https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornice-cigaretovy-nedopalek-se-rozklada-i-15-let-koureni-skodi-i-planete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odbornice: Cigaretový nedopalek se rozkládá i 15 let, kouření škodí i planetě

25.5.2022 01:21 | PRAHA (ČTK)
Foto | Pawel Czerwinski / Unsplash
Nedopalky cigaret tvoří 40 procent odpadů na ulicích nebo plážích, rozkládají se přitom podle odborníků i 15 let. Nikotin z tabáku se v moči kuřáků dostává i do odpadních vod. Samotné pěstování tabáku pak představuje pět procent světového odlesňování. Dopady kouření na životní prostřední zazněly na tiskové konferenci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ke Světovému dni bez tabáku, který připadá na 31. května.
 

"Nejčastější důvody, proč lidé chtějí přestat kouřit, jsou čtyři: zdraví, peníze, společenské důvody a pocit závislosti," uvedla vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Eva Králíková. Ani ekologické důvody ale podle ní nejsou zanedbatelné, přestože jsou mezi jejími pacienty spíš raritní.

Podle Věry Očenáškové z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka lze k odpadním vodám přistupovat jako k velmi naředěnému vzorku moči a tak z něj zjistit velké množství informací. Už v minulosti se tak například zjišťovaly drogy nebo koronavirus. "Čistírny odpadních vod nejsou nastavené na odstraňování celé řady látky," vysvětlila. Problematické to může být například u léků.

Začínají se podle ní objevovat i první studie o tom, jaké jsou dopady nikotinu a jeho metabolitů zpracovaných lidským tělem na rostliny nebo zvířata. "Povrchová voda v ČR je přibližně z 50 procent zdrojem i vody pitné," doplnila.

Samotný tabákový kouř podle Králíkové obsahuje stovky rakovinotvorných látek nebo dokonce radioaktivní polonium, které nese vinu asi za dvě procenta případů rakoviny plic. Kouření je podle ní ale rizikem i pro vznik rakoviny prsu, tlustého střeva či děložního čípku. Rakovina plic je jednou z nejfatálnějších rakovin. Pokud ji lékaři odhalí pozdě, přežije více než pět let jen asi šestina až pětina pacientů. Najde-li se ale včas, může jich být až tři čtvrtiny. V pozdním stadiu přijde k lékaři zhruba 40 procent pacientů. V roce 2018 bylo nově diagnostikováno asi 6500 lidí.

Primář kliniky plicních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jiří Votruba připomněl nový screening, ve kterém se lékaři snaží oslovovat bývalé a současné kuřáky, aby se u nich odhalila rakovina včas. Osoby, které kouřily alespoň krabičku denně 20 let, mohou podstoupit preventivní vyšetření, které rakovinu odhalí. V Česku jich žije kolem půl milionu. Podle Votruby se tak může screening zachránit více než 200 životů každý rok.

První data o úspěšnosti screeningu bude Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) prezentovat na podzim.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

25.5.2022 12:34
A jak dlouho se teprve rozkládá takový prezervativ!

Že by chráněný sex škodil planetě:-)))?

To jsou taky články, tohle to. Že kouření je z pohledu zdraví svinstvo ví dnes snad už i průměrný prvok. Pokud někdo přesto kouří dál, tak sorry vole plís, ale nějaká planeta ho přestat fakt nepřiměje.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist