Olomoucká zoo obnovila chov kojotů, má je jako jediná v ČR
Nejčastěji kojoti loví hlodavce, zajíce, králíky, vodní živočichy, mláďata kopytníků a ptáků hnízdících na zemi. V jejich rozmanité potravě nechybí ani lesní plody, bobule, ovoce, případně tráva. Coby zdravotní policie nepohrdnou mršinou. Kojoti žijí v párech, jen občas ve smečkách. Mláďata samice rodí v norách. "Na péči a výchově potomků se významně podílí oba rodiče, dospělosti se ale dožívá sotva třetina populace. V necelých dvou letech se mláďata od rodičů osamostatňují a vytváří své vlastní rodiny," dodala Gronská.
Olomoucká zoo na ploše 42 hektarů chová 1591 zvířat 386 druhů. Loni v zoo odchovali 250 mláďat. Branami zoologické zahrady na Svatém Kopečku v roce 2022 prošlo 367.711 návštěvníků, meziročně o 463 více. Byla to nejvyšší návštěvnost za posledních 11 let. Zřizovatelem zoologické zahrady je olomoucký magistrát, který dotuje její provoz. Zoo loni na vstupném utržila 38,5 milionu korun a od radnice obdržela dotaci 35,5 milionu korun.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Karel Zvářal
1.7.2023 07:32Karel Zvářal
1.7.2023 08:11 Reaguje na Viktor ŠedivýKarel Zvářal
1.7.2023 08:16 Reaguje na Karel ZvářalSlovan
1.7.2023 17:26 Reaguje na Karel ZvářalCo mě zaráží je, proč se začíná s chovem kojotů, kteří fakt nejsou ohroženým druhem. Naopak… šíří se stále dál. Absence vlků a jiných velkých predátorů jim k tomu logicky pomohla. Zejména na sever. Dnes se mluví o šíření na jih. Je to asi jedno z mála zvířat, které se dokáže v přizpůsobivosti vyrovnat lišce obecné.
Pan Pluháček, zaměstnanec právě ZOO Olomouc, tu píše o tom, že ZOO by měli být zejména pro ohrožené druhy. S čímž nelze než souhlasit. A pak ta samá ZOO začne s chovem naprosto běžného a reálně ničím neohroženého druhu… kolik je druhů, i šelem, které by si “zasloužili” víc…
Karel Zvářal
1.7.2023 18:30 Reaguje na SlovanVzpomínám, jak jedna paninka (podnikatelka) kupovala v zoo mladé mývaly, psal se r. 1992. Asi nebyla jediná s takovým zájmem o roztomilé kukuče, takže o pár let později začala v Česku mývalí kalamita, v Německu o pár let dříve.
Takže ano, souhlas s nesouhlasem chovu kojota. V případě úniku do volnosti by byl vážnou hrozbou pro již tak zdecimovaný ekosystém, navíc nelze vyloučit křížení s šakalem, neb fenotypově a zřejmě i genotypem jsou velmi blízcí. Pokud se kojot kříží s vlkem, tady by to šlo zřejmě ještě rychleji.
Slovan
2.7.2023 11:07 Reaguje na Karel ZvářalMýval je naopak nepůvodní a pro naší přírodu dost nebezpečný druh, který by se k nám bez lidí ani nedostal. Věřím tomu, že za jeho rozšíření mohou podobní lidé jaké popisujete - pokud jsou pak ještě k tomu nezodpovědní a zvířata vypustí, je průšvih na světě. Je-li takových lidí víc, je to už skoro katastrofa.
O té lišce velkouché slyším prvně. Určitě si zjistím víc až budu mít trošku více času.
Karel Zvářal
2.7.2023 11:24 Reaguje na SlovanJsem zastáncem regulace predátorů, kde třeba na tom mývalovi je vidět ten dalekosáhlý vliv na původní faunu (kdo nezažil, neuvěří). Nerad bych, aby se ze šakala dělala stejná "ikona" jako z vlka. V Americe sice kojota loví, ale je to kapka v moři, on se dokáže rychle doplnit z okolních "liduprázdných" končin.