Olomoucká zoo chová pár seriem, jsou to příbuzní pravěkých dravých ptáků
Phorusrhacos byl gigantický nelétavý pták a patřil mezi hlavní predátory v období třetihor. Obýval travnaté oblasti Jižní Ameriky, kde svým 70 centimetrů dlouhým zobákem lovil ostatní zvířata. Podle paleontologických nálezů byl vysoký až 250 centimetrů a vážil 130 kilogramů. "Tento postrach jihoamerické pampy lze vidět bohužel už jen ve filmu Cesta do pravěku, ale v olomoucké zoo v letošní sezóně nově představujeme jeho příbuzné ze stejné oblasti výskytu, a to seriemy rudozubé," uvedl zoolog Jan Kirner.
Seriemy rudozobé byly ve svatokopecké zoo umístěny do voliéry naproti euroasijské části safari. Samec do Olomouce přicestoval ze zoo a botanické zahrady města Plzně, samice pochází z odchovu jihlavské zoo. "Po roce stráveném v neveřejné části zoologické zahrady, kde se jim již podařilo odchovat jedno mládě, je spatří i návštěvníci. Ti je ale nejspíš dřív uslyší, než uvidí," podotkla Gronská. Výrazný hlasový projev těchto nelétavých ptáků se totiž nese na kilometry daleko.
V přírodě se seriemy živí zejména drobnými obratlovci. "Toho se držíme i v zoo. Základem krmné dávky jsou laboratorní myši. Rovněž loví i malé ptáky a hady," uvedla Gronská. Stejně jako jejich hrůzu nahánějící pravěký bratranec se i seriemy vyznačují rychlým během a dokáží vyvinout rychlost až 25 kilometrů za hodinu. Tito ptáci však létají jen neradi.
Na ploše 42 hektarů zoo chová 1621 zvířat ve 392 druzích. Zoologická zahrada na Svatém Kopečku má otevřeno celoročně a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Zřizovatelem zoo je olomoucký magistrát, který dotuje její provoz. Zahrada si vlastními aktivitami vydělá zhruba půlku částky potřebné na provoz.
reklama