Olomoucký soud otevře odvolání v hlavní větvi kauzy Bečva na konci listopadu
Proti oběma těmto rozhodnutím podal státní zástupce opravný prostředek. Soud je projedná 27. listopadu. "Proti zprošťujícímu výroku rozsudku podal odvolání, které soud projedná ve veřejném zasedání, a proti usnesení o postoupení na přestupek stížnost. Tu bude soud následně projednávat v neveřejném zasedání," uvedl mluvčí soudu. Společnost Energoaqua stížnost proti usnesení soudu ze zákona podat nemůže.
Krajský soud případ dostal na stůl letos v květnu, jednání tak nařídil po půl roce. "Pokud jde o lhůtu od předložení spisu do nařízení věci, je nutno zdůraznit, že se jedná o skutkově velmi náročnou a rozsáhlou věc, kdy spisový materiál čítá zhruba 7500 stran," uvedl Krajdl.
Podle rozsudku vsetínského soudu způsobila ekologickou havárii společnost Energoaqua, zavinění právnické osoby je ale podle soudkyně třeba odvíjet od zavinění jednající fyzické osoby. Co katastrofu konkrétně způsobilo, se však zjistit nepodařilo. Podle soudu neexistuje žádný přímý důkaz o vině firmy, svědčí však proti ní větší množství jiných skutečností. V případě ředitele Havelky soud rozhodl, že žalovaná věc není trestným činem.
Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozil Havelkovi rok až pět let vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest. Zmocněnec podniku Vladimír Kurka i Havelka vinu opakovaně odmítli.
Ekologická katastrofa postihla Bečvu na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje, v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy zhruba na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.
reklama