https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-zachranuji-posledni-orchideje-na-hore-vladar
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody zachraňují poslední orchideje na hoře Vladař

8.7.2021 17:36 | KARLOVY VARY (ČTK)
Zatímco v devadesátých letech minulého století zde byly vstavače kukačky ještě v tisících exemplářů, v roce 2020 jich zde ochránci přírody našli již jen posledních 300.
Zatímco v devadesátých letech minulého století zde byly vstavače kukačky ještě v tisících exemplářů, v roce 2020 jich zde ochránci přírody našli již jen posledních 300.
Foto | Liuthalas / Wikimedia Commons
Členové Českého svazu ochránců přírody se snaží zachránit mizející orchideje na stolové hoře Vladař v Karlovarském kraji. Jde o jednu z posledních lokalit, kde se ještě vyskytuje zákonem chráněná orchidej vstavač kukačka. Dříve hojně rozšířených orchidejí je dnes na Vladaři už jen několik set, informoval Martin Třešňák z Českého svazu ochránců přírody.
 

Zatímco v devadesátých letech minulého století zde byly vstavače kukačky ještě v tisících exemplářů, v roce 2020 jich zde ochránci přírody našli již jen posledních 300. O lokalitu na Vladaři proto pečují již několik let členové místní organizace Českého svazu ochránců přírody, kteří si založili pozemkový spolek Vladař. Kromě sledování výskytu orchidejí začali s vyřezáváním dřevin a kosením, náletové dřeviny postupně vyřezávají, vyřezanou hmotu pak štěpkují a a odvážejí pryč. Z lokality se tak odstraní hmota, která by byla zdrojem živin pro vegetaci, jež orchideje utlačuje. Podobně i ostatní vegetaci ochránci kosí a odvážejí jinam.

V letošním roce je naplánováno kosení a vyřezávání náletových dřevin na rozloze zhruba 1200 čtverečných metrů. Provedená péče pomůže vstavačům kukačkám, ale i řadě dalších ubývajících či vzácných druhů, jako jsou například další druhy orchidejí - vstavač bledý či vemeník dvoulistý.

Vstavač kukačka dříve patřil k nejhojnějším orchidejím v Česku, ale s postupujícími změnami ve využívání krajiny začal mizet. Úbytek byl tak razantní, že podle zákona o ochraně přírody a krajiny byla tato rostlina vyhlášena jako zvláště chráněný druh v kategorii silně ohrožený a Česká botanická společnost ji vyhlásila letos dokonce jako rostlinu roku. V České republice se nyní nachází na posledních několika lokalitách na Moravě, v Pošumaví a v západních Čechách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

os

orb slavík

9.7.2021 20:04
Držím jim palec, je chválihodné, že jsou lidé, kterým není příroda šumafuk. Zároveń jim přeji, aby se nenechali otrávit hlupáky, kteří je bezdůvodně napadají.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

9.7.2021 22:16 Reaguje na orb slavík
Také jim držím palce a připojuji se k Vašemu přání. Vážím si vytrvalé práce těch ochranářů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist