Odborníci kritizují náměstka ministra zemědělství kvůli komunikaci o ochraně lužních lesů Aktualizováno
Za otevřeným dopisem a aktuální výzvou stojí Česká společnost ornitologická, Česká botanická společnost, Česká limnologická společnost, Česká společnost entomologická, Česká společnost pro ekologii, Česká společnost na ochranu netopýrů, Společnost pro ochranu motýlů a Česká společnost arachnologická, které sdružují stovky členů včetně vědců z univerzit a z Akademie věd ČR.
Odborné společnosti předaly výzvu v červnu Babišovi, protože podle nich je ochrana vzácného přírodního území tristní a Lesy ČR výjimečnost území likvidují komerční těžbou dřeva. Lesy ČR naopak uvedly, že hospodaří v souladu s přírodou.
Společnosti poukázaly na to, že již 30 let se nedaří přírodu soutoku institucionálně chránit, na čemž mají velký podíl Lesy ČR, které návrhy odmítají. Zatím zde nevznikla ani chráněná krajinná oblast, ani systém maloplošných chráněných území. Chráněny jsou pouze dvě procenta území. Například v Praze jsou chráněna přes čtyři procenta území.
Mlynář, který je náměstkem pro lesní hospodářství, ve své odpovědi výzvu společností označil za účelově načasovanou, neobjektivně hodnotící vliv lesnického hospodaření na vývoj a stav lužních lesů a za nepřátelsky emotivní.
Stanovisko společností podle tiskové zprávy odráží "odbornou diskusi ve vědeckých společnostech sdružujících několik tisíc členů včetně akademiků z většiny našich univerzit, Akademie věd ČR a mnoha dalších vědeckých institucí. Je výsledkem dlouhodobé diskuse ve vědecké komunitě založené na řadě konkrétních vědeckých studií... očekáváme zásadně věcnější a konstruktivnější přístup ministerstva k diskusi o způsobech využití státního majetku i dalších zdrojů, které toto ministerstvo pro občany této země spravuje," uvádějí.
Moravská Amazonie se říká lokalitě nad soutokem Moravy a Dyje, jde o největší zachovalý lužní komplex v republice. Vyznačuje se i mohutnými starými duby, kterých ale podle vědců rychle ubývá. Tvrdí, že mezi lety 1990 až 2009 zmizela z této oblasti více než polovina starých porostů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Lukáš Kašpárek
20.8.2020 14:34Majka Kletečková
20.8.2020 15:08Jiří Daneš
21.8.2020 13:26 Reaguje na Majka Kletečkovárýpal lesní
23.8.2020 20:56Co se týká obsahu a námětu, nemám s tím problém, je fakt, že uvedené argumenty jsou relevantní a silné, a měly by být zkoumány i rozváženy, stejně jako kroky k ochraně ŽP. Nakolik tomu pomůže osočování a výhružky ( viz web společnosti - "a my ještě budeme konat", je sporné. Naproti tomu, některé výstupy ministerstev jsou historicky opravdu arogantní a nejsou v oblasti Moravy samy jediné, a tato situace má základ arogance před 30ti lety. Volat po odstranění úředníka je dosti silné kafe, měl bych tipy na jiné pány ministerské, ale ti tam od lidovců a ODS sedí již několik desetiletí, a mají za sebou značná pochybení ( chtěná a politicky rozhodnutá ).
Podotýkám, že v dané věci nejsem nic více, než čtenářem. Mrzí mne ale, když se ti, kteří to mají řešit, a jsou za to placeni, hašteří, a to jako haranti na pískovišti.
Vyjádření pana ministra Brabce s odůvodněním, proč se opožďuje vyhlášení CHKO moc neberu, ale pravými viníky jsou lidovci a ODS, ovládající ( i v té době ) MZe, Lesy ČR, školy, obce, kraj, státní správu i samosprávu, a nakonec i zmíněné ekologické platformy. On je to totiž jejich styl.
Poctivě myšlené snaze ochrany lužních lesů vyjadřuji podporu.
<rýpal lesní>
rýpal lesní
30.8.2020 22:08http://eagri.cz/public/web/file/657330/Dopis_MZe.pdf
a k tomu se vážícímu stanovisku MZe - link :
http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2020_ministerstvo-zemedelstvi-nesouhlasi-s.html
Já to čtu jako výzvu k dialogu. PS : nejsem fans Prahy.
<rýpal lesní>