Obojživelník byl pojmenován po Trumpovi, strká hlavu do písku Video
Dermophis donaldtrumpi byl objeven v Panamě a pojmenoval ho šéf společnosti EnviroBuild. Ta za možnost obojživelníka pojmenovat po americkém prezidentovi při aukci přislíbila 25.000 dolarů.
"(Obojživelníka) obzvlášť ohrožují následky změny klimatu a hrozí mu vyhynutí, což je přímý důsledek klimatické politiky jeho jmenovce (Donalda Trumpa)," uvedl v prohlášení spoluzakladatel EnviroBuild Aidan Bell.
Malé slepé stvoření je druhem červoře, který žije hlavně pod zemí. Bell ho poněkud nelichotivě přirovnal k Trumpovi. "Boření hlavy do země Donaldu Trumpovi pomáhá, když chce ignorovat vědecký konsensus ohledně změn klimatu způsobených lidmi," stálo v prohlášení.
Mezi předními světovými vědci panuje shoda, že globální změna klimatu je především zapříčiněná lidskou činností. Trumpova administrativa ale stanovisko vědců zpochybňuje a označuje ho za "politickou agendu".
"Nevím o tom, že by to způsobili lidé." řekl Trump v říjnovém rozhovoru v pořadu 60 Minutes, který vysílá americká televize CBS. "Nezpochybňuji změnu klimatu, ale mohlo by se to (teploty) vrátit na původní úroveň," uvedl Trump aniž své tvrzení podložil důkazy.
Minulý měsíc Trump zpochybnil zprávu, kterou vypracovala jeho vláda a která uvádí. že změna klimatu bude USA stát každoročně miliardy dolarů a negativně ovlivni zdraví občanů. "Nevěřím tomu," reagoval tehdy na dokument před novináři americký prezident.
Trump oznámil odstoupení USA od historické pařížské klimatické dohody, jejíž signatáři se zavázali omezit stoupání globálních teplot. Své rozhodnutí, které učinil krátce poté, co se ujal funkce prezidenta, zdůvodnil tím, že byl zvolen, aby hájil zájmy občanů Pittsburghu, nikoliv Paříže. Zdůraznil přitom, že klimatická dohoda znevýhodňuje americké podniky a pracující.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
Jan Šimůnek
24.12.2018 12:08 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
25.12.2018 21:53 Reaguje na Jan ŠimůnekPravdu zhodnotí historici s odstupem času.
Jan Šimůnek
26.12.2018 08:25 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
26.12.2018 17:40 Reaguje na Jan ŠimůnekNa příkladu Sýrie je vidět, jak se chová ke svým bývalým spojencům (bez kterých by ten IS těžko porazil).
To, že se USA daří snižovat produkce není dáno Trumpovou ekologickou uvědomělostí nebo snahou o ochranu klimatu, ale skutečností že se USA můžou spoléhat na ropu a zemní plyn. Kdyby byli závislí na uhlí, tak jako Poláci nebo Němci, tak pak potěš koště.
Jan Šimůnek
27.12.2018 09:40 Reaguje na Jan ŠkrdlaOd Trumpa se dá těžko očekávat, že bude podporovat ustanovení kurdské socialistické republiky.
Náboženství jistěže význam má, protože vysvětluje některé druhy chování lidí (a někdy je i limitující). Je např. opravdu velmi málo pravděpodobné, že bude ateista páchat islámský terorismus.
Jan Škrdla
27.12.2018 22:36 Reaguje na Jan ŠimůnekNáboženství má význam, ale v případě Iráku a Sýrie proti sobě bojovaly v první řadě muslimové proti muslimům (výjimky samozřejmě byly).
Podpořit vznik nové státu nemusel, ale na druhé straně alespoň část autonomie, jako v případě Iráku by si Kurdové zasloužili. Nebo aspoň jistotu, že nebudou vyhnáni ze svých domovů, tak jako v Afrinu.
Jan Šimůnek
28.12.2018 10:15 Reaguje na Jan ŠkrdlaBojovali tam částečně zcivilizovaní muslimové proti necivilizovaným. Navíc je to ještě komplikované tím, že náboženský směr, ke kterému se hlásí Asad a lidé kolem něho (alávité), sice muslimové počítají k islámu, když agitují stylem "nas mnogo", ale jinak pro ně alávité představují kacíře a odpadlíky (protože pod jejich vládou, jako jediných muslimů, nedochází k vybíjení a zotročování nemuslimů), určené k vyhubení, asi jako Židé v Německu za Hitlera.
Problematika Kurdů je komplikovaná tím, že Turecko má nejpočetnější armádu v NATO. Musela by se v případě konfliktu eliminovat atomovkama (a dohodnout se na tom předem s Putinem).
Proto se také Turkům toleruje okupace části Kypru.
Jan Škrdla
29.12.2018 21:20 Reaguje na Jan ŠimůnekTurci jako takoví mi nevadí. Vadí mi Erdogan a jeho poskoci, kteří dokázali zfanatizovat polovinu občanů své země. Právě on mi připomíná novodobého Hitlera. Není to dávno, co se nechal slyšet, že by k Turecku rád připojil část Sýrie a Iráku, a také část Řecka a Bulharska.
Jan Šimůnek
31.12.2018 13:02 Reaguje na Jan ŠkrdlaJinak Turecko dodnes okupuje řecká a arménská území. Obávám se, že tyhle územní spory nic jiného než válka nevyřeší.
Jan Škrdla
29.12.2018 21:30 Reaguje naV kontrastu s tím mě trochu zaráží Trumpův patriotismus, hraničící s nacionalismem.
Jan Šimůnek
31.12.2018 13:06 Reaguje na Jan ŠkrdlaA i tak to stopro nefungovalo, viz občanská válka a dodnes trvající rozdělení mezi Severem a Jihem.
A jakmile začali demokraté ten patriotismus likvidovat, tak dostali rozdělenou společnost (skoro jak před občanskou válkou Severu proti Jihu).
Jan Škrdla
1.1.2019 23:13 Reaguje na Jan ŠimůnekJinak společnost v USA nejvíce rozděluje právě Donald Trump, a to daleko více než kterýkoliv z jeho předchůdců (ať už to byl demokrat nebo republikán).
Vypadá to, že naši mocipáni si z něj v tomhle směru berou příklad.