Ochránci přírody: V rezervaci Rejvíz se kácí stromy a používají pesticidy
"Jen sedm procent plochy CHKO Jeseníky tvoří nejpřísněji chráněné území rezervací, a i tyto poslední ostrovy divočiny jsou nyní poškozovány používáním jedovatých látek a kácením stromů. Odpovědnost za to nese vedení Správy CHKO Jeseníky a my apelujeme na ministerstvo životního prostředí, aby škodlivou činnost zakázalo a zajistilo v Jeseníkách fungující systém ochrany přírody," uvedl Bačík.
Ekologické organizace podle Bačíka ve správním řízení požadovaly, aby Správa CHKO Jeseníky tyto zakázané činnosti na území celé rezervace neumožnila, avšak neuspěly. Ochránci přírody tvrdí, že povolení k aplikaci chemických postřiků v přírodní rezervaci je nezákonné, jelikož nebyl vyhodnocen vliv tohoto postupu na přírodu chráněnou nejen českým zákonem, ale i soustavou Natura 2000.
Vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj České televizi řekl, že pro likvidaci kůrovcem napadených stromů na Rejvízu byly vydány výjimky, které za přísných podmínek umožňují použít chemické přípravky. "Chemické postřiky se v rezervaci Rejvíz využívají jen v minimálním rozsahu, jen v suchých okrajových porostech. Jedná se řádově o desítky stromů. V porostech s přírodním charakterem se napadené stromy loupou nastojato, případně se nezasahuje vůbec," řekla to mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.
Chemická asanace je podle Šůlové povolena pouze v monokulturních smrčinách. "Paradoxem je, že výjimka pro zásahy v rezervaci Rejvíz je platná od roku 2015 a účastníci řízení včetně nevládních organizací tehdy s využitím chemických postřiků souhlasili. Současné rozhodnutí Správy CHKO naopak využívání chemických prostředků oproti platné výjimce z roku 2015 omezuje," upozornila.
Na pokácené kmeny se podle Miroslava Kutala z Hnutí Duha stříkají toxické chemické látky, které sice usmrtí kůrovce, ale zároveň i jiné druhy hmyzu či hmyzožravé ptáky. "Jedovaté pesticidy by se neměly používat ani v hospodářském lese, natož v chráněných územích," řekl Kutal.
Používání chemických postřiků v rezervaci podle ekologických organizací neřeší problém s kůrovcem, který se v CHKO Jeseníky šíří. Ochranáři přírody tvrdí, že řešením je ponechat rezervaci přirozenému vývoji a omezit lidské zásahy. Zároveň by se měly vyměnit smrkové monokultury v okolí rezervace za lesy druhově pestré. Další postup státní ochrany přírody na Rejvízu bude podle ochránců přírody důležitým precedentem, protože kůrovcová kalamita se rychle šíří po celé zemi a nevyhne se ani dalším chráněným územím.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Je nejvyšší čas, aby MŽP zakročilo! Podnětů k tomu u má mnoho!
Buď ať vymění tyto gaunery typu Šaj nebo Servus za někoho kdo bude hájit zájmy OP nebo ať se vyhlásí NP Jeseníky a začne se opravdu svědomitě a transparentně zájmy OP hájit!
JESENÍKY JSOU STÁLE RUKOJMÍ STÁTNÍCH ZÁJMŮ A JSOU NEUSTÁLE DEVASTOVÁNY VE JMÉNU LČR A PODOBNÝCH ORGANIZACÍ!!!