Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
"Do uzavřeného pásma II, tedy oblasti s výskytem nákazy, nově přibylo 15 katastrálních území o celkové výměře 9800 hektarů," doplnil Vorlíček. Uzavřené pásmo II tak po úpravě zabírá na Liberecku 655 kilometrů čtverečních. O dalších 13 katastrálních území o rozloze 12 500 hektarů se rozšířilo také takzvané nárazníkové pásmo I, které oblast obklopuje. Po úpravě zabírá rozlohu 1325 kilometrů čtverečních a zasahuje do středních Čech.
"V obou pásmech platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy v populaci divokých prasat a především jejímu zavlečení do chovů prasat domácích. Opatření v uzavřeném pásmu II jsou přísnější," upozornil Vorlíček. Od počátku letošního roku SVS eviduje sedm případů nákazy u divokých prasat. Celkem bylo v Česku od počátku nákazy v prosinci 2022 potvrzeno 64 případů u nalezených uhynulých nebo ulovených prasat divokých.
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet. "Africký mor se stále vyskytuje pouze u prasat divokých, v chovech domácích prasat nebyla v ČR tato nákaza dosud nikdy potvrzena," dodal mluvčí.
reklama