https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obojzivelnik-byl-pojmenovan-po-trumpovi-strka-hlavu-do-pisku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obojživelník byl pojmenován po Trumpovi, strká hlavu do písku Video

23.12.2018 00:45 (ČTK)
Dermophis donaldtrumpi byl objeven v Panamě a pojmenoval ho šéf společnosti EnviroBuild. Ta za možnost obojživelníka pojmenovat po americkém prezidentovi při aukci přislíbila 25.000 dolarů.
Dermophis donaldtrumpi byl objeven v Panamě a pojmenoval ho šéf společnosti EnviroBuild. Ta za možnost obojživelníka pojmenovat po americkém prezidentovi při aukci přislíbila 25.000 dolarů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nově objevený obojživelník, který strká hlavu do písku a kterému hrozí vyhynutí kvůli globálním změnám klimatu, byl pojmenován po americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Informoval o tom včera britský zpravodajský web BBC.
 

Dermophis donaldtrumpi byl objeven v Panamě a pojmenoval ho šéf společnosti EnviroBuild. Ta za možnost obojživelníka pojmenovat po americkém prezidentovi při aukci přislíbila 25.000 dolarů.

"(Obojživelníka) obzvlášť ohrožují následky změny klimatu a hrozí mu vyhynutí, což je přímý důsledek klimatické politiky jeho jmenovce (Donalda Trumpa)," uvedl v prohlášení spoluzakladatel EnviroBuild Aidan Bell.

Malé slepé stvoření je druhem červoře, který žije hlavně pod zemí. Bell ho poněkud nelichotivě přirovnal k Trumpovi. "Boření hlavy do země Donaldu Trumpovi pomáhá, když chce ignorovat vědecký konsensus ohledně změn klimatu způsobených lidmi," stálo v prohlášení.

Mezi předními světovými vědci panuje shoda, že globální změna klimatu je především zapříčiněná lidskou činností. Trumpova administrativa ale stanovisko vědců zpochybňuje a označuje ho za "politickou agendu".

"Nevím o tom, že by to způsobili lidé." řekl Trump v říjnovém rozhovoru v pořadu 60 Minutes, který vysílá americká televize CBS. "Nezpochybňuji změnu klimatu, ale mohlo by se to (teploty) vrátit na původní úroveň," uvedl Trump aniž své tvrzení podložil důkazy.

Minulý měsíc Trump zpochybnil zprávu, kterou vypracovala jeho vláda a která uvádí. že změna klimatu bude USA stát každoročně miliardy dolarů a negativně ovlivni zdraví občanů. "Nevěřím tomu," reagoval tehdy na dokument před novináři americký prezident.

Trump oznámil odstoupení USA od historické pařížské klimatické dohody, jejíž signatáři se zavázali omezit stoupání globálních teplot. Své rozhodnutí, které učinil krátce poté, co se ujal funkce prezidenta, zdůvodnil tím, že byl zvolen, aby hájil zájmy občanů Pittsburghu, nikoliv Paříže. Zdůraznil přitom, že klimatická dohoda znevýhodňuje americké podniky a pracující.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

23.12.2018 07:38
:D
Odpovědět

Jan Škrdla

24.12.2018 12:00
Chudák obojživelník, tohle si nezasloužil.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.12.2018 12:08 Reaguje na Jan Škrdla
Proč? Pojmenování po jednom z nejlepších amerických presidentů v historii.
Odpovědět

Jan Škrdla

25.12.2018 21:53 Reaguje na Jan Šimůnek
To je váš osobní názor, já jej řadím na opačný konec.
Pravdu zhodnotí historici s odstupem času.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.12.2018 08:25 Reaguje na Jan Škrdla
Již dnes můžeme vidět, že po létech stagnace a podvolování se islámským teroristům (což bylo mj. dáno tím, že Obama je muslim, alespoň z hlediska islámského práva) vystoupily USA jednoznačně proti islámským teroristům a významně se podílely na likvidaci "chalifátu". A ve vnitrostátní politice dělá Trump prakticky vše, co slíbil, což většina jeho předchůdců nedělala. A v rámci ekologie Trump významně snížil produkci CO2, aniž by přitom vykrmoval nějaké ekoparazity, na rozdíl od EU.
Odpovědět

Jan Škrdla

26.12.2018 17:40 Reaguje na Jan Šimůnek
Jakého vyznání je který prezident bych sem netahal, je to dost na hraně korektnosti diskuze.
Na příkladu Sýrie je vidět, jak se chová ke svým bývalým spojencům (bez kterých by ten IS těžko porazil).
To, že se USA daří snižovat produkce není dáno Trumpovou ekologickou uvědomělostí nebo snahou o ochranu klimatu, ale skutečností že se USA můžou spoléhat na ropu a zemní plyn. Kdyby byli závislí na uhlí, tak jako Poláci nebo Němci, tak pak potěš koště.
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.12.2018 09:40 Reaguje na Jan Škrdla
Je třeba si uvědomit, že břidlicový plyn (a patrně i jiné uhlovodíky) máme na našem území i my, ovšem průzkum ložisek a následné využití jsou podmíněny mocenskou eliminací ekologických organizací. Ještě větší zásoby břidličných uhlovodíků má Polsko a nějaké má i Německo.

Od Trumpa se dá těžko očekávat, že bude podporovat ustanovení kurdské socialistické republiky.

Náboženství jistěže význam má, protože vysvětluje některé druhy chování lidí (a někdy je i limitující). Je např. opravdu velmi málo pravděpodobné, že bude ateista páchat islámský terorismus.
Odpovědět

Jan Škrdla

27.12.2018 22:36 Reaguje na Jan Šimůnek
Je potřeb si uvědomit, že Trump vládne 2 roky a z velké části sklízí plody práce svých předchůdců (jak v pozitivní, tak v negativním směru).

Náboženství má význam, ale v případě Iráku a Sýrie proti sobě bojovaly v první řadě muslimové proti muslimům (výjimky samozřejmě byly).

Podpořit vznik nové státu nemusel, ale na druhé straně alespoň část autonomie, jako v případě Iráku by si Kurdové zasloužili. Nebo aspoň jistotu, že nebudou vyhnáni ze svých domovů, tak jako v Afrinu.

Odpovědět

Jan Šimůnek

28.12.2018 10:15 Reaguje na Jan Škrdla
Pozitivního po jeho předchůdci moc nezbylo.

Bojovali tam částečně zcivilizovaní muslimové proti necivilizovaným. Navíc je to ještě komplikované tím, že náboženský směr, ke kterému se hlásí Asad a lidé kolem něho (alávité), sice muslimové počítají k islámu, když agitují stylem "nas mnogo", ale jinak pro ně alávité představují kacíře a odpadlíky (protože pod jejich vládou, jako jediných muslimů, nedochází k vybíjení a zotročování nemuslimů), určené k vyhubení, asi jako Židé v Německu za Hitlera.

Problematika Kurdů je komplikovaná tím, že Turecko má nejpočetnější armádu v NATO. Musela by se v případě konfliktu eliminovat atomovkama (a dohodnout se na tom předem s Putinem).
Proto se také Turkům toleruje okupace části Kypru.
Odpovědět

Jan Škrdla

29.12.2018 21:20 Reaguje na Jan Šimůnek
Spíš bych řekl, že bojovali umírnění a tolerantní proti těm zfanatizovaným.
Turci jako takoví mi nevadí. Vadí mi Erdogan a jeho poskoci, kteří dokázali zfanatizovat polovinu občanů své země. Právě on mi připomíná novodobého Hitlera. Není to dávno, co se nechal slyšet, že by k Turecku rád připojil část Sýrie a Iráku, a také část Řecka a Bulharska.
Odpovědět

Jan Šimůnek

31.12.2018 13:02 Reaguje na Jan Škrdla
Islám je jen jeden, jsou pouze lidé, kteří ho vyznávají v celém rozsahu, a ti, kteří některé části této věrouky ignorují.

Jinak Turecko dodnes okupuje řecká a arménská území. Obávám se, že tyhle územní spory nic jiného než válka nevyřeší.
Odpovědět
ig

28.12.2018 00:06 Reaguje na Jan Škrdla
Když je řeč o vyznání amerického presidenta, tak já bych to sem klidně tahal, protože je to důležité. USA vznikly ze značné části jako země uprchlíků za náboženskou svobodou (v Evropě se tehdy zrovna křesťanské církve mezi sebou dost řezaly, nejvíc biti byli asi protestanti, kteří také nejvíc zdrhali) a projevuje se to dodnes, byť se oficiálně náboženské vyznání nesleduje a ze zákona nemá žádný vliv. Neoficiálně tomu ale přikládají větší váhu než my v Evropě.
Odpovědět

Jan Škrdla

29.12.2018 21:30 Reaguje na
Když pominu "čistokrevné" indiány, tak jsou všichni Američané potomky "novověkých" přistěhovalců z různých kontinentů (Evropy, Asie, Afriky).
V kontrastu s tím mě trochu zaráží Trumpův patriotismus, hraničící s nacionalismem.
Odpovědět

Jan Šimůnek

31.12.2018 13:06 Reaguje na Jan Škrdla
Jenže on právě ten patriotismus umožňoval, aby se lidé s různým backgroundem jakžtakž dali dohromady do jednoho národa, místo toho, aby se navzájem podřezali.
A i tak to stopro nefungovalo, viz občanská válka a dodnes trvající rozdělení mezi Severem a Jihem.

A jakmile začali demokraté ten patriotismus likvidovat, tak dostali rozdělenou společnost (skoro jak před občanskou válkou Severu proti Jihu).
Odpovědět

Jan Škrdla

1.1.2019 23:13 Reaguje na Jan Šimůnek
V případě války Severu proti Jihu zřejmě zvítězil Jižanský a Seveřanský patriotismus nad snahou najít společnou řeč.

Jinak společnost v USA nejvíce rozděluje právě Donald Trump, a to daleko více než kterýkoliv z jeho předchůdců (ať už to byl demokrat nebo republikán).
Vypadá to, že naši mocipáni si z něj v tomhle směru berou příklad.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

29.12.2018 14:13 Reaguje na Jan Škrdla
tak tak
Odpovědět
ig

24.12.2018 14:03
Nic nového pod sluncem :-) Po jednom z u.s. presidentů je například pojmenován parazitický červ paragordius obamai a takových příkladů je víc.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist