https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-z-hradku-na-vysocine-chteji-pri-jednani-o-ulozisti-upozornit-na-ochranu-vod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce z Hrádku na Vysočině chtějí při jednání o úložišti upozornit na ochranu vod

26.10.2023 18:18 | DOLNÍ CEREKEV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obce z lokality Hrádek na Vysočině chtějí, aby ministerstvo životního prostředí při stanovení průzkumného území pro úložiště jaderného odpadu vzalo v potaz ochranu tamních zdrojů pitné vody. Na listopadovém jednání, které svolalo ministerstvo do Dolní Cerekve na Jihlavsku, chtějí zástupci všech osmi obcí předložit společné prohlášení, řekl starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák (nestraník). Obce z Hrádku se úložišti brání dlouhodobě.
 

Starosta uvedl, že ministerstvo svolalo na 13. listopadu jednání kvůli řízení o stanovení průzkumného území. "My jsme požádali, aby to bylo za účasti veřejnosti, oni nám vyhověli," řekl Dvořák. Doplnil, že pokud ví, jinde bylo toto jednání za zavřenými dveřmi.

Obce z území na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska nazývaného Hrádek chtějí při té příležitosti předložit úředníkům společné prohlášení schválené všemi samosprávami, které se týká vody. "Vyzdvihujeme ochranu vody. Upozorňujeme na to, že máme nějaké povinnosti týkající se třeba i mezinárodních smluv a evropského práva ohledně ochrany vody," řekl Dvořák.

O možnost provedení geologických průzkumů v lokalitě Hrádek požádala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) koncem února, stejně jako u dalších tří lokalit v Česku zvažovaných pro stavbu hlubinného úložiště, tedy Horky na Vysočině, Janochu u jihočeského Temelína a Březového potoku na Klatovsku.

Obce z Hrádku se úložišti dlouhodobě brání s odkazem na to, že jsou na evropském rozvodí. Uvádějí, že jde o prameniště vod, které zasahuje i do povodí vodárenského toku Želivka. Nové společné prohlášení o ochraně zdrojů pitné vody by měly do 13. listopadu schválit všechny samosprávy v tomto regionu.

V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Původně mělo úložiště v Česku vzniknout do roku 2065. Státy spoléhající na jadernou energetiku v Evropě ho ale mají mít od roku 2050. Kde úložiště vznikne, by pak mělo být jasné do roku 2028.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

28.10.2023 16:34
No jo, místo toho, aby se případně v regionu realizovala dlouhodobá státní stavební zakázka za několik miliard a došlo tak k jeho rozvoji, včetně technické infrastruktury, zase jen další zbytečná obstrukce, jak té stavbě zabránit.
To úložiště má být vyhloubeno a pak postaveno 500 metrů pod zemí. V čem tedy kdo vidí skutečný problém?
Cožpak je stávající skladování vyřazených radioaktivních materiálů z nemocnic, z jaderných reaktorů a z výzkumu taky tak hluboko, a tak dokonale zabezpečeno, že za posledních čtyřicet let, v jeho okolí nedošlo k úniku radiace? A cožpak jsou jaderné reaktory našich elektráren taky tak hluboko pod zemí, že se z nich radiace za plného provozu nedostala ven? Čeho se kdo tedy bojí a vymýšlí důvody pro to své NIMBY?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist