https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-z-lokality-hradek-kritizuji-spravu-ulozist-radioaktivnich-odpadu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce z lokality Hrádek kritizují Správu úložišť radioaktivních odpadů

12.12.2024 01:57 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Obce z lokality Hrádek na Jihlavsku, která je jednou ze čtyř vytipovaných oblastí v ČR pro vznik hlubinného úložiště radioaktivního odpadu, si stěžují na činnost Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Jejich advokát Luboš Kliment tvrdí, že správa v lokalitě nezákonně provádí geologické práce, ačkoliv rozhodnutí ministerstva životního prostředí (MŽP) o stanovení průzkumných území zatím není pravomocné. Obrátil se kvůli tomu i na ministerstvo životního prostředí, které podle něj postup správy prověří. SÚRAO podle své mluvčí Martiny Bílé nebude nyní Klimentova tvrzení komentovat, vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.
 
Kliment ČTK sdělil, že už vyzval ředitele SÚRAO Lukáše Vondrovice k ukončení "nezákonné a nepovolené činnosti v lokalitě Hrádek" a uvedení do původního stavu. "Nyní bude tento postup SÚRAO prošetřovat ministerstvo životního prostředí. SÚRAO reálně hrozí uložení pokuty v řádu milionů korun," uvedl advokát zastupující dotčené obce. V rozporu se zákonem podle něj postupují v lokalitě Hrádek i další subjekty včetně České geologické služby.

Ministerstvo životního prostředí v říjnu povolilo průzkum v oblastech zvažovaných pro vybudování úložiště radioaktivního odpadu. Vedle Hrádku jde o lokality Horka na Třebíčsku, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Správa úložišť radioaktivních odpadů ve vytipovaných místech na základě tohoto rozhodnutí může provést například hloubkové vrty či geofyzikální měření. Obce se proti verdiktu MŽP odvolaly. "Ve věci sice bylo vydáno povolení, nicméně proti tomuto rozhodnutí bylo podáno více rozkladů, a není tak v právní moci," uvedl Kliment.

Dosud má správa poznatky o všech vybraných územích pouze z povrchu. Prováděla tam hydromonitoring zaměřený na povrchovou a podzemní vodu a ochranu vodních zdrojů nebo takzvaný biologický screening, který sledoval výskyt rostlin a živočichů v oblasti. Vláda má nejvhodnější místo pro ukládání vyhořelého paliva z jaderných elektráren vybrat do roku 2028. Obce z vybraných lokalit jsou zapojené do rozhodování, nemají ale právo veta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist