Obce z lokality Hrádek kritizují Správu úložišť radioaktivních odpadů
Licence | Volné dílo (public domain)
Obce z lokality Hrádek na Jihlavsku, která je jednou ze čtyř vytipovaných oblastí v ČR pro vznik hlubinného úložiště radioaktivního odpadu, si stěžují na činnost Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Jejich advokát Luboš Kliment tvrdí, že správa v lokalitě nezákonně provádí geologické práce, ačkoliv rozhodnutí ministerstva životního prostředí (MŽP) o stanovení průzkumných území zatím není pravomocné. Obrátil se kvůli tomu i na ministerstvo životního prostředí, které podle něj postup správy prověří. SÚRAO podle své mluvčí Martiny Bílé nebude nyní Klimentova tvrzení komentovat, vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.
Kliment ČTK sdělil, že už vyzval ředitele SÚRAO Lukáše Vondrovice k ukončení "nezákonné a nepovolené činnosti v lokalitě Hrádek" a uvedení do původního stavu. "Nyní bude tento postup SÚRAO prošetřovat ministerstvo životního prostředí. SÚRAO reálně hrozí uložení pokuty v řádu milionů korun," uvedl advokát zastupující dotčené obce. V rozporu se zákonem podle něj postupují v lokalitě Hrádek i další subjekty včetně České geologické služby.
Ministerstvo životního prostředí v říjnu povolilo průzkum v oblastech zvažovaných pro vybudování úložiště radioaktivního odpadu. Vedle Hrádku jde o lokality Horka na Třebíčsku, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Správa úložišť radioaktivních odpadů ve vytipovaných místech na základě tohoto rozhodnutí může provést například hloubkové vrty či geofyzikální měření. Obce se proti verdiktu MŽP odvolaly. "Ve věci sice bylo vydáno povolení, nicméně proti tomuto rozhodnutí bylo podáno více rozkladů, a není tak v právní moci," uvedl Kliment.
Dosud má správa poznatky o všech vybraných územích pouze z povrchu. Prováděla tam hydromonitoring zaměřený na povrchovou a podzemní vodu a ochranu vodních zdrojů nebo takzvaný biologický screening, který sledoval výskyt rostlin a živočichů v oblasti. Vláda má nejvhodnější místo pro ukládání vyhořelého paliva z jaderných elektráren vybrat do roku 2028. Obce z vybraných lokalit jsou zapojené do rozhodování, nemají ale právo veta.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Jak vidíte, umí taky házet klacky pod nohy.
Bohužel zelení odvedli kvalitní práci a vypěstovali v lidech odpor, který bude těžké potlačit.
---
Osobně si myslím, že protijaderné úsilí je nejúspěšnější sovětská operace. Za pár šupů podpory aktivistům se podařilo (nejspíš zcela nevratně) podlomit energetiku Západu. A jak dopadne společnost bez energetických zdrojů je jasné.
Odpovědět
Myslím, že je třeba rozlišovat mezi bezesporu pozitivním rozvojem jaderné energetiky a nesmyslně unáhleným budováním hlubinného úložiště, která klidně může, v případě opravdové potřeby, počkat 100 let.
Odpovědět
můžeme poděkovat v Bruselu, který nám dejure nařídilo hlubinné úložiště zrealizovat neb se jinak můžeme jít klouzat.
Odpovědět
To není až tak pravda. My si to pouze takto interpretujeme, protože je tu zájem požádně podojit jaderný účet. Kde je explicitně napsáno nařízení zbudovat hlubinné úložiště?
Odpovědět
Je to až tak pravda, je to napsané přímo v taxonomii, bez toho nebude považována jaderná energetika za udržitelný způsob výroby elektřiny se všemi důsledky, které z toho plynou.
Odpovědět
Neklamná známka že protiargumenty nejsou.
Odpovědět
tak to bohužel je. v právním státě (soustátí) jsou zákonná omezení repektovaná stejně, jako fyzikální zákony.
pevně doufám, že si německo uvědomí co pomotalo dřív, než bude rýt držkou v zemi a že se chytí za nos včas. ne jako minule.
Odpovědět
Ale my máme sestavit plán na tu výstavbu, nikoliv tu stavbu provést. Kdyby to chtěli opravdu postavit, tak tam napíšou, že se to musí postavit.
Jiná věc je, co bychom ztratili za výhody, kdybychom to opravdu museli postavit a nepostavili. Má se za to, že v podstatě žádné.
Často mi připadá, že EK dělá svá nařízení přísná ale ohebná docela úmyslně, aby to šlo, pro jistotu, vždy nějak obejít.
Odpovědět
Doslova je tam napsáno že "The Member States have to report regularly on the progress of implementation of the national programmes to the Commission. Reporting from Member States from 2021 demonstrates that substantial progress is made in the realisation of the first deep geological disposal facilities on the Union territory." Takže pokud žádný progres reportovat nebudeme, porušíme podmínky taxonomie, čímž nebude EU považovat jadernou energetiku za udržitelnou. Je nesmírně naivní si myslet, že nám EU bude tolerovat nějaké Švejkování. Hazardovat s tím když peníze přímo na tento účel leží na jaderném účtu a stejně na nic jiného použít nejdou by bylo mimořádně nebezpečné a hloupé.
Odpovědět
Od toho jsou snad nějací vyjednávači, aby to chápali a dělali to pro nás co nejvýhodněji. Pouze stahovat gatě, jak propagujete, myslím, že není dobré.
Odpovědět
Ale copak klucí? Jindy považujete názor místních za svatý, ale najednou se vám nelíbí? :D :D
Odpovědět
Ti kluci pouze nechápou, že ti místní neprotestují proti jaderné energetice, nýbrž proti aktuální nesmyslné potřebě budovat hlubinné úložiště. Navíc právě u nich za humny.
Odpovědět
|
|