Obnovitelné zdroje v USA poprvé vyrobily více elektřiny než uhlí
Posun je důkazem rapidního rozvoje solárních a větrných farem v USA. Jejich výstavba v poslední době zlevnila a výzkumná organizace BloombergNEF odhaduje, že do roku 2050 může až polovina vyrobené elektřiny na světě pocházet z obnovitelných zdrojů.
Rozvoj čisté energie přichází převážně na úkor uhlí, které ještě před deseti lety dodávalo v USA nejvíce elektřiny. Nyní se těžaři uhlí potýkají s problémy, a to navzdory tomu, že prezident Donald Trump pracuje na obnově bývalé slávy uhlí zmírňováním ekologických pravidel.
Agentura Bloomberg nicméně upozornila, že k poklesu výroby elektřiny z uhlí přispěla i skutečnost, že některé uhelné elektrárny byly odstaveny z provozu kvůli pravidelné jarní údržbě. Uhlí by se tak mělo vrátit zpět na pozici druhého nejvyššího zdroje elektřiny v USA po zemním plynu letos v létě, kdy údržba skončí a poptávka po elektřině dosáhne vrcholu.
Celkový trend je však jasný. Obnovitelné zdroje energie budou v příštích měsících dál zatlačovat uhlí do pozadí, protože spustí provoz nové solární a větrné farmy, ukazují odhady EIA.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Jan Šimůnek
28.6.2019 09:32Anyr
28.6.2019 16:45 Reaguje na Jan ŠimůnekNejhorší národ na světě. Kam se hrabou "ty hrozný emigranti". :P
Jan Šimůnek
29.6.2019 08:41 Reaguje na AnyrUž Mark Twain v románu (či spíš dlouhé povídce) Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše vysvětluje stylem "pro blbý" rozdíl mez nominální a faktickou hodnotou mzdy.
Tohle je naprosto stejný problém: Pokud bude do výkonu obnovitelných zdrojů započítávána i elektřina, která se vypustí "pánubohu do oken", protože pro ni nebude uplatnění, případně se bude započítávat hrubá energie jdoucí do akumulace (a nikoli čistá, co z té akumulace vychází a reálně se potřebuje a spotřebuje), tak budou články tohoto druhu jen bezcenné propagandistické žvásty.
Asi jako za socíku se radostně psalo v Rudém Právu, kolik bylo vyrobeno tisíců tun oceli, a už se nepsalo o tom, že ta ocel se pak vozí na skládky, kde ingoty z ní čekají, až se rozpadnou na rez, protože komunisty vedené hospodářství z nich nedokázalo vyrobit nic rozumného. A stejně brněnské ZKL vyráběly Zetory přesně podle plánu a odvážely je na obrovské odstavné plochy kolem závodu (ke smůle Matky Strany viditelné z MHD), kde léta zvolna rezivěly, protože pro ně nebyl odbyt.
A přesně tenhle osud má i energie z "obnovitelných zdrojů", akorát že "zreziví", pokud pro ni není využití, ve zlomcích sekundy. A pokud tohle propagátoři OZE nevědí, tak jsou buď mentálně nekompetentní, nebo nestydatě lžou.
Peter Banas
26.7.2019 12:01 Reaguje na Jan ŠimůnekTěžko cvičišti lehko na bojišti.
Že fosilní paliva jednoho dne dojdou dnes ví téměř každý průměrně vzdělaný člověk.
Nedá se spočítat přesně kdy to bude jen se ví že tento den nastane.
Proto některé vlády dnes tlačí na ostatní aby těžili a sami si svoje černé zlato moc netěží a nechávají si jej na tzv horší časy jsou to ty státy které vědí jakou to bude mít hodnotu.
Ten kdo bude mít v této oblasti technologický náskok bude v pohodě.
Bez ohledu na dnešní způsob výroby tzv zelené el energie když se vrátíte o 40 let zpět je ten dnešní způsob proti tomu před 40 lety mnohem efektivnější a v mnohém také levnější delší životnost lepší schopnost akumulace s menšími ztrátami.
O co Vám jde je to vývoj není toto konečné a definitivní řešení.
Sice ano kdo nic nedělá nic nezkazí ale také se nikam neposune.
Takže já se na toto zrovna jako na propagandistické žvásty nedívám.
Každý kdo může něco změnit jen slovem na vnímání jeho práce tak logicky učiní.
No a raději nechtějte ani tušit jak se dívám na Váš příspěvek.