https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/od-unora-bude-stat-proplacet-obcim-naklady-na-peci-o-zvirata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Od února bude stát proplácet obcím náklady na péči o zvířata

29.1.2021 01:51 | PRAHA (ČTK)
Kromě welfare hospodářských zvířat řeší novela množírny. Například nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích. Chovatelé tří a více fen budou muset vést evidenci.
Kromě welfare hospodářských zvířat řeší novela množírny. Například nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích. Chovatelé tří a více fen budou muset vést evidenci.
Stát začne od února proplácet obcím náklady na starání se o odebraná zvířata například od týrajících majitelů. Vynaložené náklady ale budou muset přesáhnout ve vztahu k jednomu chovateli 200 000 Kč. ČTK to sdělili zástupci Státní veterinární správy (SVS), novinku přinese novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Letos na tyto výdaje má ministerstvo zemědělství tři miliony Kč, dodal mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Novela mimo jiné zakáže i kastrace samců hospodářských zvířat metodou zaškrcení varlat, zakazuje také chov zvířat celoročně ve vazném ustájení.
 

Dosud stát kompenzoval obcím pouze náklady na starání se o odebrané koně nebo skot. Obce si mohly zažádat o dotace od ministerstva, loni takto stát vyplatil 1,25 milionu Kč, uvedl Bílý. Od února půjde o všechna zvířata. Podle starších údajů od krajských úřadů ministerstvo uvádí, že u předběžné náhradní péče jde nejčastěji o psy a koně. "Dále v menším počtu případů jde o skot, kozy nebo kočky. Výjimečně se může jednat i o jiné druhy zvířat," dodal mluvčí. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) dodal, že by se tak měla zlepšit péče o odebraná zvířata. "Vlastníci zvířete pak budou povinni uhradit tyto výdaje státu," sdělil.

Novela podle veterinářů kromě zaškrcování varlat zakazuje také zkracování ocasu jeho zaškrcováním. "Dosud byly tyto metody legální a byly používány především u ovcí či koz. Z veterinárního hlediska i z pohledu ochrany zvířat existují jiné, vhodnější metody," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Ve všech stájích, které se postaví, rekonstruují nebo poprvé uvedou do provozu po začátku února, bude celoročně zakázané chovat zvířata celoročně ve vazném ustájení. Do roku 2030 pak toto opatření budou muset splnit i starší stavby sloužící k chovu skotu "Výjimku ze zákona i po roce 2030 budou mít například památkově chráněné historické hřebčíny jako jsou Kladruby nad Labem nebo Písek, kde je jiné než vazné ustájení koní bez rekonstrukce objektů nemožné," uvedl mluvčí.

Novela také zakazuje drezúru nově narozených volně žijících druhů zvířat, tento zákaz ale začne platit až od února 2022. Od letošního února ale zpřísňuje chov šelem a lidoopů "Každá žádost o nové schválení zájmového chovu šelem či lidoopů bude nově muset obsahovat souhlas nebo rozhodnutí o kolaudaci objektu určeného pro chov. Chovatelé budou navíc muset před započetím chovu absolvovat speciální kurz. Novela rozšiřuje okruh případů, kdy může obec s rozšířenou působností nařídit propadnutí zvířete," uvedl mluvčí.

Kromě welfare hospodářských zvířat řeší novela množírny. Například nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích. Chovatelé tří a více fen budou muset vést evidenci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist