Ochránci přírody chtějí zabránit kácení v Bělověžském pralese
Ministr Jan Szyszko v březnu rozhodl, že se až trojnásobně zvýší maximální objem dřeva, který je možné v přísně chráněném pralese vykácet. Podle ochránců životního prostředí kácení zničí charakter pralesa, který se rozkládá na ploše 1500 čtverečních kilometrů a žijí v něm chráněné druhy zvířat.
Sedm environmentálních organizací včetně Greenpeace či WWF v úterý odeslalo EK podnět, podle něhož plán porušuje evropskou normu o ochraně přírody a vzácných druhů. Skupiny se prý na Brusel obracejí proto, že v Polsku žádné zákonné možnosti nemají. "Říkali jsme ministrovi, že jeho plán je ilegální, ale neposlouchal. Nemůžeme toto rozhodnutí napadnout v Polsku, a tak stížnost u EK je naší poslední možností," řekla právnička z organizace ClientEarth Agata Szafraniuková.
Vláda podle aktivistů využívá lýkožrouta jako záminku pro komerční těžbu dřeva. Petici proti intenzivnějšímu kácení podepsalo na 140 000 Poláků.
Podle Szyszkova plánu by se v unikátním pralese, kde žije například zubr či šest desítek dalších druhů savců, mohlo v příštích deseti letech vykácet až 188 000 metrů krychlových dřeva. Dosud byl limit 63 000 kubíků.
Mluvčí eurokomisaře pro životní prostředí Iris Petsaová podle agentury Reuters uvedla, že je komise polským plánem znepokojena a podnětem se bude zabývat. "Komise se rozhodla kontaktovat polské úřady, aby se ujistila, že navrhované zásahy jsou v souladu s evropským právem," uvedla mluvčí.
Polské ministerstvo tvrdí, že dřevorubci ani nadále nebudou moci kácet v národním parku, který z celkové rozlohy pralesa zabírá asi 10 000 hektarů.
reklama