https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odpadove-zakony-schvalene-vladou-kritizuji-ekologove-i-opozice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odpadové zákony schválené vládou kritizují ekologové i opozice

10.12.2019 00:30 | PRAHA (ČTK)
Nová odpadová legislativa, kterou včera schválila vláda, může podle kritiků znamenat vyšší náklady pro obce a firmy. / Ilustrační foto
Nová odpadová legislativa, kterou včera schválila vláda, může podle kritiků znamenat vyšší náklady pro obce a firmy. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nová odpadová legislativa, kterou včera schválila vláda, může podle kritiků znamenat vyšší náklady pro obce a firmy. Uvedli také, že schválený materiál v rozporu s evropskými předpisy navrhuje pokračovat ve skládkování kompostovatelných odpadů do roku 2030. Připomínky k novým odpadovým zákonům mají podnikatelská sdružení a také ekologové. Opozici vadí například odložení konce skládkování z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030. Odpadové zákony naopak podporuje Hospodářská komora ČR.
 

Novou odpadovou legislativu připravovalo ministerstvo životního prostředí několik let. Platit by měla od počátku roku 2021. Obsahuje čtyři normy, které regulují mimo jiné nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Současné jsou zastaralé, platí už 18 let.

Podle opoziční KDU-ČSL stát s novými odpadovými zákony dostatečně nepodporuje možnosti energetického a materiálového využití odpadu ani recyklaci. Lidovcům vadí také posunutí termínu zákazu skládkování. "Vládní návrh o odpadech je v dnešní době zcela nesmyslný. Žijeme v době, kdy pro nás prakticky nic není odpad," uvedl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové přichází novela zákona pozdě. Za správné ale považuje zavedení recyklační slevy pro obce. "Negativním bodem novely je snaha vlády oddálit termín skládkování, protože tím problém skládkování neřeší, jen odsouvá jeho řešení na později. Skutečné kroky vlády k reálnému ukončení skládkování totiž nevidím," napsala.

Pirátský poslanec František Elfmark má obavy, že zákon mohl vzniknout pod lobbistickým tlakem, protože s ním nejsou spokojeni ani zástupci krajů. Odklad termínu konce skládkování podle něj ještě zhorší současný stav. "Většina krajů se vyjádřila proti posunu termínu konce skládkování, protože mají zainvestováno do dílčích řešení a respektují stávající zákon. Mluví se o nepřipravenosti, ale kdo zajistí, že se na rok 2030 připravíme, když jsme teď deset let nedělali vůbec nic?" reagoval.

Podle ekologického sdružení Hnutí Duha jsou přitom v Česku investoři, kteří by se svými technologiemi dokázali zajistit ukončení skládkování milionů tun biologicky rozložitelných odpadů již k roku 2024. Odrazují je ale nevhodné podmínky, tvrdí ekologové. Ti nicméně vítají, že zákon zvyšuje skládkovací poplatek a zavádí třídicí slevu pro obce.

"Šlo o druhé projednání na vládě. Čekali jsme, že se alespoň ty nejzávažnější problémy vyřeší, ale bohužel se to nestalo. Zákony, světe div se, prošly v původním, široce kritizovaném znění. Ve znění, které minule ani pan premiér (Andrej) Babiš (ANO) nechtěl pustit dál, ve znění které silně kritizovala Legislativní rada vlády, ve znění, které nevede ke splnění evropských recyklačních cílů. To je velký problém," řekl ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků na rozdíl od ekologů a opozice tvrdí, že odklon odpadů ze skládek v roce 2030 bude pro firmy a obce dražším řešením. Stát chce podle AMSP podnikatelům navíc zdražit nejen komunální odpady, ale nová omezení a zdražení se mají nad rámec požadavků EU týkat i průmyslových odpadů.

"Podporujeme snahu Ministerstva životního prostředí o prosazení nové odpadové legislativy. Pokud ale chceme skutečnou změnu v odpadovém hospodářství, tak musíme dostat poplatek za ukládání směsných odpadů na skládku na evropskou úroveň a musí ho platit všichni. Podpora třídění domovního odpadu je v pořádku, ale musí být pro všechny stejná, transparentní a kontrolovatelná," dodal předseda výkonné rady Teplárenské sdružení ČR Tomáš Drápela.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

10.12.2019 07:16
Prostě MŽP.... ministerstvo, které má za úkol poškozovat životní prostředí i zdraví občanů z důvodů často nevysvětlitelných jako to předvádí s odpady...
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.12.2019 09:18
Problém kompostování spočívá v tom, že ty komposty jsou velice často nepoužitelné pro vysoký obsah těžkých kovů a dalších perzistujících znečištěnin, schopných přecházet do např. zeleniny nebo obilí. Podobně jako bahno z rybníků nebo přehrad.
Odpovědět
MM

Milan Milan

10.12.2019 11:54
Jak jsem pochopil tyto tzv. odpadové zákony nic neřeší kromě peněz, resp. jak vytáhnout daňovým poplatníkům, kromě již zaplacených daní další peníze z kapes. Místo aby se zaměřili na snižování produkce odpadů, případně jejich opakovatelnost použití, nebo možnou likvidaci v místě vzniku, tak je naopak hromadí, převáží,prodražuje a to včetně běžně kompostovatelného organického materiálu a v podstatě se opakuje situace s např. perfektními kanalizacemi odvádějícími vodu z místa spadu nebo vzniku někam do vodotečí.....Takže souhlasím se všemi, kdo tyto tzv. odpadové zákony kritizují.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

11.12.2019 13:27
Tak nevím co si myslet o lidovcích TOP apod. jako kdyby byli "mimo mísu". Co zde, ale nezaznělo, jak se čím dál více a lépe čistí voda a vzduch, tak SFŽP má stále méně příjmů. Zvyšování skládkovacího poplatku by mohlo mít pozitivní dopad za předpokladu, že jej ministři životního prostředí neutratí na svoji volební kampaň. Zatím se Brabec v tomto ohledu nemístně činí. Pokud MŽP a neziskovky nebudou "házet vidle" do přirozeného procesu nakládání se směsným komunálním odpadem a budou podporovat ověřená smysluplná technická řešení, tak by zdražení skládkovacího poplatku mohlo!!!! zafungovat. Nesmí se dát prostor v přerozdělovacím procesu sociálním inženýrům, snílkům a zachráncům planety. Příjmy z odpadů musí jít opět do odpadů. V současné době je nevhodnější podporovat energetické využití odpadů náhradou za hnědé uhlí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist