by měl nejvhodnější místo vybrat do roku 2030. Hlubinné úložiště má být podle plánů správy konečným řešením životního cyklu radioaktivních odpadů. V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Původně mělo vzniknout do roku 2065, o urychlení výstavby se mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050. Kromě Česka připravují svá úložiště i další státy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

18.10.2024 13:27
Myslím, že by bylo dobré to odvolání zformulovat jako souhlas s geologickým průzkumem za podmínky, že o konečném rozhodnutí o stavbě hlubinného úložiště bude kvalifikovaně rozhodnuto až po ukončení jaderného programu v ČR a do té doby se nic budovat nebude.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2024 13:52 Reaguje na Jiří Svoboda
Takový postup neumožňují podmínky taxonomie, viz poslední odstavec článku.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.10.2024 14:54 Reaguje na Emil Novák
Záleží, jak si tu taxonomii vyložíte a splníte její formální požadavky. Nesouhlasím s vaší "neumožňuje".

A politika (byť evropská) je snad i o tom, že hloupá rozhodnutí lze změnit.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2024 15:22 Reaguje na Jiří Svoboda
1) V taxonomii se jako jedna z podmínek jasně píše: "the Member State has a documented plan with detailed steps to have in operation, by 2050, a disposal facility for high-level radioactive waste..."
Jak jinak si to chcete vyložit, než že na zprovoznění úložiště musíme pracovat, jinak podmínky taxonomie nesplníme?
2) Evropské orgány si zjevně nemyslí, že je to rozhodnutí hloupé, aspoň v současnosti. Jestli se to v budoucnu změní nevíme a spoléhat na to nelze. Tlačit na změnu můžeme, ale to je tak všechno co s tím můžeme dělat. Dokud se to nezmění, nezbývá se než přizpůsobit, protože jinak to znamená ohrožovat jadernou energetiku v ČR jako celek, což by neprospělo vůbec nikomu. Zvlášť když prostředky na úložiště leží na jaderném účtu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.10.2024 15:32 Reaguje na Emil Novák
Otázkou je, proč se máme ohlížet na destruktivní postoje "orgánů EU", jde-li o zásadní rozhodnutí pro naši budoucnost.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2024 15:36 Reaguje na Viktor Šedivý
Protože to má přímý vliv na financování projektů (cenu i dostupnost) a tím i na výslednou cenu elektřiny.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.10.2024 17:06 Reaguje na Emil Novák
rozumím -li tomu správně (obávám se že ano), jedná se o požadavek, o kterém všichni z branže ví, že je víceméně nesmyslný, ale který se "musí" splnit proto, aby jaderná energie nebyla zatížena obstrukcemi na evropské úrovni. což bohužel (řečeno se Smilem) je okrajová podmínka jako každá jiná. je to tak?
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2024 18:08 Reaguje na Lukas B.
Je to prostě politický kompromis, tak je to potřeba brát. Vzhledem k postavení, jaké měla jaderná energetika v EU ještě pár let zpátky, a jaké od některých států čelí ideologické válce, se těžko dalo vyjednat víc.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.10.2024 19:07 Reaguje na Emil Novák
Ale proč bychom takový plán nemohli vypracovat a splnit tak podmínku taxonomie? Pak taky můžeme vypracovat plán, že rozhodnutí o stavbě HÚ odložíme až do doby, kdy ukončíme náš jaderný program. Vyhořelé palivo stejně ještě bude muset být v meziskladech 50 let po vytažení z posledního odstaveného reaktoru.

Však víte, jak to chodilo v plánovaném hospodářství.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.10.2024 19:45 Reaguje na Jiří Svoboda
Plán vypracovat samozřejmě nestačí. Ve chvíli kdy tento plán nebudeme plnit, už nemáme "documented plan with detailed steps to have in operation, by 2050, a disposal facility for high-level radioactive waste", a tím pádem přestává být jaderná energetika udržitelná, se všemi důsledky z toho vyplývajícími.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.10.2024 09:11 Reaguje na Emil Novák
A kde je to tedy napsáno, že ten plán musí být splněn? Nevymýšlíte se to jenom?

Odklad případného vybudování HÚ o cca 100 let přece neudělá jadernou energetiku neudržitelnou.

Vypadáte, jako že byste byl na tom úložišti zainteresován.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.10.2024 10:39 Reaguje na Jiří Svoboda
1) Já čtu co je napsáno v té taxonomii, takže nevymýšlím. Z logiky věci, jestli vyrobíte plán, který neplníte, tak už ten plán přestává platit a žádný plán tím pádem nemáte. Jestli si myslíte, že Evropská komise a banky tohle zbaští, tak se pletete. Jak poznáme, že si to nevymýšlíte naopak vy?
2) Podle taxonomie se odkladem neudržitelnou stává, je to tam napsané.
3) Na úložišti nijak zainteresován nejsem a zrovna tak bych mohl říct, že vy vypadáte jak byste byl zainteresován, abyste výstavbě toho úložiště a tím pádem jaderné energetice jako celku škodil.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.10.2024 16:25 Reaguje na Emil Novák
Ten plán musí být zdokumentovaný, nikoliv splněný či platný.

Kdyby taxonomové v EU opravdu chtěli, aby ta úložiště byla v 2050 vybudována, tak to jistě napíší jinak. Tato formulace jasně umožňuje manévrování a není třeba býti papežštější než papež.

Nesměšujte jadernou energetiku s HÚ. To nejsou spojité nádoby.

Připomínáte mi báseň Majakovského:
My gavarym Lenin
Podrazumyvajem partija
My gavarym partija
Podrazumyvajem Lenin
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.10.2024 19:10 Reaguje na Jiří Svoboda
1) Ne, tato formulace žádné manévrování neumožňuje, jestli si představujete, že Komisi a banky očůráte nějakým nerealizovatelným slibem, tak se dost pletete. I v té taxonomii je hned vzápětí napsáno, že
členský stát má "odpovědnost za provádění plánu a klíčové ukazatele výkonnosti pro sledování jeho pokroku".
2) Já nesměšuji jadernou energetiku s HÚ, já směšuji udržitelnou jadernou energetiku s taxonomií, jejíž jednou z podmínek je vybudování HÚ.
3) Na vaši úroveň, abych psal co mi připomínáte vy, se nesnížím. Držte se laskavě věcné diskuse a nechte si podobné výlevy pro někoho jiného.
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.10.2024 09:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Spíš záleží na tom, nakolik jste ochoten "taxonomii" respektovat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.10.2024 19:09 Reaguje na Viktor Šedivý
Plán a realizace jsou dvě rozdílné věci. Pokud toto stanovisko přijmeme, můžeme taxonomii bez potíží respektovat
Odpovědět
JO

Jarka O.

18.10.2024 15:26
Geologický průzkum není nic jiného než dobrá věc a informace, navíc použitelné i v jiných souvislostech. Je hloupost proti němu bojovat a nechávat se mást NGO Calla placenou kdoví odkud. Zpoždění prací platí asi daňový poplatník. Ti místní dopadnou pod vedením Cally tak trochu jako zmatení lidi u přehrady N. Heřminovy. Jednou nebudou oblíbení a Calla bude vyvolávat : To ne my, to místní nechtěli.... Na polích kolem jejich obcí místo obilí budou stát krásné lichtenštejnské ftv, elektřina bude drahá a dostupná jen v letní poledne, jinak bude zeleno, pusto, zarostlo. Ale hlavně že kdysi slavně vyhráli proti tomu zlému úložišti.
Odpovědět
sv

s v

19.10.2024 11:49 Reaguje na Jarka O.
Tak běž vysvětlit občanům dotčených obcí, že jsou jenom zmatení. Uvidíme s jakou se potážeš. Realitou je, že to je klasická NIMBY a žádné NGO.
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.10.2024 21:20 Reaguje na s v
Obojí.Asi se má rozlišovat, kdo a proti jakým plánům se ohrazuje. Správná Nimby je referendum obce D. Lutyně, kterým se místní snažili zabránit zastavění pole tajnou spinavou gigafabrikou přímo před svými domky, likvidaci nivy, řeky a ptačí oblasti. Žádný "ekológ" a NGO se jich nezastali. To pole leželo ladem a bylo podmáčené, protože v kocourkově jsou meliorace fuj jako v jediném místě na světě. Jim hrozí zcela jasné ohrožení životního prostředí, bezpečnosti, klidu, kvality života, pokud půjde o 3směnný provoz s cizinci, a ztráty polopřírodního území na relax. A vláda? Ignoruje referendum i místní, a najednou meliorace kvůli podivné fabrice není problém, ani regulace řeky a devastace CHÚ.
A to se dá srovnat se strachem úřadů z NGO, možná alibismu (nevím, co víc) v případě Heřminov nebo zde boje NGO proti JE.
Odpovědět
sv

s v

20.10.2024 10:48 Reaguje na Jarka O.
Doporučuji ti se neztrapňovat se fantazírováním co je to správná "nimby", jaroslave. Nebo úvahami, kdo se koho nezastal, protože jsi nebyl schopen uvést ani jediný příklad toho jak nějaké tebou vyfantazírované NGO protestují proti úložišti a naopak vůbec netušíš, že Lutyni pomáhali všechno právně ošetřit právníci z Frank Bold, což je typické NGO. Samozřejmě nemluvě o tom, že referenda místních občanů proti úložišti nebo notabene proti přehradě v Heřminovech proběhly rovněž. COž je opět snadno dohledatelný fakt. Ale úkrok stranou od tématu jsi předvedl ukázkový.
Holt se musíš smířit s tím, že když lutynští nechtějí fabriku a heřminovští nechtějí přehradu nebo obyvatelé dotčených obcí zase jaderné úložiště, tak je to úplně TOTOŽNÝ postoj. A jen opoždění pokrytci tvrdí, že je to něco jiného. Nebo dokonce (jako třeba machaček) mají tak pokřivenou páteř a morálku, že vyhrožují kvůli fabrice žalobami na vládu (Přesto že výběr a příprava lokalit pro investice jdou za Moravskoslezským krajem, tedy v tomto případě za anonistickými diletanty na hejtmanství.) ale zároveň jsou sto kydat špínu na občany Nových Heřminov nebo české občany žijící v sev. Čechách blízko polských hranic a bojující proti Turowu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.10.2024 15:35
Proč by se mělo přihlížet k postojům okolních obcí?
Stavba a provoz takového úložiště bude méně zatěžující, než třeba větší liniová stavba.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.10.2024 17:11 Reaguje na Viktor Šedivý
to je těžký. samotný geologický průzkum (proti kterému obce používají všech prostředků které mají k dispozici) je (trošku přeháním) vykácení pár desítek stromů, vybudování pár stovek metrů lesních traktorových cest a pár stovek (tisíců) metrů jádrových vrtů maloprofilovou vrtnou soupravou (a k tomu nějaké ty geofyzikální průzkumy, které jsou víceméně že po lese chodí tři strejdové s kufříkem). to je co se týče zatížení obce dopravou, exhalacemi a blátem víceméně prd.

samotné budování úložiště je jiná liga (ale jak správně komentujete, je to méně bordelu a obtěžování a ovlivnění než třeba obyčejný dálniční nebo železniční tunel.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

19.10.2024 09:09 Reaguje na Lukas B.
Také si myslím, že největší zátěží pro okolí by bylo budování úložiště.Provoz úložiště bude mít vliv na okolí minimální.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.10.2024 15:06
Kecale pavlušo, samé nesmysly, bold rozhodně nestojí na straně místních. A že nevidíte mezi tichým úložištěm, tichou přehradou - ekosystémem, a 3smennou cizí chemickou fabrikou pod okny rozdíl, nepřekvapuje. Já ho vidím.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavel-franc-o-ne-vymahatelnosti-dohod-o-dolni-lutyni-a-o-tom-co-se-za-dvacet-let-zmenilo
Odpovědět
sv

s v

20.10.2024 15:42 Reaguje na Jarka O.
Z tvé strany určitě, hystericý jaroslave. Bez profesionálních právníků, na které samozřejmě Lutyně nemá, by se její občané mohli jít klouzat ... po novém hektarovém pakrovišti u gigafactory. A ty profesionální právníky poskytl kdo, žáku jaroslave? No poskytl je Frank Bold. https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/smlouva-o-gigafactory-vyjednali-jsme-maximum-mozneho-nemeli-jsme-v-rukou-nic_2404120500_pik
Mimochodem, příště si zkus článek, na který sám odkazuješ aspoň přečíst. Minimálně bys zavčas zjistil, že jeho autorem JE právě právník z Frank Bold, takže by ses nemusel zase ztrapnit.
To co ty, skrz dna pivních láhví, které máš místo brýlových čoček, vidíš, je irelevantní, hysterický jaroslavem. A proč je to irelevantí? Protože tady se bavíme o tom, jak to vidí OBČANÉ DOTČENÝCH OBCÍ. A jak to vidí občané Nových Heřminov, Dolní Lutyně, nebo míst, kde by se mohlo stavět uložiště. No vidí to všichni úplně STEJNĚ. Jedni jak druzí nechtějí mít za barákem fabriku, nechtějí se kvůli přehradě stěthovat, nebo nechtějí mít za barákem roky intenzivní provoz, tedy prach a hluk a stovky náklaďáků každý den se valící přes obec kvůli velké díře v zemi nebo přehradě.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist