https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obranci-zvirat-chteji-rozsirit-kamery-na-jatkach-i-do-mist-s-manipulaci-se-zveri
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obránci zvířat chtějí rozšířit kamery na jatkách i do míst s manipulací se zvířaty Aktualizováno

17.10.2024 12:51 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obránci zvířat požadují rozšíření kamerového pokrytí na jatkách, což by podle nich snížilo případy týrání. Novela veterinárního zákona počítá s kamerovým pokrytím v prostorách určených pro vykládku a přehánění zvířat, obránci ale upozorňují, že by se týrání přesunulo do nemonitorovaných částí. Spustili proto kampaň, ve které mohou lidé napsat poslancům, aby podpořili přísnější pozměňovací návrh, se kterým přišly poslankyně Klára Kocmanová (Piráti) a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Návrh počítá s pokrytím všech prostor jatek, kde se manipuluje se zvířaty.
 
"V případě zavedení kamer pouze před jatka by se týrání přesunulo do jiných, nemonitorovaných částí, proto ministerský návrh není dostatečným řešením. Navíc z ochrany kamerami vyřazuje králíky, zajíce nebo kuřata. Přitom jeden ze známých případů týrání se odehrál právě na králičích jatkách v prostorách porážky,” uvedl Pavel Buršík z Obránců zvířat.

Pro zavedení kamer ve všech prostorách jatek je také Liga na ochranu zvířat ČR. "Doufáme, že se zlepší chování některých zaměstnanců jatek ke zvířatům jdoucím na smrt. Týrání a hrubé zacházení s jatečnými zvířaty by se kamerovým systémem mělo zavčas odhalit," řekla ČTK předsedkyně ligy Dagmar Kubištová. S přísnějším kamerovým pokrytím jatek souhlasí i organizace Svoboda zvířat.

Podle Nadace na ochranu zvířat mohou kamery pomoci odhalit také nelegální praktiky, jako je například porážka nemocných zvířat nebo falšování původu masa. Záznamy by se podle nadace daly využít i jako vzdělávací nástroj pro školení a zlepšení dovedností v oblasti humánního zacházení se zvířaty.

"Případy týrání se dějí i v dalších místech jatek. Proto není dostačující, aby se týrání zvířat jednoduše posunulo do míst mimo dosah kamer. Takto úzký přístup neřeší problém týrání efektivně," napsaly Kocmanová a Pekarová v návrhu.

Český svaz chovatelů masného skotu ale namítá, že týrání se odehrává zejména při vykládce a navádění zvěře na porážku, zavádět kamerový systém na proces po vykrvení a zpracování jatečného těla by podle svazu nebylo příliš efektivní a týrání to nezamezí. "Náklady na zavedení kamerového systému zpracovatelé přenesou na chovatele, takže to samozřejmě může mít dopad na výkupní ceny," upozornil ředitel svazu Kamil Malát.

Doplnil, že při týrání většinou jde o individuální selhání jedinců, a ne systémovou záležitost spojenou s nedostatečnou kontrolou. "Nevhodné zacházení se zvířaty těsně před porážkou má negativní vliv na kvalitu masa, a tudíž je v zájmu každého zpracovatele zacházet se zvířaty, jak je třeba," uvedl.

Sněmovní zemědělský výbor návrh povinně rozšířit kamerový systém na všechny prostory jatek, kde se manipuluje se zvířaty, a nikoli jen na vykládku, nepodpořil.

Na týrání zvířat na jatkách několikrát upozornil spolek Zvířata nejíme. Ve středu zase zveřejnil tajně pořízené záběry z 12 kravínů, na nichž zaměstnanci zvířata bijí, kopou do nich, mlátí je tyčemi, za řetězy omotané kolem krku je vláčí za traktorem nebo jim sprostě nadávají. Množství zdokumentovaných případů podle spolku dokazuje, že nejde o ojedinělé případy nebo pochybení jednotlivců, ale o běžnou rutinu. Veterináři chystají v dotčených chovech kontrolu.

Za porušení povinností týkajících se provozování kamerového systému, který má stát kolem 200.000 korun na jeden provoz, má novela umožnit uložení pokuty ve stejné maximální výši. V případě zjištění týrání zvířat by mohla být provozovateli jatek uložena pokuta do tří milionů korun. Kamerový systém bude po 30 dnů uchovávat záznam pro případné využití při vyšetřování Státní veterinární správou.

Povinné kamerové systémy na jatkách jsou například v Anglii, Skotsku či Španělsku, kde podle obránců zvířat významně pomáhají snižovat počty případů týrání.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Peter Sládek

Peter Sládek

17.10.2024 13:52
Zabudli na podvodné kamery pre športový rybolov. Taký "súboj" vranovského sumca s Jakubom Vágnerom bole pre rybu s trojhákom v papuli iste vrcholným wellnesom. Na rozdiel od bitúnkov neslúžiacim pre nasýtenie milióna ľudí, ale pre zvrátenú zábavu jediného človeka.
Odpovědět
Anyr

Anyr

17.10.2024 15:35 Reaguje na Peter Sládek
Nevím, jestli jsi to myslel jako ironii - předpokládám, že ano, protože ta představa kamer mě dost rozesmála :D - ale faktem je, že ta ryba vážně bojuje o život, je vrcholně vystresovaná, a je zvrácené to provozovat.
Když chlap potřebuje adrenalin, ať jde dělat třeba box, a pokud potřebuje pohonit ego, ať straší doma děti s manželkou.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

17.10.2024 16:33 Reaguje na Anyr
Manželku vystraší jednou, a má kufry před dveřmi.
Takže si to dokazuje u vody.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

17.10.2024 16:50
Pokud by tam ty kamery dali se souhlasem vlastníka, či provozovatele, tak ano.
Vlastník by, i kdyby to bylo nějakým předpisem, odmítnout.


Nakonec to dopadne tak, že další skupina si vymyslí, že v zájmu blaha, budeme muset mít kamery doma.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.10.2024 06:44 Reaguje na Pavel Jeřábek
1*
Odpovědět
MM

Milan Milan

17.10.2024 22:04
No to by mně zajímalo co na to bohulibé, dle informací v médiích zřejmě nepovolené "šmírování" řeknou příslušné státní orgány, nebo ten úřad na co si dohlíží na OOÚ? Nebo už si může každý dát nějaký, záznamník či dokonce kameru kamkoliv jen tak, provozovat to několik let a točit si co se mu zlíbí, třeba i soukromé objekty? Neměli náhodou upozornit příslušné orgány, případně policii hned při zjištění nevhodného chování a nenechat fyzické důkazy vyšumět a operovat pouze nějakým kamerovým záznamem. navíc v době využívání docela dokonalé AI???
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.10.2024 06:44 Reaguje na Milan Milan
1**
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.10.2024 10:18
Točíme se neustále v začarovaném kruhu zemědělské ekonomiky, kde schází
peníze na kvalitní personál u pro většinu obyvatel neatraktivní práce.
Už ani děti zemědělců nechtějí pracovat se zvířaty a kde brát lidi, co
mají ke zvířatům kladný vztah? Ono při časném ranním svozu mléka to je
o velmi časném vstávání a práci v zápachu, kterým lidé nasáknou tak,
že je identifikujete i po vysprchování. Lidem dnes hnůj a zvířata
jako kdysi nevoní láskou k hospodaření, ale smrdí špatně placenou
prací. Stejné je to dnes u všech manuálních činností vyznačujících
se riziky, zápachy a jinými nepříjemnými vjemy. V opravárenství bývá
lidi cítit oleji, naftou a často se nečistot nezbaví ani po půl
hodině sprchování. Jsou tím nasáklí a taky navíc mizerně hodnoceni.
Holky z bývalé bohumínské Rybeny byly cítit rybami i na diskotéce
a snažily se to přelít litry voňavek. Kdo dnes stojí o něco takového?
Žebříček hodnoty práce se poněkud zvrhl v neprospěch povolání, která
jsou terčem kritiky. Cena práce je zdeformována a výsledkem je pak
to, že tu špatnou práci, která je navíc špatně placená, dělají pouze
ti, kteří k ní nemají vztah a to je ta základní chyba. Chybou je
nastavení společnosti, která se sice bez těch lidí neobejde, ale
nehodlá je patřičně ohodnotit.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

18.10.2024 11:41 Reaguje na Břetislav Machaček
Nie všade je to tak. Pracoval som v Írsku a tam bolo farmárčenie váženým povolaním. Bolo to vidieť všade. Nezabudnem, ako do banky vkráčal farmár v zablatených gumákoch oblečený v zmoknutom vlnenom saku, ktoré nevoňalo, načo z kancelárie vybehla vedúca pobočky a s úklonom ho usadila do koženého kresla pre VIP klienta.
Farmári nás predsa všetkých živia, povedala mi úradníčka pri okienku, keď zbadala môj údiv...
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

19.10.2024 14:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Vidíte.A já tu práci dělám dodnes a vypadá to opravdu jinak,než popisujete.I mladí a velmi šikovní lidé.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

20.10.2024 08:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Lidé nejsou ve stavebnictví.Lidé nejsou na práci.
A mlékárna k nám jezdí kolem 10,00-12,00 dopledne. 5 farem.
Odpovědět
MM

Milan Milan

18.10.2024 22:13
Být to ve fungujícím, demokratickém a právním státě, tak úřady i prokurátor takhle pořízené "důkazy", zřejmě bez úředního povolení a tudíž pravděpodobně získané nezákonně, vyhodí i s pořizovatelem z okna a jeho tento let doplní tučnou pokutou. My jsme ale zřejmě takový právní, pokrytecký absurdistán. S aktivními udavači to ke skutečné demokracii a slušné společnosti nedotáhneme nikdy.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist