https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranna-pasma-kvuli-africkemu-moru-prasat-na-liberecku-se-znovu-rozsirila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila

30.4.2024 23:20 | HRÁDEK NAD NISOU (ČTK)
Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
 

"Do uzavřeného pásma II, tedy oblasti s výskytem nákazy, nově přibylo 15 katastrálních území o celkové výměře 9800 hektarů," doplnil Vorlíček. Uzavřené pásmo II tak po úpravě zabírá na Liberecku 655 kilometrů čtverečních. O dalších 13 katastrálních území o rozloze 12 500 hektarů se rozšířilo také takzvané nárazníkové pásmo I, které oblast obklopuje. Po úpravě zabírá rozlohu 1325 kilometrů čtverečních a zasahuje do středních Čech.

"V obou pásmech platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy v populaci divokých prasat a především jejímu zavlečení do chovů prasat domácích. Opatření v uzavřeném pásmu II jsou přísnější," upozornil Vorlíček. Od počátku letošního roku SVS eviduje sedm případů nákazy u divokých prasat. Celkem bylo v Česku od počátku nákazy v prosinci 2022 potvrzeno 64 případů u nalezených uhynulých nebo ulovených prasat divokých.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet. "Africký mor se stále vyskytuje pouze u prasat divokých, v chovech domácích prasat nebyla v ČR tato nákaza dosud nikdy potvrzena," dodal mluvčí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist