Olomoucký kraj má akutní nedostatek skládek pro odpad po záplavách
V Mikulovicích museli mezideponie zřídit hned na třech místech, dvě jsou v obci a jedna velká za obcí. "Jednu máme plnou, druhá se zaplňuje, na třetí ještě trochu místa máme. Doufáme, modlíme se, aby nám to celé vydrželo," řekl ČTK starosta Roman Šťastný. Jak bude obec s odpadem nakládat dál, netuší. Ve Vidnavě a Velké Kraši je mezideponie za obcí, odkud se podle starostů obou obcí odváží odpad na centrální skládku do Javorníku.
Problém nakládání s odpadem, který se hromadí v postižených obcích, dnes projednával také krizový štáb Olomouckého kraje. "Odpad, který vzniká v obcích postižených povodněmi, je potřeba likvidovat. Podél cest se hromadí věci z domácností, poškozený nábytek, nefunkční elektronika, různé naplaveniny, klády dřeva, hromady větví a další. Součástí může být i nebezpečný odpad, který podléhá zvláštnímu režimu. Aktuálně fungující skládky nemají kapacitu, aby toto obrovské množství odpadu pojaly, proto je třeba situaci akutně řešit," uvedl po jednání krizového štábu hejtman Suchánek.
Mezideponie, které vznikají v každé postižené obci, se podle kraje již pomalu blíží své kapacitě. "Ve spolupráci s krizovým štábem obce s rozšířenou působností Jeseník se tedy řeší, kdo a kam bude odpad odvážet, hledají se vhodné lokality pro dočasné uložení odpadu, poptávají se firmy, které by pomohly s tříděním, drcením či odvozem vytříděného materiálu," doplnila mluvčí kraje Alena Minxová.
Kromě odpadu je potřeba také zlikvidovat uhynulá zvířata, ale například i zkažené maso a jiné potraviny z domácností, které přišly o dodávku elektřiny. Na starosti to má krajská veterinární správa. "Úzce spolupracují s asanačním podnikem v obci Žichlínek a bioplynovou stanicí v Rapotíně. Svoz uhynulých zvířat a poškozených a prošlých potravin z domácností zajišťuje asanační ústav. V obcích jsou přistavené odpadní nádoby, do kterých mohou lidé potraviny i s původními obaly vyhazovat," dodala mluvčí kraje. Doplnila, že tuto službu mají zdarma.
reklama